
Akrobacje powietrzne na desce, także sky surfing, skysurfing – dyscyplina sportowa, w której zadaniem zawodnika jest skok z samolotu, a następnie lot ślizgowy w powietrzu na desce surfingowej. Zawodnik spada z szybkością ok. 200 km/h z ok. 4 tys. m. Ma na wykonanie ewolucji ok. 50 s. Spadochron otwiera się na wysokości ok. 1312 m. Jednak w skokach eksperymentalnych dopuszczalna jest minimalna wysokość otwarcia spadochronu na 1150-820 m.

Akrobacje rowerowe – odmiana kolarstwa uprawiana na różnego rodzaju rowerach, których wspólną cechą jest wykonywanie rozmaitych ewolucji.
Arctic Cat – północnoamerykański producent skuterów śnieżnych i quadów. Siedziba firmy mieści się w Thief River Falls w stanie Minnesota.

BASE jumping – ekstremalny sport polegający na wykonywaniu skoków spadochronowych z wieżowców, mostów, masztów, urwisk górskich i tym podobnych obiektów.

Buggykiting – sport ekstremalny, odmiana żeglarstwa lądowego polegająca na poruszaniu się po lądzie lub piasku przy pomocy specjalnego wózka, do którego dołączony jest latawiec pełniący rolę napędu wiatrowego. Według klasyfikacji International Federation of Sand and Land Yachting buggykiting jest VIII klasą. Klasy I-VII stanowią klasyczne jachty lądowe napędzane tradycyjnymi żaglami.

Bungee jumping to skakanie z dużej wysokości na długiej elastycznej linie wykonanej zwykle z około tysiąca gumowych włókien.

Deep Water Soloing (DWS) lub też psicobloc – określenie wspinaczki free solo nad głęboką wodą, która służy w jej trakcie jako olbrzymi crashpad. W takiej sytuacji można zrezygnować z asekuracji i pomimo tego wspinać się bez zagrożenia życia na wysokość, z której upadki nie są wykluczone. Przeżycie jest szczególnie intensywne, ale i niosące ze sobą niebezpieczeństwo, ponieważ klify służące do wspinaczki sięgają wysokości 25 metrów lub nawet wyżej.

Dirt jumping, dirt – dyscyplina rowerowa, która polega na wykonywaniu skoków i różnych ewolucji w powietrzu na specjalnie przygotowanym torze z zastosowaniem rowerów BMX lub MTB. Początki dirtu sięgają lat 70. w USA.

Drążek pogo – urządzenie składające się z drążka z uchwytem po jednej stronie i podstawą dla nóg po drugiej oraz ze sprężyny, która podpiera drążek i osobę korzystającą z niego.

Extreme Ironing – specyficzny sport ekstremalny, polegający na prasowaniu ubrań w miejscach trudno dostępnych. Zawodników uprawiających ten sport nazywa się "ironmenami".

Flyboard – urządzenie służące do uprawiania ekstremalnych sportów wodnych. Na urządzeniu można wykonywać różnorodne akrobacje w wodzie i w powietrzu, poruszanie się z dużą prędkością pod jej powierzchnią.

Freediving – nurkowanie na wstrzymanym oddechu. Podczas zanurzenia nurek nie używa akwalungu, przez co freediving często jest błędnie nazywany nurkowaniem bezsprzętowym. Nie jest to do końca prawda, ponieważ freediverzy korzystają ze sprzętu takiego jak maski/okulary, specjalne płetwy, pianki/skóry pływackie, balast itp.

Freeskiing – narciarstwo polegające na skakaniu na skoczniach i wykonywaniu w powietrzu ewolucji (trików) takich jak: obroty, salta, graby oraz na ślizganiu się po poręczach (railach) i boksach (jibbing).

Half-pipe – obiekt sportowy przypominający lekko spłaszczoną rurę o znacznej średnicy przeciętą w poziomie; technicznie składa się z dwóch quarter-pipe'ów postawionych naprzeciw siebie. Half-pipe'y mają pomiędzy rampami szerokie płaskie połączenie, pozwalające sportowcowi odzyskać równowagę po wylądowaniu oraz przygotować się do wykonania następnego triku. Half-pipe'y spotyka się głównie w skateparkach oraz snowparkach. Służą jako miejsce ćwiczeń i zawodów w sportach ekstremalnych, takich jak snowboarding, freeskiing, jazda na deskorolce, freestyle BMX czy wrotkarstwo. Występują one w wielu wysokościach i są popularnym miejscem do jazdy gdyż wprawny sportowiec może jeździć na nich przez długi czas, używając techniki nazywanej pumpingiem, osiągając przy tym duże prędkości. Wysokie rampy z pionowym fragmentem to vert, niskie o wysokości poniżej 1,5m to minirampa.

Heliskiing - forma narciarstwa polegająca na wykonywaniu zjazdów narciarskich ze stoku poza wyznaczonymi trasami, na który narciarz jest transportowany helikopterem w asyście licencjonowanego przewodnika.

Hydrospeed to rodzaj sportu ekstremalnego polegającego na spływie rwącą górską rzeką na plastikowej desce.

Mountainboard - deska z pompowanymi kołami z oponami przystosowana do jazdy po każdym terenie.

Nurkowanie – przebywanie pod wodą przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu lub na tzw. zatrzymanym oddechu (freediving), w celach rekreacyjnych, sportowych, naukowych, technicznych, ratunkowych lub militarnych. Nurkowanie ze sprzętem oraz nurkowanie na zatrzymanym oddechu jest zaliczane do sportów ekstremalnych.

Play Rekord Polski 100 WAY 2015 – impreza spadochronowa, która odbyła się w dniach 11-14 sierpnia w czeskiej miejscowości Klatovy. Jej celem było ustanowienie Rekordu Polski 100 WAY w dyscyplinie BIG-WAY polegającej na tworzeniu wielkich powietrznych formacji. Spadochroniarze mieli za zadanie zbudowanie 100-osobowej formacji w barwach biało-czerwonych, złożonej wyłącznie z polskich zawodników. Rekord został ustanowiony 13 sierpnia w czasie 9 próby. Polska jest ósmym państwem na świecie, która dokonała takiego wyczynu i tym samym dołączyła do „Klubu 100-WAY”. W czasie trwania imprezy ustanowiono także dwa Rekordy Polski Kobiet. Organizatorem wydarzenia był największy ośrodek szkolenia spadochronowego w Polsce – SkyDive.pl.

Puchar Polski w Pieszych Maratonach na Orientację (PMnO) – prowadzona od 2006 roku klasyfikacja punktowa uczestników, ustalana na podstawie wyników długodystansowych maratonów na orientację. Ranking obejmuje trasy piesze o nominalnych dystansach 100 km oraz 50 km i rokrocznie prowadzany jest nowy. Składa się na niego szereg imprez na orientację odbywających się na terenie całej Polski w przeciągu całego roku, bez względu na porę dnia i roku. Do klasyfikacji generalnej liczonych jest w zależności od roku i dystansu 5-8 najlepszych startów danego zawodnika.

Rakiety śnieżne – obuwie przeznaczone do chodzenia po śniegu. Poprzez rozłożenie ciężaru ciała na większą powierzchnię pozwalają poruszać się po śniegu bez zapadania.

Rampa – konstrukcja używana w sportach ekstremalnych, która przypomina ćwiartkę rury. Od ziemi do jej końca postępuje zwiększenie kąta nachylenia rampy, kończące się metalowej rurze nazywanej copingiem. Sportowcy (skaterzy/riderzy) mogą używać rampy do wyskoku w powietrze lub wykonaniu ślizgu albo grinda na copingu.

Skatepark – specjalny tor przeznaczony do uprawiania sportów ekstremalnych. W skateparku może znajdować się wiele przeszkód przeznaczonych do nauki trików. Do prywatnych skateparków można zwykle wejść za opłatą, podczas gdy publiczne skateparki zwykle są darmowe. Prywatne skateparki są często umieszczone wewnątrz budynków. Publiczne skateparki prawie zawsze dostępne są na świeżym powietrzu.
Skoki na poduszce blob – to wykonywanie skoków do wody po wyrzuceniu z poduszki dmuchanej, po skoku na nią z drugiej strony innej osoby lub osób.

Slackline – dyscyplina sportowa polegająca na chodzeniu i wykonywaniu trików na taśmie, zazwyczaj o szerokości 2,5-5 cm, rozwieszonej i napiętej między dwoma punktami na wysokości od kilkunastu centymetrów do kilkuset metrów.

Snowpark, park śnieżny – miejsce przeznaczone do uprawiania zimowych sportów ekstremalnych dla snowboardzistów oraz narciarzy. Snowparki występują głównie na terenach górskich blisko ośrodków narciarskich, w których temperatura nie przekracza 0, gdyż przeszkody usypane są ze śniegu bądź lodu.

Sporty ekstremalne na Halowych Igrzyskach Azjatyckich 2007, odbyły się w MUST Pavilion w dniach 26 października – 2 listopada 2007. Sportowcy z Tajlandii wygrali tabelę medalową zdobywając siedem złotych medali.

Sztuka przetrwania – rodzaj aktywności człowieka skierowanej na gromadzenie wiedzy i umiejętności związanych z przetrwaniem w warunkach ekstremalnych.

STIHL Timbersports Series – seria zawodów drwali w cięciu drewna, sponsorowana przez firmę produkującą pilarki do drewna Stihl, która odbywa się od 1985 roku. Obecnie zawodnicy rywalizują w sześciu różnych konkurencjach.

Turystyka ekstremalna – odmiana plenerowej turystyki aktywnej, w uprawianiu której najistotniejszym elementem jest motyw ryzyka i przeżywania silnych wrażeń, w tym skrajnych stanów emocjonalnych.

Urban exploration – eksploracja zazwyczaj niewidocznych lub niedostępnych części ludzkiej cywilizacji. Urban exploration jest także często nazywane infiltracją, jednakże panuje opinia, że infiltracja jest bardziej związana z eksploracją czynnych lub niezamieszkanych miejsc. W Stanach Zjednoczonych używa się także terminu draining, speleologia miejska, urban caving, vadding, hackowanie budynków, hackowanie rzeczywistości, hackowanie dachów i tuneli.

Vert to typ rampy używany w sportach ekstremalnych, takich jak jazda na deskorolce. Rampy te zostały tak nazwane ze względu na przejście z poziomej płaszczyzny do pionowej ściany.

Wingsuiting, latanie w wingsuicie – sport ekstremalny, w którym skoczek ubrany w specjalny kombinezon skacze z dużej wysokości, a następnie szybuje. Lot kończy się otwarciem spadochronu i lądowaniem. Sport ten powstał w latach dziewięćdziesiątych, wraz z wynalezieniem odpowiedniego kombinezonu.