KajakarstwoW
Kajakarstwo

Kajakarstwo – niegdyś odmiana transportu (wodnego), dziś dyscyplina sportów wodnych, oraz rodzaj turystyki lub rekreacji, wykorzystująca kajaki i kanadyjki.

BystrzeW
Bystrze

Bystrze, także: bystrzyca, bystrzyna, szypot – miejsce na rzece, gdzie występuje lokalne przyspieszenie przepływu wody, mniejsze jednak niż w rafie.

Creek (kajakarstwo)W
Creek (kajakarstwo)

Creek - w kajakarstwie odmiana rzeki górskiej, o bardzo dużym spadku, silnym nurcie i z reguły małej ilości wody. Często są to niewielkie strumienie.

EskimoskaW
Eskimoska

Eskimoska – technika powrotu do pozycji pionowej w kajaku bez wysiadania z niego. Nazwa wywodzi się od Eskimosów, którzy jako pierwsi ją stosowali. Nauka eskimosek zazwyczaj odbywa się i daje najlepsze efekty na basenie.

Fartuch (kajakarstwo)W
Fartuch (kajakarstwo)

Fartuch to element wyposażenia kajakarza. Zakładany na kokpit zapobiega wlewaniu się wody do wnętrza kajaka. Najczęściej używany w zimie, przez kajakarzy nizinnych, kiedy woda jest bardzo zimna oraz przez kajakarzy górskich przez cały rok.

KajakW
Kajak

Kajak – niewielka łódź turystyczna lub sportowa.

Kajakarstwo zwałkoweW
Kajakarstwo zwałkowe

Kajakarstwo zwałkowe - odmiana kajakarstwa rzecznego nastawiona na pokonywanie rzek i strumieni o dużej liczbie przeszkód w korycie, uniemożliwiających swobodne przepłynięcie. Szlak zwałkowy to mały lub średniej wielkości ciek, w którym występują odcinki o dużym nasyceniu naturalnych przeszkód. Szlakami zwałkowymi mogą być zarówno rzeki nizinne, jak i górskie.

Kanadyjka (łódź)W
Kanadyjka (łódź)

Kanadyjka, nazywana także canoe lub kanu – niewielka łódź turystyczna lub sportowa napędzana wiosłem o jednym piórze (pagajem). Załoga klęczy lub siedzi twarzą do kierunku płynięcia.

Kajak-poloW
Kajak-polo

Kajak polo – gra zespołowa, w której uczestniczą dwie pięcioosobowe drużyny.

PrzenoskaW
Przenoska

Przenoska – miejsce na szlaku kajakowym lub rzece niebędącej szlakiem, które jest niespływalne, tj. niemożliwe do przepłynięcia kajakiem żadnymi możliwymi technikami, w tym zwałkowymi. W skali WW oznaczana symbolem X, czyli niespływalne.

Skala atrakcyjności szlaków kajakowychW
Skala atrakcyjności szlaków kajakowych

Skala atrakcyjności szlaków kajakowych - jedna z trzech skal opisujących charakterystykę szlaków kajakowych. Pozostałe to skala trudności i skala uciążliwości. Opisuje malowniczość i atrakcyjność estetyczną samego szlaku, jak i jego otoczenia.

Skala trudności szlaków kajakowychW
Skala trudności szlaków kajakowych

Skala trudności szlaków kajakowych - jedna z trzech skal opisujących charakterystykę szlaków kajakowych. Pozostałe dwie to skala uciążliwości i skala atrakcyjności. Skala trudności określana jest dla rzek górskich w kategoriach WW, zaś dla pozostałych rzek w kategoriach ZW.

Skala uciążliwości szlaków kajakowychW
Skala uciążliwości szlaków kajakowych

Skala uciążliwości szlaków kajakowych - jedna z trzech skal opisujących charakterystykę szlaków kajakowych. Pozostałe to skala trudności i skala atrakcyjności (malowniczości).

Spływ (turystyka)W
Spływ (turystyka)

Spływ – forma rekreacji uprawiana na kajakach, kanadyjkach, pontonem, tratwach i żaglówkach, polegająca na przemieszczaniu się po jakimś akwenie, najczęściej zgodnie z kierunkiem prądu. Lato jest najlepszym okresem na tego rodzaju turystykę.

Spływ kajakowyW
Spływ kajakowy

Spływ kajakowy – sposób spędzania wolnego czasu (rekreacja) lub sport jako kajakarstwo.