
Jeżozwierzowate daw. jeżozwierze (Hystricidae) – rodzina ssaków z rzędu gryzoni. Największym z gatunków jeżozwierzy jest żyjący także w południowej Europie jeżozwierz afrykański. Niekiedy błędnie nazwą „jeżozwierz” określa się żyjące w Ameryce ursony.

Jeżatka (Atherurus) – rodzaj gryzoni z rodziny jeżozwierzowatych (Hystricidae).

Jeżatka afrykańska – gatunek gryzonia z rodziny jeżozwierzowatych.

Jeżatka azjatycka – gatunek gryzonia z rodziny jeżozwierzowatych. Występuje w we wschodniej części stanu Asam w Indiach, w chińskich prowincjach: Syczuan, Junnan, Hubei i Hajnan, oraz w w Malezji, na Sumatrze, w Tajlandii, Wietnamie, w Mjanmie oraz w Bangladeszu.

Jeżozwierz (Hystrix) – rodzaj ssaka z rodziny jeżozwierzowatych (Hystricidae).

Jeżozwierz afrykański – gatunek gryzonia z rodziny jeżozwierzowatych. Jego zasięg obejmuje obszar od Sycylii, Albanii i północnej Grecji przez Afrykę Północną do Tanzanii i północnego Konga. Duży gryzoń o długości ciała 60-93 cm, ogona 8-17 cm. Osiąga masę ciała 10-15 kg. Jest największym gryzoniem żyjącym współcześnie w Afryce.
Jeżozwierz indyjski – gatunek gryzonia z rodziny jeżozwierzowatych. Zasięg jego występowania obejmuje obszary południowo-zachodniej Azji. Jeżozwierz indyjski jest dość tolerancyjnym gatunkiem – może zamieszkiwać różnorodne środowiska, takie jak góry, sawannę, scrub i lasy.WyglądDługość do 80 cm, ogon do 20 cm Ubarwienie brunatne, na grzbiecie i ogonie występują długie kolce.

Jeżozwierz palawański – gatunek ssaka z rodziny jeżozwierzowatych występujący na filipińskich wyspach - Busuandze, Palawanie i Balabacu.

Jeżozwierz południowoafrykański, jeżozwierz grzebieniasty – gatunek gryzonia z rodziny jeżozwierzowatych. Jego skórę pokrywają szczeciniaste włosy i długie, regenerujące się w razie ich utraty kolce, służące do obrony przed drapieżnikami. Ssak występuje na południu Afryki. Dobrze się adaptuje do środowiska zmienionego przez człowieka. Żywi się roślinami, także na plantacjach, rzadziej padliną. Mieszka w norze. Tam też przychodzi na świat potomstwo, zwykle jeden miot rocznie. Gatunek cechuje monogamia. Jego zwyczaje rozrodcze stanowią przedmiot wielu badań naukowych. Nie wyróżnia się podgatunków.

Skąpokolec malajski – gatunek ssaka z rodziny jeżozwierzowatych (Hystricidae), jedyny przedstawiciel rodzaju skąpokolec (Trichys).