Gimnastyka akrobatycznaW
Gimnastyka akrobatyczna

Gimnastyka akrobatyczna – dyscyplina sportowa, która polega na wykonywaniu układów ćwiczeń gimnastycznych o dużym stopniu trudności, obejmuje ćwiczenia kobiet i mężczyzn w parach i grupach, a także ćwiczenia indywidualne i synchroniczne przy wykorzystaniu m.in. trampoliny i ścieżek.

Akrobacje powietrzne na desceW
Akrobacje powietrzne na desce

Akrobacje powietrzne na desce, także sky surfing, skysurfing – dyscyplina sportowa, w której zadaniem zawodnika jest skok z samolotu, a następnie lot ślizgowy w powietrzu na desce surfingowej. Zawodnik spada z szybkością ok. 200 km/h z ok. 4 tys. m. Ma na wykonanie ewolucji ok. 50 s. Spadochron otwiera się na wysokości ok. 1312 m. Jednak w skokach eksperymentalnych dopuszczalna jest minimalna wysokość otwarcia spadochronu na 1150-820 m.

BatutW
Batut

Batut – przyrząd gimnastyczny wykorzystywany do wykonywania wysokich skoków z akrobacjami. Składa się z poziomej metalowej ramy i rozpiętej na niej na wys. ok. 1 m od podłoża, sprężystej siatki. Wykorzystuje się go w cyrku, akrobatyce sportowej oraz podczas szkoleń skoczków spadochronowych. Istnieją również batuty z siatką zewnętrzną, która chroni użytkownika przed niekontrolowanym wypadnięciem.

RundakW
Rundak

Rundak, roundoff - jest to nabieg mający ułatwić lub zwiększyć prędkość do zrobienia różnych figur akrobatycznych, wykonuje się go podobnie jak gwiazdę, tylko z małymi różnicami: gdy ręce zostają położone na ziemi przechylamy tułów, łączymy nogi razem, po czym ciągną one nas do ziemi i następuje oderwanie rąk po czym lądujemy złączonymi nogami i mamy większą siłę wyskoku.

Salto w przódW
Salto w przód

Salto w przód (ang.) frontflip - jedna z technik akrobatycznych.

Skoki na trampolinieW
Skoki na trampolinie

Skoki na batucie – poddyscyplina gimnastyki akrobatycznej uprawiana z użyciem batutu.

VoladoresW
Voladores

Voladores – prekolumbijski meksykański obrzęd religijny, związany zwłaszcza z tradycjami ludu Totonaków, zamieszkujących okolice miasta Papantla na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej. Pięciu mężczyzn w odświętnych strojach wspina się na 30-metrowy słup, jeden z nich pozostaje na szczycie, przygrywając na bębenku i flecie, natomiast czterech pozostałych, z linami przywiązanymi do kostek rzuca się w dół, zataczając powolne obroty. Obrotów tych jest dokładnie 13, co pomnożone przez czterech tancerzy daje 52, tyle ile lat liczy tradycyjny „wiek” w przedkolumbijskim kalendarzu.