
Biegi po schodach – dyscyplina sportowa polegająca na wyścigach we wbieganiu po schodach.

Buzkaszi, Kok-boru lub Oglak Tartis ; dosłownie: "wydzieranie sobie kozy" – tradycyjna gra zespołowa uważana za narodowy sport Tadżyków, Uzbeków i Turkmenów w północnym Afganistanie, uprawiana głównie w północnych prowincjach kraju: Balchu, Samanganie, oraz Kunduzie.

Chilijskie rodeo to tradycyjny chilijski sport na koniach. W Chile uważane jest za sport narodowy. Chilijskie rodeo polega na zatrzymaniu cielęcia przez parę jeźdźców, którzy próbują przytrzymać cielę przy bandach rozstawionych wokół areny. W zależności od części ciała zwierzęcia, w którym zostało przytrzymane, jeźdźcy otrzymują odpowiednią liczbę punktów.

Ciężka atletyka – obecnie rzadko stosowany termin, którym dawniej określano dziedzinę sportu, do której zaliczano zapasy i podnoszenie ciężarów, niekiedy także pięściarstwo.

Disc Golf – dyscyplina sportu używająca latających dysków, w której gracze rzucają dyskiem do celu na zasadach podobnych do tych znanych z golfa. Rozgrywka odbywa się na polu złożonym z 9 lub 18 dołków. Gracze zaliczają dołek poprzez rzuty dyskiem w kierunku celu. Pierwszy rzut wykonywany jest z obszaru startowego, a kolejne z miejsca wylądowania dysku aż do osiągnięcia celu. Liczba rzutów wykonanych przez gracza do zaliczenie każdego z dołków jest dodawana, a otrzymaną sumę odejmuje się od liczby „par” pola. Gracze starają się zaliczyć każdy dołek jak najmniejszą liczbą rzutów.

Dog frisbee – sport polegający na rzucaniu dyskiem frisbee przez człowieka i chwytaniu go przez psa.

Double Dutch – sport uliczny wywodzący się z kultury hip-hopu. Osoba skacząca przez 2 skakanki może wykonywać figury zawierąjace elementy tańca, gimnastyki, i breakdance'u. Do zabawy potrzebne są minimum 3 osoby - jedna skacząca i dwie kręcące. Potrzebne są również dwie ok. pięciometrowe skakanki.
Polsstokverspringen, lepiej znane pod fryzyjską nazwą fierljeppen – tradycyjny holenderski sport, w którym zawodnik przy pomocy tyczki próbuje pokonać jak największą odległość, przeskakując nad kanałem. Fryzyjska nazwa fierljeppen wzięła się od angielskiego „far leaping”, co oznacza „daleko skaczący”.

Footbag – nazwa zbiorcza pokrewnych dyscyplin sportu i przyrządu, który jest w nich wykorzystywany. Footbag w Polsce jest często nazywany grą w zośkę.

Światowa Federacja i organ zarządzający – międzynarodowa organizacja pozarządowa, zrzeszająca 86 narodowych federacji mieszanych sztuk walki. Organizacja promuje MMA na poziomie amatorskim oraz zawodowym.

Haxey Hood – brytyjska odmiana gry w piłkę mająca swoje początki w średniowieczu. Rozgrywana jest w angielskiej miejscowości Haxey w północnym Lincolnshire 6 stycznia. Podobna gra jest także uprawiana w Epworth.

Hazena, także czeska piłka ręczna, ang. Czech handball – gra sportowa zbliżona do piłki ręcznej, będąca jedną z jej poprzedniczek. Obecnie nawet w Czechach coraz częściej jest zastępowana jej międzynarodową odmianą.

Koch – ormiańska odmiana zapasów, znana od wczesnego średniowiecza. Miała wpływ na kształtowanie się sambo.

Pesäpallo – sportowa gra zespołowa podobna do baseballu, popularna zwłaszcza w Finlandii, gdzie uznawana jest za narodową dyscyplinę sportu.

Piłka nożna – gra zespołowa, najpopularniejsza dyscyplina sportowa z około 4 miliardami fanów na całym świecie.

Piłkarzyki, futbol stołowy, piłka stołowa, trambambula – gra 2- lub 4-osobowa, imitująca prawdziwy mecz piłki nożnej.

Pink-ton – gra polegająca na odbijaniu specjalnymi rakietkami piłeczki tak, aby nie upadła ona na ziemię. W pink-tona gra się głównie na świeżym powietrzu - najczęściej na plaży, w parku, na działce, w ogródku. Dzięki odpowiednio skonstruowanej piłeczce można grać w pink-tona również w warunkach wietrznych.

Rzucanie siekierami to sport, który został zapoczątkowany w 2006 roku na podwórku za domem założyciela pierwszego klubu rzucania siekierami Matta Wilsona. Rzucanie siekierami to sport w którym zawodnik rzuca siekierą w cel, starając się trafić jak najbliżej środka tarczy. Rzucanie siekierą jest także jedną z konkurencji w większości zawodów drwali. W Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii i Polsce istnieją specjalne kluby, w których uczestnicy mogą konkurować, podobnie jak w rzutkach. Rzucanie siekierami jest także popularne na festiwalach i w niektórych parkach rozrywki.

Rzut podkową – gra polegająca na zarzuceniu podkowy na specjalny kołek.

Sandboarding – popularna atrakcja turystyczna w Peru i niektórych innych krajach Ameryki Łacińskiej, polegająca na zjeździe na specjalnie przygotowanej desce z piaszczystych wydm.

Siatkonoga – dyscyplina sportu składająca się z dwóch odmian: futnetu – siatkonogi na niskiej siatce i twardym podłożu i footvolleya – siatkonogi plażowej.

Skakanie w worku – zabawa dziecięca. Polega ona na tym, że wszyscy uczestnicy zakładają na nogi worki, które sięgają im do wysokości bioder. W tym worku, trzymając go za górne rogi, muszą na wyścigi doskakać do mety.

Slackline – dyscyplina sportowa polegająca na chodzeniu i wykonywaniu trików na taśmie, zazwyczaj o szerokości 2,5-5 cm, rozwieszonej i napiętej między dwoma punktami na wysokości od kilkunastu centymetrów do kilkuset metrów.

Teqball – dyscyplina sportu, polegająca na odbijaniu piłki tak, by trafiła ona w specjalnie zaprojektowany dla tego sportu stół, po stronie przeciwnika.

Warcaby polskie – odmiana warcab. Powstała we Francji w pierwszej połowie XVIII wieku, a jej główną różnicą od warcabów standardowych jest zwiększony rozmiar planszy z 64 do 100 pól.

Wspinaczka – przemieszczanie się w terenie na tyle stromym oraz trudnym, że wymaga on użycia rąk co najmniej do utrzymania równowagi.

Wyścigi kotów – zwyczaj karnawałowy praktykowany w XIX wieku początkowo na przedmieściach Liège, a później także w innych miastach belgijskich. Były to zawody, w których brały udział koty przywożone przez właścicieli na zabawę karnawałową. Zwierzęta rejestrowano, każde otrzymywało tabliczkę z numerem i o północy wszystkie jednocześnie wypuszczano. Zwyciężał kot, który pierwszy dotarł do domu. Właściciel zwycięskiego kota otrzymywał nagrodę, którą była zwykle szynka, kiełbasa, srebrna łyżeczka lub inny drobiazg. Zawody cieszyły się zainteresowaniem publiczności, gdyż przestraszone zwierzęta trzymane w koszach lub workach i nagle wypuszczone na wolność często rzucały się na właścicieli i sędziów, drapiąc ich dotkliwie.

Zapasy wielbłądów – tradycyjna impreza sportowa popularna głównie w Turcji i praktykowana w innych częściach Bliskiego Wschodu i Azji Południowej.