
Rada Miejska w Łodzi – stanowiący i kontrolny organ władzy samorządowej w Łodzi. Rada obecnej – ósmej – kadencji liczy 40 radnych. Jej kadencja trwa 5 lat. Jako organ gminy, działa zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o samorządzie gminnym, która określa m.in. jej liczebność. Zadania Rady Miejskiej w Łodzi określają także inne ustawy, w tym – ustawa o samorządzie powiatowym.
Waldemar Grzegorz Buda – polski polityk i prawnik, radca prawny, poseł na Sejm VIII i IX kadencji, w 2019 sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, od 2019 sekretarz stanu w resorcie do spraw funduszy i polityki regionalnej.

Marek Czekalski – polski polityk, samorządowiec, inżynier włókiennik. Od 1994 do 1998 prezydent Łodzi.
John Abraham Godson, wcześniej Godson Chikama Onyekwere – polsko-nigeryjski polityk, nauczyciel akademicki, duchowny ewangelikalny, działacz samorządowy oraz rolnik. Poseł na Sejm VI i VII kadencji, od 2013 do 2014 wiceprezes Polski Razem.

Marcin Gołaszewski – polski germanista i polityk, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor uczelni na Uniwersytecie Łódzkim, profesor nadzwyczajny Społecznej Akademii Nauk w Łodzi, radny i od 2018 przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi.

Dariusz Maciej Górecki – polski prawnik, profesor nauk prawnych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Łódzkiego, senator VI kadencji.

Ludwik Grohman – fabrykant i przemysłowiec.

Maciej Tomasz Grubski – polski polityk i samorządowiec, senator VII, VIII i IX kadencji.

Zdzisława Janowska z domu Chłodzińska – polska ekonomistka i polityk, wykładowca akademicki, profesor nauk ekonomicznych, senator III i V kadencji Senatu, posłanka na Sejm VI kadencji.
Dariusz Joński – polski polityk i samorządowiec, w 2010 wiceprezydent Łodzi, poseł na Sejm VII i IX kadencji.

Tomasz Kacprzak – polski prawnik, polityk, w latach 2007–2013 i 2014–2018 przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi.

Joanna Maria Kopcińska z domu Kowalczyk – polska polityk, działaczka samorządowa i lekarka, przewodnicząca rady miejskiej w Łodzi w latach 2013–2014, posłanka na Sejm VIII kadencji (2015–2019), w latach 2017–2019 rzecznik prasowy rządu, posłanka do Parlamentu Europejskiego IX kadencji.

Elżbieta Maria Królikowska-Kińska z domu Hebel – polska nauczycielka, polityk i działaczka samorządowa, radna Rady Miejskiej w Łodzi, posłanka na Sejm VII kadencji.
Izrael Lichtenstein – polityk Bundu, działacz ruchu robotniczego. Urodził się w ubogiej rodzinie nauczyciela religii, od wczesnej młodości był związany z Bundem, pracował w jednym z organów prasowych gazety - Łodzer Weker. Od 1917 roku aż do śmierci był radnym miejskim Łodzi, zmarł po operacji kamieni żółciowych przebytej w USA. Jego zwłoki sprowadzono do Polski i pochowano na Nowym Cmentarzu żydowskim w Łodzi.

Katarzyna Anna Lubnauer z domu Libudzisz – polska polityk, matematyk i nauczyciel akademicki, doktor nauk matematycznych, w latach 2017–2019 przewodnicząca partii Nowoczesna, posłanka na Sejm VIII i IX kadencji.
Krzysztof Michał Makowski – polski polityk, samorządowiec, były wojewoda łódzki.

Grzegorz Jan Matuszak – polski socjolog, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Łódzkiego, polityk, senator V kadencji.

Marek Wojciech Michalik – polski polityk, urzędnik państwowy i samorządowy, historyk, poseł na Sejm I kadencji.

Bianka Magdalena Mikołajewska – polska dziennikarka, w latach 2000–2013 dziennikarka tygodnika „Polityka”, potem – do 2016 dziennikarka „Gazety Wyborczej”; obecnie dziennikarka śledcza serwisu OKO.press. Laureatka Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego (2015); w 2016 roku w konkursie miesięcznika „Press” uznana za Dziennikarza Roku 2016; w latach 1998–2001 radna Rady Miejskiej w Łodzi.

Mirosław Orzechowski – polski polityk, scenarzysta, dziennikarz i publicysta, poseł na Sejm V kadencji, były wiceminister edukacji, dwukrotny p.o. prezesa Ligi Polskich Rodzin.

Andrzej Antoni Ostoja-Owsiany – polski polityk, działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL, poseł na Sejm II kadencji, senator IV kadencji.

Grzegorz Wincenty Palka – polski samorządowiec, działacz opozycji w okresie PRL, prezydent Łodzi (1990–1994) i przewodniczący rady miejskiej w Łodzi (1994–1996).

Krzysztof Mariusz Piątkowski – polski polityk i samorządowiec, w latach 2010–2019 zastępca prezydenta Łodzi, poseł na Sejm IX kadencji.

Antoni Purtal ps. Szczerba, Janek – działacz PPS, członek i uczestnik zamachów Pogotowia Bojowego PPS w 1918. Uczestnik I i III powstania śląskiego. Z pierwszego zawodu stolarz. Potem drukarz i dziennikarz. Radny, pracownik samorządowy, członek zarządu miasta i wiceprezydent Łodzi w 1939. Organizator działalności podziemnej PPS-WRN. Więzień obozów koncentracyjnych.

Jerzy Rosenblatt – lekarz, działacz syjonistyczny i samorządowy, członek Rady Stanu Królestwa Polskiego, poseł na Sejm Ustawodawczy i Sejm I, II i III kadencji II RP.
Łukasz Adrian Rzepecki – polski polityk, prawnik i samorządowiec, poseł na Sejm VIII kadencji, od 2020 doradca prezydenta RP.

Tomasz Sadzyński – polski samorządowiec, urzędnik administracji publicznej, w 2010 pełniący funkcję prezydenta Łodzi.

Leopold Skulski – polski inżynier chemik, farmaceuta i polityk; nadburmistrz Łodzi od 29 września 1917 do 22 lutego 1919, prezes Rady Ministrów od 13 grudnia 1919 do 9 czerwca 1920; prezes klubu Narodowego Zjednoczenia Ludowego w Sejmie Ustawodawczym (1919–1922).
Iwona Elżbieta Śledzińska-Katarasińska – polska działaczka polityczna i dziennikarka, od 1991 posłanka na Sejm I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII i IX kadencji.
Andrzej Różan Terlecki – polski polityk, działacz opozycji w okresie PRL, społecznik, poseł na Sejm I kadencji.

Wincenty Tomaszewicz – polski lekarz chirurg.

Włodzimierz Tomaszewski – polski polityk i samorządowiec, wiceminister rozwoju regionalnego (2000–2001), wiceprezydent Łodzi (2002–2010), poseł na Sejm IX kadencji.

Franciszek Traeger – prezydent Łodzi w latach 1844–1862.

Tomasz Trela – polski działacz samorządowy i polityk, w latach 2014–2019 zastępca prezydenta Łodzi, poseł na Sejm IX kadencji.

Józef Wolczyński – polski działacz spółdzielczy, społeczny i samorządowy, minister, poseł i senator II RP. Dyrektor fabryki włókienniczej „I.K. Poznański” przy ul. Ogrodowej.

Ludwig Wolff – niemiecki polityk (NSDAP) oraz SS-Führer, syn „Volkstumsführera“ Ludwiga Wolffa. Był deputowanym do Reichstagu III Rzeszy z terenu Kraju Warty. W okresie międzywojennym w IIRP stał na czele Niemieckiego Stowarzyszenia Ludowego w Polsce – organizacji niemieckiej mniejszości działającej w łódzkim.

Hanna Elżbieta Zdanowska z domu Aleksandrzak – polska inżynier środowiska, samorządowiec, polityk, posłanka na Sejm VI kadencji, od 2010 prezydent Łodzi.

Bronisław Ziemięcki – polski polityk, poseł na Sejm I kadencji w II RP, prezydent miasta Łodzi, zastępca członka Rady Obrony Państwa w 1920 roku.

Szmul Mordechaj Zygielbojm, ps. Artur – polsko-żydowski polityk lewicowy, członek Bundu, sekretarz generalny Sekcji Żydowskiej Centralnej Komisji Związków Zawodowych, redaktor pisma Arbeter Fragen, radny Warszawy i Łodzi. Od 1942 członek Rady Narodowej RP w Londynie.