
Lista amerykańskich szachistów, posiadających tytuły arcymistrzów (GM) i arcymistrzyń (WGM), zarówno w grze klasycznej, korespondencyjnej, kompozycji szachowej, jak i w rozwiązywaniu zadań szachowych oraz tytuły arcymistrzów honorowych (HGM), przyznawanych za osiągnięcia w przeszłości. Obejmuje także zawodników, którzy barwy Stanów Zjednoczonych reprezentowali tylko w pewnym okresie swojego życia.
Tatev Abrahamyan – amerykańska szachistka pochodzenia ormiańskiego, arcymistrzyni od 2011 roku.

John Finan Barry – amerykański szachista, prezydent Boston Chess Club, edytor kolumny szachowej w Boston Transcript przez 25 lat. Z zawodu był adwokatem.

John William Collins – amerykański mistrz i trener szachowy, redaktor czasopisma Chess Review.

Jelena Donaldson-Achmyłowska – rosyjska szachistka, wicemistrzyni świata z roku 1986, obywatelka Stanów Zjednoczonych od 1988 roku.

Arpad Elo, właściwie Árpád Imre Élő – amerykański fizyk węgierskiego pochodzenia, szachista. Był twórcą systemu klasyfikacji szachistów, obowiązującego do dziś i uznawanego przez Międzynarodową Federację Szachową.

Esther Epstein. ros. Эсфирь Даниловна Эпштейн – amerykańska szachistka pochodzenia rosyjskiego, mistrzyni międzynarodowa od 1972 roku.

Sabina-Francesca Foișor – rumuńska szachistka, reprezentantka Stanów Zjednoczonych od grudnia 2008, arcymistrzyni od 2007 roku.

Rusudan Goletiani, gruz. რუსუდან გოლეთიანი – gruzińska szachistka, reprezentantka Stanów Zjednoczonych od 2001, arcymistrzyni od 1999, posiadaczka męskiego tytułu mistrza międzynarodowego od 2009 roku.

Sonja (Susanna) Graf – amerykańska szachistka pochodzenia niemieckiego, mistrzyni międzynarodowa od 1950 roku.

Anna Hahn – amerykańska szachistka pochodzenia łotewskiego, mistrzyni międzynarodowa od 1995 roku. Do 2000 r. występowała jako Anna Khan.

Max Judd, właśc. Maksymilian Judkiewicz – polsko-amerykański mistrz szachowy pochodzenia żydowskiego.

Julio Kaplan – portorykański szachista pochodzenia argentyńskiego, od połowy lat 70. reprezentant Stanów Zjednoczonych.

Edward Lasker – szachista amerykański niemieckiego pochodzenia. Z wykształcenia matematyk, z zawodu inżynier, był również mistrzem go.

Irina Lewitina, ros. Ирина Левитина – amerykańska szachistka i brydżystka rosyjskiego pochodzenia.

Samuel (Salomon) Lipschütz – amerykański szachista pochodzenia węgierskiego.

Samuel Loyd – amerykański wynalazca gier i specjalista od zagadek.

George Henry Mackenzie – szkocko-amerykański szachista. Urodzony w Szkocji, wykształcenie otrzymał w Aberdeen Grammar School, studiował także we Francji oraz Prusach.

Frank James Marshall – amerykański szachista, wieloletni mistrz USA w szachach, uczestnik meczu o mistrzostwo świata z Emanuelem Laskerem.

James Mason – czołowy szachista XIX wieku, także pisarz oraz dziennikarz.

Alexander Beaufort Meek – prawnik i poeta amerykański, szachista. Urodził się w miejscowości Columbia w stanie Karolina Południowa 17 lipca 1814. Jego rodzicami byli wielebny dr Samuel Mills Meek i Anne McDowell Meek. W 1819 razem z rodzicami mały Alexander przybył do Tuscaloosy w stanie Alabama. W wieku 15 lat zapisał się na University of Georgia. Kiedy w 1831 otworzono uniwersytet w Alabamie, został jego studentem. W 1833 uzyskał bakalaureat. W 1836 uzyskał magisterium, a po latach, w 1844, również magisterium honorowe na Uniwersytecie Georgii. W 1845 uzyskał uprawnienie do wykonywania zawodu prawnika. W czasie walk z Indianami służył jako ochotnik w armii. W 1836 gubernator Clement C. Clay powołał go na wakujące stanowisko prokuratora stanowego. Wydawał też pisma Flag of the Union (1835-1839) i Southron (1839-1842). W 1842 gubernator Benjamin Fitzpatrick mianował go sędzią. W 1845 prezydent James Knox Polk powołał go na stanowisko podsekretarza skarbu. Jako poeta Meek zapisał się w historii poematem epickim The Red Eagle. A Poem of the South (1855) i zbiorkiem Songs and Poems of the South (1857).

Paul Charles Morphy – amerykański szachista, nieoficjalny mistrz świata w latach 1858–1860.

Kateřina Němcová – czeska szachistka, reprezentantka Stanów Zjednoczonych od 2013, arcymistrzyni od 2008 roku.

Nazi Paikidze, gruz. ნაზი პაიკიძე – gruzińska szachistka, reprezentantka Stanów Zjednoczonych od 2014, arcymistrzyni od 2010, posiadaczka męskiego tytułu mistrza międzynarodowego od 2012.

Bruce Pandolfini – amerykański szachista, dziennikarz, nauczyciel oraz autor książek o tematyce szachowej. Sportretowany w filmie Szachowe dzieciństwo , opartym na dzieciństwie Josha Waitzkina i nawiązującym do kariery mistrza świata Bobby Fischera. Pandolfini mieszka w Nowym Jorku, jego podopiecznymi był Joshua Waitzkin, Jeff Sarwer, a także Fabiano Caruana – jeden z najmłodszych arcymistrzów na świecie. Posiada tytuł mistrza krajowego, jest również redaktorem kolumny w szachowym magazynie Chess Life.

Harry Nelson Pillsbury – amerykański szachista.

Vasik Rajlich – amerykański szachista, mistrz międzynarodowy, autor szachowego programu Rybka.

Katerina Rohonyan – ukraińska szachistka, reprezentantka Stanów Zjednoczonych od 2006, arcymistrzyni od 2004 roku.

Anthony Fred Saidy – amerykański szachista, mistrz międzynarodowy od 1969 roku, z zawodu lekarz.

Diane Savereide – amerykańska szachistka, mistrzyni międzynarodowa od 1978 roku.

John William Schulten – mistrz szachowy pochodzenia niemieckiego, reprezentujący także Stany Zjednoczone. Potykał się z najsilniejszymi szachistami swojej epoki odnosząc umiarkowane sukcesy. Najbardziej znane jest jego zwycięstwo nad Morphym w 1857 roku.

Jennifer Shahade – amerykańska szachistka, pokerzystka i dziennikarka, arcymistrzyni od 2005 roku.

Kamran Shirazi – irański szachista, od 1987 reprezentant Stanów Zjednoczonych, a od 2006 – Francji, mistrz międzynarodowy od 1978 roku.

Jackson Whipps Showalter – amerykański szachista, pięciokrotny indywidualny mistrz Stanów Zjednoczonych w latach, gdy o tytule decydowały mecze. Z zawodu był nauczycielem, nosił przydomek Lwa z Kentucky, co znajdowało uzasadnienie w waleczności podczas gry jak i noszonej bujnej fryzurze.

Charles Henry Stanley – amerykański szachista pochodzący z Anglii, pierwszy mistrz USA w szachach. Tytuł zdobył w 1845 roku po pokonaniu Eugene Rousseau z Nowego Orleanu w meczu o mistrzostwo Stanów Zjednoczonych. Jednym z kibiców tego meczu był ośmioletni Paul Morphy, którego wuj sekundował mistrzowi Nowego Orleanu.

Wilhelm Steinitz – pierwszy oficjalny mistrz świata w szachach. Miał duży wkład w rozwój teorii szachów, zwłaszcza w zakresie gry pozycyjnej. Jego idee cieszyły się dużym uznaniem innych czołowych szachistów świata, jak Aron Nimzowitsch, Siegbert Tarrasch i Emanuel Lasker.

Anna Szarewicz, biał. Ганна Шарэвіч, ros. Анна Шаревич, ang. Anna Sharevich – białoruska szachistka, reprezentantka Stanów Zjednoczonych od 2014, arcymistrzyni od 2006 roku.

Dariusz Świercz – polski szachista, arcymistrz od 2009 roku, od 2018 reprezentant Stanów Zjednoczonych.

Theophilus Augustus Thompson – pierwszy potwierdzony źródłowo afroamerykański ekspert szachowy. Urodzony jako niewolnik. Poza udziałem w turniejach, Thompson napisał książkę dotyczącą problemów szachowych Chess Problems: Either to Play and Mate opublikowaną w 1873 roku.

Joshua Waitzkin – amerykański szachista oraz zawodnik taijiquan.

Anna Zatonskih, ukr. Анна Затонських – amerykańska szachistka pochodzenia ukraińskiego, arcymistrzyni od 1999, posiadaczka męskiego tytułu mistrza międzynarodowego od 2004 roku.

Steven C. Zierk – amerykański szachista, arcymistrz od 2018 roku.