
Liściożery (Folivora) – podrząd lądowych ssaków łożyskowcowych z rzędu włochaczy (Pilosa).

Włochacze (Pilosa) – rząd lądowych ssaków łożyskowych z podgromady ssaków żyworodnych (Theria).

Giętkojęzykowe (Vermilingua) – podrząd lądowych ssaków łożyskowych z rzędu włochaczy (Pilosa).

Leniuchowiec dwupalczasty – typowy przedstawiciel leniuchowców. Zamieszkuje Gujanę i Wenezuelę, a także dorzecze Amazonki w Peru, Brazylii i Ekwadorze.

Leniuchowiec krótkoszyi – gatunek ssaka z rodziny leniuchowcowatych (Megalonychidae) obejmującej leniwce dwupalczaste. Prowadzi spokojne nocne nadrzewne życie, wisząc brzuchem do góry i żywiąc się roślinami. Jego anatomia znacznie się różni od spotykanej u większości ssaków. Zwierzę stanowi obiekt badań parazytologicznych i genetycznych.

Leniwcowate (Bradypodidae) – monotypowa rodzina lądowych, nadrzewnych ssaków z podrzędzu liściożerów (Folivora) w rzędzie włochaczy (Pilosa). Poruszają się powolnymi ruchami z ciałem podwieszonym pod gałęziami. Rzadko schodzą z drzew. Na ziemi niezgrabnie pełzają. W zapisie kopalnym znane od plejstocenu.

Leniwiec grzywiasty – gatunek ssaka z rodziny leniwcowatych (Bradypodidae). Jest endemitem atlantyckich przybrzeżnych lasów Brazylii. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) wymienia leniwca grzywiastego w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych jako gatunek narażony na wyginięcie.

Leniwiec karłowaty – gatunek ssaka z rodziny leniwcowatych, zamieszkujący endemicznie wyspę Escudo de Veraguas oraz wyspy archipelagu Bocas del Toro w Panamie. Jest najmniejszym ze znanych gatunków leniwców. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) wymienia leniwca karłowatego w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych jako gatunek krytycznie zagrożony (CR).

Leniwiec pstry – gatunek ssaka z rodziny leniwcowatych, bardzo podobny do leniwca trójpalczastego, od którego różni się bardziej kontrastowym ubarwieniem twarzy. Zamieszkuje północno-wschodnią Brazylię, również Mata Atlântica, oraz Gujanę i Wenezuelę. Ma tylko jednego naturalnego wroga: harpię. Największe zagrożenie stanowi dla niego zmniejszanie się obszarów leśnych, od których jest bezwzględnie uzależniony.

Leniwiec trójpalczasty – gatunek ssaka zaliczanego do włochaczy, typowy przedstawiciel rodziny leniwcowatych. Długość ciała 50-60 cm, waga ok. 5 kg. Ciało walcowate, grube i silne kończyny, mała, okrągła głowa. Ogon szczątkowy, ok. 4 cm. Prowadzi życie nadrzewne, nocne, w lasach Ameryki Południowej, gdzie nazywany jest ai.