
Biegi w konkurencjach lekkoatletycznych dzielą się na:

Aquathlon, Aquatlon – jest to odmiana triathlonu. Zawodnicy kolejno: pływają i biegną, bądź biegną, pływają i jeszcze raz biegną.

Badwater 135 Ultramaraton – uważany za najtrudniejszy bieg na świecie odbywający się w kalifornijskiej Dolinie Śmierci od 1978 r.
Bieg długodystansowy – biegi lekkoatletyczne obejmujące w swój skład dystanse dłuższe od biegu na 3000 metrów.

Bieg maratoński – bieg na dystansie 42 195 m.

Bieg na 60 metrów – konkurencja lekkoatletyczna, rozgrywana w zawodach halowych.

Bieg na 100 metrów – najkrótszy dystans w biegach lekkoatletycznych na otwartym stadionie, klasyczny bieg sprinterski. Rekordzistów świata na tym dystansie określa się często mianem „najszybszego mężczyzny/najszybszej kobiety świata”. Rywalizacja na tym dystansie przyciąga zawsze wiele uwagi.

Bieg na 100 metrów przez płotki – jedna z biegowych konkurencji lekkoatletycznych, najkrótszy dystans płotkarski dla kobiet na otwartym stadionie. Zawodniczki muszą w jak najszybszym czasie pokonać dziesięć płotków o wysokości 84 cm rozstawionych na dystansie 100 m. Pierwszy płotek pokonują po 13 m od startu, kolejne są co 8,5 m, a od ostatniego płotka do mety dzieli je 10,5 m.

Bieg na 110 metrów przez płotki – jedna z biegowych konkurencji lekkoatletycznych, najkrótszy dystans płotkarski dla mężczyzn na otwartym stadionie.

Bieg na 200 metrów – bieg sprinterski rozgrywany zarówno na otwartym stadionie, jak i w hali.

Bieg na 400 metrów – konkurencja lekkoatletyczna, najdłuższy dystans spośród biegów krótkich. Na standardowym stadionie 400 m stanowi dokładnie jedno okrążenie stadionu po wewnętrznym torze. W hali jest to dystans dwóch okrążeń.

Bieg na 400 metrów przez płotki – jedna z biegowych konkurencji lekkoatletycznych, bieg płotkarski rozgrywany na otwartym stadionie zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Zawodnicy muszą pokonać 10 płotków rozmieszczonych równomiernie na dystansie równym jednemu okrążeniu stadionu. Mężczyźni pokonują płotki o wysokości 91,40 cm, a kobiety – o wysokości 76,20 cm. Płotki są niższe o kilkanaście centymetrów od tych ustawianych w biegach na 100 metrów kobiet i 110 metrów przez płotki mężczyzn.

Bieg na 3000 metrów – lekkoatletyczna konkurencja biegowa, zaliczana do biegów długich. Na otwartym stadionie 3000 m odpowiada siedem i pół okrążenia.

Bieg na 3000 metrów z przeszkodami – konkurencja lekkoatletyczna, w którym zawodnicy biegną siedem i pół okrążeń stadionu, pokonując na każdym razem pięć przeszkód: cztery płoty o wysokości 91,4 cm dla mężczyzn i 76,2 cm dla kobiet oraz rów z wodą poprzedzony płotem o tej samej wysokości co pozostałe płoty. Rów z wodą umieszczony jest zazwyczaj po wewnętrznej stronie bieżni, tym samym w rzeczywistości zawodnicy pokonują okrążenie stadionu o długości ok. 390 m.

Bieg na 5000 metrów – konkurencja lekkoatletyczna, zaliczana do biegów długich. Zawodnicy pokonują 12,5 okrążeń bieżni stadionu bądź 25 okrążeń w hali, choć ten dystans nie jest rozgrywany na najważniejszych imprezach halowych.
Bieg na milę – lekkoatletyczna konkurencja biegowa, zaliczana do biegów średnich. 1 mili odpowiada 1 609,34 metrów.

Bieganie tyłem – rodzaj biegania, podczas którego poruszamy się tyłem.

Biegi płotkarskie, biegi przez płotki – rodzaj biegowych konkurencji lekkoatletycznych, w którym zawodnicy podczas biegu pokonują równomiernie rozstawione płotki.

Biegi uliczne – biegi rozgrywane na ulicach miast, w których zwykle udział mogą wziąć także amatorzy. Rozgrywane są na dystansach od kilkuset metrów do 100 kilometrów. W przeciwieństwie do biegów na stadionie, obuwie nie może być wyposażone w kolce.

Bytomski Półmaraton – coroczny bieg uliczny organizowany od 2009 roku we wrześniu na dystansie 21,0975 km w Bytomiu. Podczas pierwszej edycji start i meta biegu znajdowały się w bytomskiej dzielnicy Miechowice przy ulicy Jana Dzierżonia, a trasa prowadziła w kierunku dzielnicy Karb oraz Stolarzowice gdzie miał miejsce nawrót. W latach 2010-2014 start i meta również były przy ulicy Dzierżonia jednak trasa miała dwie pętle i wiodła wyłącznie po terenie dzielnicy Miechowice. Od siódmej edycji nastąpiła zmiana trasy, która również posiada dwie pętle jednak start i meta znajdują się przy Centrum Handlowym "Plejada".

Wykroczna - w biegach płotkarskich i w biegach przez przeszkody, noga, którą płotkarz atakuje płotek, czyli ta, która jako pierwsza przechodzi przez płotek.

Zakroczna – w biegach płotkarskich i w biegach przez przeszkody, noga, która jako druga przechodzi przez płotek.
Skyrunning – biegi wysokogórskie w przeważającej mierze po ścieżkach, skale, śniegu, lodowcach. Mogą przebiegać nawet powyżej 4000 m n.p.m.. Sportem zarządza Międzynarodowa Federacja Skyrunningu (ISF).

Sprint – bieg na krótkich dystansach: 60 metrów (hala), 100 metrów, 200 metrów, 400 metrów, sztafety 4 × 100 metrów i 4 × 400 metrów. Zawodnicy startują na sygnał (strzał) startera z bloków startowych. Każdy zawodnik biegnie po swoim torze. Przed zawodami odbywa się losowanie torów albo też numer toru przydzielonego zawodnikowi wynika z miejsca, które zajął on w biegu eliminacyjnym. O kolejności na mecie decyduje pierś zawodnika.

Wings for Life World Run – międzynarodowy bieg charytatywny organizowany w 33 miastach na świecie. Dochód z biegu przeznaczony jest na badania nad urazami rdzenia kręgowego. Odbywa się on od 2014 roku w pierwszą niedzielę maja.