Antoni AnuszW
Antoni Anusz

Antoni Anusz – polski polityk, bankowiec i publicysta, poseł na Sejm Ustawodawczy oraz I i II kadencji w latach 1919–1928, zastępca członka Rady Obrony Państwa w 1920 roku.

Tomasz ArciszewskiW
Tomasz Arciszewski

Tomasz Stefan Arciszewski, pseudonim Antoni, Ludwik, Marcin, Siłacz, Stanisław, Szymon – polski polityk Polskiej Partii Socjalistycznej. Jeden z przywódców Organizacji Bojowej PPS. Minister poczt i telegrafów w Tymczasowym Rządzie Ludowym Republiki Polskiej oraz rządzie Jędrzeja Moraczewskiego. Poseł na Sejm Ustawodawczy, I, II i III kadencji. Lider podziemnej PPS–WRN. Prezes Rady Ministrów w latach 1944–1947, kierowany przez niego rząd 5 lipca 1945 utracił uznanie międzynarodowe.

Gabriela Balicka-IwanowskaW
Gabriela Balicka-Iwanowska

Gabriela Aniela Balicka-Iwanowska – polska doktor botaniki, polityk, posłanka na Sejm Ustawodawczy I, II i III kadencji w II RP z ramienia Związku Ludowo-Narodowego oraz Stronnictwa Narodowego, członkini Narodowej Organizacji Kobiet.

Norbert BarlickiW
Norbert Barlicki

Norbert Barlicki – polski działacz socjalistyczny, przywódca PPS, publicysta, prawnik, nauczyciel.

Henryk BrunW
Henryk Brun

Henryk Stanisław Brun – polski przemysłowiec, poseł na Sejm RP z ramienia BBWR, Prezes Stowarzyszenia Kupców Polskich i Naczelnej Rady Zrzeszeń Kupiectwa Polskiego.

Adam ChądzyńskiW
Adam Chądzyński

Adam Chądzyński – polski inżynier, polityk, minister.

Jerzy Czeszejko-SochackiW
Jerzy Czeszejko-Sochacki

Jerzy Czeszejko-Sochacki ps. „Bratkowski”, „Bruzda”, „Konrad” – polski polityk socjalistyczny i komunistyczny, publicysta, poseł na Sejm RP.

Roman DmowskiW
Roman Dmowski

Roman Stanisław Dmowski – polski polityk, publicysta polityczny, minister spraw zagranicznych, poseł na Sejm Ustawodawczy II Rzeczypospolitej, poseł II i III Dumy Państwowej Imperium Rosyjskiego. Współzałożyciel Narodowej Demokracji, główny ideolog polskiego nacjonalizmu. Polski działacz niepodległościowy, postulujący w pierwszym etapie zjednoczenie wszystkich ziem polskich i uzyskanie autonomii w ramach Imperium Rosyjskiego, a później odzyskanie niepodległości w oparciu o sojusz z Rosją i ententą, zaś w opozycji do państw centralnych. Związany z ruchem neoslawistycznym. Pod koniec I Wojny Światowej stał na czele Komitetu Narodowego Polski, który był uznany przez państwa Ententy za namiastkę rządu polskiego na emigracji i przedstawicielstwo interesów Polski. Delegat Polski na konferencję paryską w 1919 i sygnatariusz traktatu pokojowego w Wersalu. Zagorzały przeciwnik polityczny Józefa Piłsudskiego i jego projektu tworzenia państwa federacyjnego – wizji wielowyznaniowej i wielonarodowościowej Polski, twórca inkorporacyjnej koncepcji państwa narodowego, zakładającej polonizację ludności niepolskiej. Jeden z ojców niepodległej Polski.

Kazimierz Dobrowolski (socjalista)W
Kazimierz Dobrowolski (socjalista)

Kazimierz Władysław Dobrowolski, ps. Kazik, Filipek, Hipek, Kowal, Kowalski (ur. 23 lutego 1884 w Pilawie k. Jazgarzewa lub w 11 lutego w Chojnowie lub Jazgarzewie, zm. 3 stycznia 1957 w Warszawie) – działacz socjalistyczny, członek PPS jeden z pierwszych uczestników Organizacji Bojowej PPS. Był w grupie bojowej Stefana Okrzei, uczestnik wielu zamachów. Skazany na karę śmierci. W okresie II RP jeden z liderów PPS, przewodniczący Okręgu Warszawa-Podmiejska, poseł na Sejm RP od 1919 do 1935.

Jan FellerW
Jan Feller

Jan Feller – polski działacz związkowy i socjalistyczny, poseł na Sejm RP w latach 1934–1935.

Zygmunt GardeckiW
Zygmunt Gardecki

Zygmunt Gardecki – polityk PPS, PPS – dawnej Frakcji Rewolucyjnej i BBWR, działacz Centralnego Zrzeszenia Klasowych Związków Zawodowych, a następnie Związku Związków Zawodowych.

Ludwik GdykW
Ludwik Gdyk

Ludwik Teofil Gdyk' – polski polityk chrześcijańsko-demokratyczny okresu II RP, działacz związkowy, wicemarszałek Sejmu I kadencji.

Paweł GettelW
Paweł Gettel

Paweł Karol Gettel – polski nauczyciel, działacz społeczny i samorządowy.

Stanisław Głąbiński (polityk)W
Stanisław Głąbiński (polityk)

Stanisław Głąbiński – polski prawnik, polityk i publicysta, profesor ekonomii politycznej na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, zastępca członka Rady Obrony Państwa w 1920.

Izaak GrünbaumW
Izaak Grünbaum

Izaak Grünbaum, ps. literacki Coir – żydowski działacz syjonistyczny w II Rzeczypospolitej, poseł na Sejm Ustawodawczy i Sejm I, II i III kadencji II RP, jeden z sygnatariuszy deklaracji niepodległości Izraela.

Józef HallerW
Józef Haller

Józef Haller von Hallenburg – generał broni Wojska Polskiego, Naczelny Dowódca wszystkich Wojsk Polskich od 4 października 1918 roku, komendant Legionów, od 16 marca do 2 kwietnia 1915 roku, pełniący obowiązki komendanta Legionów od 4 do 13 listopada 1916 roku, minister bez teki w drugim rządzie Władysława Sikorskiego w październiku 1939 roku, przewodniczący Obywatelskiego Komitetu Wykonawczego Obrony Państwa w 1920 roku, dowódca Frontu Północnego w czasie wojny polsko-bolszewickiej, Generalny Inspektor Armii Ochotniczej w 1920 roku, prezes Rady Naczelnej Stronnictwa Pracy w 1937 roku, Komendant Polowych Drużyn Sokolich w 1913 roku, harcmistrz, przewodniczący ZHP, prezes Komitetu PCK, działacz polityczny i społeczny, kawaler Orderów: Orła Białego i Virtuti Militari.

Apolinary HartglasW
Apolinary Hartglas

Maksymilian Apolinary Hartglas – działacz syjonistyczny, jeden z czołowych polityków żydowskich przedwojennej Polski, adwokat, publicysta, poseł na Sejm Ustawodawczy oraz I i II kadencji w latach 1919–1930.

Samuel HirszhornW
Samuel Hirszhorn

Samuel Hirszhorn – żydowski dziennikarz i działacz polityczny, fołkista, poseł na Sejm Ustawodawczy w II RP (1919–1922).

Jan HoppeW
Jan Hoppe

Jan Władysław Hoppe – polski dziennikarz i działacz społeczny, współzałożyciel grupy „Jutro Pracy", poseł, komendant pod­ziemnej organizacji Warszawianka, wiceprzewodniczący pod­ziemnej formacji ideologicznej Unia, wiceprezes Zarządu Głównego Stronnictwa Pracy.

Władysław Jabłonowski (pisarz)W
Władysław Jabłonowski (pisarz)

Władysław Jabłonowski herbu Prus I, pseud. Gryf, J. A. Błoński, St. Ostroga, Władysław Jab – polski krytyk literacki, nowelista, działacz polityczny, senator II kadencji (1928–1930) wybrany z listy Związku Ludowo-Narodowego w województwie łódzkim.

Rajmund JaworowskiW
Rajmund Jaworowski

Rajmund Jaworowski, ps. Świętopełk – działacz Polskiej Partii Socjalistycznej i Organizacji Bojowej PPS, współpracownik Józefa Piłsudskiego. Radny Warszawy od 1917 do 1931, zaś od 1927 przewodniczący Rady Miejskiej Warszawy. Poseł na Sejm I i II kadencji w II Rzeczypospolitej.

Janusz JędrzejewiczW
Janusz Jędrzejewicz

Janusz Jędrzejewicz – major piechoty Wojska Polskiego, pedagog i polityk z okresu międzywojennego, premier, członek obozu piłsudczykowskiego. Brat Wacława, żonaty z Marią Stattler, później z Cezarią Baudouin de Courtenay Ehrenkreutz.

Eugeniusz JurkowskiW
Eugeniusz Jurkowski

Eugeniusz Jurkowski – polski urzędnik państwowy, działacz społeczny i samorządowy, poseł na Sejm IV (1935–1938) i V (1938–1939) kadencji w II RP.

Zygmunt Kaczyński (duchowny)W
Zygmunt Kaczyński (duchowny)

Zygmunt Kaczyński – polski duchowny rzymskokatolicki, działacz katolickich związków zawodowych, poseł na Sejm Ustawodawczy oraz I kadencji w II RP, działacz społeczny i polityczny o proweniencji chadeckiej, redaktor pism społeczno-katolickich, w latach 1930–1939 dyrektor Katolickiej Agencji Prasowej, wiceminister informacji i dokumentacji (1940−1943), następnie minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego w Rządzie RP na uchodźstwie (1943−1944).

Józef KaźmierczakW
Józef Kaźmierczak

Józef Idzi Kaźmierczak, ps. Crechy, Stefan, Uben – polski polityk, poseł do Sejmu RP II kadencji i do Sejmu Ustawodawczego, starosta powiatowy w Częstochowie.

Stanisław KielakW
Stanisław Kielak

Stanisław Kielak – polski polityk doby międzywojennej, poseł na Sejm Ustawodawczy oraz II i IV kadencji w II RP, wicemarszałek Sejmu IV kadencji.

Wacław KomarnickiW
Wacław Komarnicki

Wacław Tytus Komarnicki – polski prawnik, działacz polityczny, minister sprawiedliwości w Rządzie RP na uchodźstwie, profesor Uniwersytetu Stefana Batorego, członek Polskiej Akademii Umiejętności, poseł na Sejm II i III kadencji w II RP z ramienia Związku Ludowo-Narodowego oraz Stronnictwa Narodowego, członek Komitetu dla Spraw Kraju w 1943 roku.

Marian Zyndram-KościałkowskiW
Marian Zyndram-Kościałkowski

Marian Zyndram-Kościałkowski, ps. Jerzy Orwid, M. Rogiński – polski polityk z dwudziestolecia międzywojennego, związany z obozem piłsudczykowskim, premier, podpułkownik piechoty Wojska Polskiego.

Stefania KudelskaW
Stefania Kudelska

Stefania Jadwiga Kudelska, ps. Hanna – posłanka do Sejmu RP V kadencji, senator RP IV kadencji, współzałożycielka Przysposobienia Wojskowego Kobiet, wolnomularka.

Aaron LewinW
Aaron Lewin

Aaron Lewin, hebr. ‏אהרן לוין‎ – polski rabin, samorządowiec, działacz społeczny, przewodniczący Rady Rabinów w Polsce i poseł na Sejm RP I i III kadencji.

Jerzy MachlejdW
Jerzy Machlejd

Jerzy Artur Machlejd, ps. JAM – polski polityk, doktor nauk prawnych, oficer rezerwy kawalerii Wojska Polskiego. Ofiara zbrodni katyńskiej.

Wacław MakowskiW
Wacław Makowski

Wacław Wincenty Makowski – polski prawnik i polityk, marszałek Sejmu, wicemarszałek Sejmu, wicemarszałek Senatu, wolnomularz, członek Zarządu Głównego Partii Pracy w 1930 roku.

Hirsz Dawid NombergW
Hirsz Dawid Nomberg

Hirsz Dawid Nomberg – polski pisarz, publicysta, działacz społeczny i polityczny żydowskiego pochodzenia, poseł na Sejm Ustawodawczy w II RP.

Marceli NowakowskiW
Marceli Nowakowski

Marceli Wacław Nowakowski – polski ksiądz katolicki, działacz polityczny, społeczny i oświatowy. Poseł na Sejm Ustawodawczy oraz Sejm I i II kadencji. Doktor teologii.

Franciszek PaschalskiW
Franciszek Paschalski

Franciszek Julian Paschalski – warszawski adwokat, działacz obozu piłsudczyków, wolnomularz, założyciel Unii Narodowo-Państwowej w 1922 roku.

Feliks PerlW
Feliks Perl

Feliks Perl, ps. Res, Juliusz, Latarnik, Rewolucjonista, Feliks – polski działacz socjalistyczny i publicysta.

Adam PragierW
Adam Pragier

Adam Szymon Pragier – polski ekonomista, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor Wolnej Wszechnicy Polskiej, działacz socjalistyczny, polityk, żołnierz Legionów Polskich.

Zofia PraussowaW
Zofia Praussowa

Zofia Praussowa z Kuleszów, ps. Ryksa Górnikowa, Górnicka, pani Katarzyna – polska polityk, działaczka PPS i PPS – dawnej Frakcji Rewolucyjnej, posłanka na Sejm I i II kadencji w latach 1922–1927 i 1928–1930, inspektorka pracy i feministka.

Noach PryłuckiW
Noach Pryłucki

Noach (Nojach) Pryłucki – polski polityk – fołkista, dziennikarz i adwokat żydowskiego pochodzenia, poseł na Sejm Ustawodawczy i Sejm I kadencji.

Władysław RabskiW
Władysław Rabski

Władysław Rabski – polski krytyk literacki i teatralny, publicysta, pisarz i dramaturg. Posługiwał się pseudonimami: Kaprys, Lector i Sulla.

Paweł RomockiW
Paweł Romocki

Paweł Nepomucen Romocki herbu Prawdzic – inżynier technolog, major artylerii Wojska Polskiego, poseł na Sejm I kadencji w II RP, radca Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie w 1935 roku.

Aleksander Henryk de RossetW
Aleksander Henryk de Rosset

Aleksander Henryk de Rosset-Fleury – przedsiębiorca, inżynier, działacz społeczny, polityk II RP, Poseł na Sejm Ustawodawczy.

Wojciech Sosiński (1893–1942)W
Wojciech Sosiński (1893–1942)

Wojciech Sosiński, ps. „Gedroyć”, nazwisko konspiracyjne: „Stanisław Sosnowski” – polski działacz oświatowy, instruktor rolny, poseł na Sejm IV i V kadencji w II Rzeczypospolitej.