Wiktor AlterW
Wiktor Alter

Wiktor Alter, jid. וויקטאָר אַלטער – żydowski działacz socjalistyczny związany z partią Bund, publicysta. Członek egzekutywy II Międzynarodówki.

Michał ArcichowskiW
Michał Arcichowski

Michał Arcichowski – polski polityk, poseł na Sejm Ustawodawczy i Sejm I kadencji w latach 1919–1927, nauczyciel, publicysta, samorządowiec.

Tomasz ArciszewskiW
Tomasz Arciszewski

Tomasz Stefan Arciszewski, pseudonim Antoni, Ludwik, Marcin, Siłacz, Stanisław, Szymon – polski polityk Polskiej Partii Socjalistycznej. Jeden z przywódców Organizacji Bojowej PPS. Minister poczt i telegrafów w Tymczasowym Rządzie Ludowym Republiki Polskiej oraz rządzie Jędrzeja Moraczewskiego. Poseł na Sejm Ustawodawczy, I, II i III kadencji. Lider podziemnej PPS–WRN. Prezes Rady Ministrów w latach 1944–1947, kierowany przez niego rząd 5 lipca 1945 utracił uznanie międzynarodowe.

Władysław Baranowski (socjalista)W
Władysław Baranowski (socjalista)

Władysław Baranowski – polski polityk socjalistyczny, działacz związkowy i samorządowy, poseł II kadencji w latach 1928–1930, wolnomularz.

Zofia BerbeckaW
Zofia Berbecka

Zofia Berbecka – polska nauczycielka, działaczka kobieca, polityk, posłanka na Sejm oraz senator w II RP.

Tadeusz BieleckiW
Tadeusz Bielecki

Tadeusz Bielecki – polski polityk i publicysta narodowy. Od czerwca 1939 prezes Rady Naczelnej Stronnictwa Narodowego, w latach 1946–1947 redaktor naczelny pisma „Myśl Polska”. Poseł na Sejm III kadencji, członek Komitetu dla Spraw Kraju od stycznia 1940.

Józef Feliks CiszewskiW
Józef Feliks Ciszewski

Józef Feliks Ciszewski – polski inżynier elektryk, polityk socjalistyczny i komunistyczny. Od 1899 członek Polskiej Partii Socjalistycznej, kierownik Wydziału Wojskowego PPS-Lewicy. Od 16 grudnia 1918 członek-założyciel Komunistycznej Partii Robotniczej Polski, do lutego 1920 jednocześnie członek Komitetu Centralnego tej partii.

Adam CzerniakówW
Adam Czerniaków

Adam Czerniaków – inżynier, działacz gospodarczy, oświatowy i społeczny, publicysta, autor wierszy okolicznościowych w języku polskim, komisaryczny prezes Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Warszawie, w latach 1939–1942 prezes warszawskiego Judenratu.

Adolf DaabW
Adolf Daab

Adolf Daab – warszawski przedsiębiorca budowlany pochodzenia niemieckiego, działacz społeczności luterańskiej, społeczny i sportowy, radny Warszawy.

Stefan DąbkowskiW
Stefan Dąbkowski

Stefan Dąbkowski ps. „Bronisław” – polski działacz niepodległościowy i socjalistyczny, w latach 1935–1939 senator BBWR i OZN, wicemarszałek Senatu V Kadencji, pułkownik saperów Wojska Polskiego, wiceprezes Prezydium Zarządu Koła Parlamentarnego Obozu Zjednoczenia Narodowego w 1938 roku.

Medard DownarowiczW
Medard Downarowicz

Medard Downarowicz herbu Przyjaciel, ps. „Chart”, „Henryk” – polski działacz polityczny, od 1904 członek PPS, minister, poseł. W latach 1914–1915 w Legionach Polskich, bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego, wolnomularz, założyciel Unii Narodowo-Państwowej w 1922.

Ludwik DydyńskiW
Ludwik Dydyński

Ludwik Klemens Dydyński – polski lekarz, neurolog i balneolog. Autor kilkudziesięciu prac na temat neurologii, balneologii i historii medycyny.

Ludwik EvertW
Ludwik Evert

Ludwik Józef Evert – przemysłowiec, handlowiec, działacz społeczny, senator, jeden z założycieli księgarni i wydawnictwa Trzaska, Evert i Michalski.

Joszua FarbsteinW
Joszua Farbstein

Joszua Heszel Farbstein – polski kupiec, przemysłowiec oraz działacz polityczny i syjonistyczny narodowości żydowskiej, poseł na Sejm Ustawodawczy oraz I i II kadencji Sejmu II RP.

Stanisław GrylowskiW
Stanisław Grylowski

Stanisław Grylowski – działacz związków zawodowych kolejarzy i działacz PPS, poseł na Sejm II kadencji w II RP. Zmarł w więzieniu NKWD.

Apolinary HartglasW
Apolinary Hartglas

Maksymilian Apolinary Hartglas – działacz syjonistyczny, jeden z czołowych polityków żydowskich przedwojennej Polski, adwokat, publicysta, poseł na Sejm Ustawodawczy oraz I i II kadencji w latach 1919–1930.

Samuel HirszhornW
Samuel Hirszhorn

Samuel Hirszhorn – żydowski dziennikarz i działacz polityczny, fołkista, poseł na Sejm Ustawodawczy w II RP (1919–1922).

Jan Stanisław JankowskiW
Jan Stanisław Jankowski

Jan Stanisław Jankowski, ps. „Doktor, Jan, Klonowski, Sobolewski, Soból” – polski działacz polityczny, Delegat Rządu na Kraj od 19 lutego 1943 do 27 marca 1945, inżynier chemik.

Rajmund JaworowskiW
Rajmund Jaworowski

Rajmund Jaworowski, ps. Świętopełk – działacz Polskiej Partii Socjalistycznej i Organizacji Bojowej PPS, współpracownik Józefa Piłsudskiego. Radny Warszawy od 1917 do 1931, zaś od 1927 przewodniczący Rady Miejskiej Warszawy. Poseł na Sejm I i II kadencji w II Rzeczypospolitej.

Juliusz Kaden-BandrowskiW
Juliusz Kaden-Bandrowski

Juliusz Kaden-Bandrowski – polski pisarz (prozaik) i publicysta, wolnomularz, kapitan piechoty Wojska Polskiego.

Stanisław Kalinowski (1873–1946)W
Stanisław Kalinowski (1873–1946)

Stanisław Kalinowski – polski fizyk, profesor Politechniki Warszawskiej i Wolnej Wszechnicy Polskiej, senator I kadencji i poseł na Sejm II kadencji w II RP.

Eliahu KirszbraunW
Eliahu Kirszbraun

Eliahu Josef Kirszbraun – polski polityk żydowskiego pochodzenia, poseł na Sejm II RP I i II kadencji oraz czynny działacz ortodoksyjnej partii Agudat Israel, której był wiceprezesem.

Mojżesz KoernerW
Mojżesz Koerner

Mojżesz (Mozes) Eliasz Koerner – polski działacz społeczny żydowskiego pochodzenia, inżynier, senator I i II kadencji z miasta Warszawy z listy Bloku Mniejszości Narodowych

Marian NowickiW
Marian Nowicki

Marian Jerzy Nowicki – działacz socjalistyczny i spółdzielczy. Poseł Związku Parlamentarnego Polskich Socjalistów na Sejm w latach 1928–1935 oraz poseł do Krajowej Rady Narodowej i na Sejm Ustawodawczy w okresie 1946–1952.

Stanisław NowodworskiW
Stanisław Nowodworski

Stanisław Nowodworski – prawnik, polityk, działacz społeczny, minister sprawiedliwości, senator I kadencji w II RP. Syn Jana Nowodworskiego.

Wanda OpęchowskaW
Wanda Opęchowska

Wanda Opęchowska – polska działaczka społeczna, instruktorka harcerska, wiceprzewodnicząca ZHP.

Józef PolińskiW
Józef Poliński

Józef Poliński – polski działacz społeczny, tłumacz i poeta. Wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Grochowa w Warszawie.

Henryk RaabeW
Henryk Raabe

Henryk Raabe – polski zoolog, działacz społeczny i polityk, poseł do Krajowej Rady Narodowej i na Sejm Ustawodawczy z ramienia PPS i PZPR.

Emil RauerW
Emil Rauer

Emil Ignacy Rauer – przemysłowiec, twórca i dowódca formacji ochrony kolei, działacz społeczny i niepodległościowy. Kolejno był wspólnikiem w spółkach produkujących ozdoby metalowe, maszyny młynarskie, a ostatecznie zakładów produkujących amunicję dla wojska. Był wieloletnim członkiem władz różnego szczebla w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”. W czasie I wojny światowej współtworzył i pełnił różne wysokie funkcje w Straży Obywatelskiej i Straży Narodowej. Brał udział w tworzeniu Straży Kolejowej, a potem dowodził nią po przekształceniu w Wojskową Straż Kolejową; na czele jej formacji walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Był potem także czołowym działaczem organizacji kombatanckich II Rzeczypospolitej. W 1942 został aresztowany przez Niemców i był więziony przez około pół roku na Pawiaku. Kilka miesięcy po zwolnieniu zmarł.

Łukasz SiemiątkowskiW
Łukasz Siemiątkowski

Łukasz Siemiątkowski, ps. Tasiemka, Ignac, znany też jako Tata Tasiemka – polski gangster, działający na warszawskiej Woli, działacz Polskiej Partii Socjalistycznej od 1903, radny Rady Miejskiej M. St. Warszawy z listy PPS (1927−1932), konspirator w podziemiu antyniemieckim w czasie II wojny światowej.

Witold Teofil StaniszkisW
Witold Teofil Staniszkis

Witold Teofil Staniszkis – polski agrotechnik, profesor rolnictwa i uprawy roślin SGGW, działacz społeczny i polityczny, polityk endecji, poseł na Sejm I,II i III kadencji w II RP z ramienia Związku Ludowo-Narodowego oraz Stronnictwa Narodowego.

Leon SupińskiW
Leon Supiński

Leon Władysław Supiński – polski prawnik, minister sprawiedliwości, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego w latach 1929–1939, wolnomularz, członek Polskiej Organizacji Wojskowej.

Adam SzczypiorskiW
Adam Szczypiorski

Adam Szczypiorski, ps Orwicz, A.S., J.G. – historyk, polski polityk, działacz związkowy, poseł na Sejm II RP, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej KOR, uczestnik protestów przeciwko zmianom w konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Jakub TrockenheimW
Jakub Trockenheim

Jankiel (Jakub) Trockenheim – warszawski rabin, radny Warszawy, senator IV kadencji i poseł V kadencji w II RP.