Pałac biskupów unickich w ChełmieW
Pałac biskupów unickich w Chełmie

Pałac biskupów unickich – budynek wzniesiony w latach 1711-1730, wchodzący w skład zespołu katedralnego na Górze Zamkowej w Chełmie. Znajduje się on po południowej stronie katedry. Fundatorem jego był bp Józef Lewicki.

Pałac biskupi w CiążeniuW
Pałac biskupi w Ciążeniu

Późnobarokowy pałac biskupi w Ciążeniu, gmina Lądek, powiat słupecki. Wpisany do rejestru zabytków KOBiDZ pod numerem 22/335 w dniu 17 stycznia 1949 roku. Zbudowany został w latach 1758 - 1768 dla biskupa Teodora Czartoryskiego przez architekta Józefa Sacco i wykończony około 1810 w stylu rokokowym z inicjatywy biskupa Ignacego Raczyńskiego. Budynek trzykondygnacyjny, na parterze sześć pomieszczeń reprezentacyjnych o zbliżonej wielkości, bez centralnej dominanty w rodzaju salonu. Na parterze i na piętrze pomieszczenia w układzie dwutraktowym, amfiladowym. Na najwyższej, mieszkalnej kondygnacji pokoje połączone korytarzem. Budynek przykryty dachem mansardowym. Z zewnątrz parter wyodrębniony z bryły budynku poprzez silnie akcentowany gzyms, pseudoryzality z delikatnymi pilastrami wielkiego porządku. Kapitele pilastrów oraz przyczółki ryzalitów dekorowane rokokową sztukaterią. Pierwotny plan zakładał połączenie pałacu z oficynami za pomocą galerii na obu skrzydłach. Z powodu śmierci fundatora projekt ukończono tylko po stronie wschodniej.

Dawny pałac biskupów poznańskich w BukuW
Dawny pałac biskupów poznańskich w Buku

Dawny pałac biskupów poznańskich w Buku – zabytkowy budynek, w przeszłości rezydencja biskupów poznańskich, zlokalizowany w południowo-wschodnim narożniku rynku w Buku.

Pałac Biskupi w KatowicachW
Pałac Biskupi w Katowicach

Rezydencja biskupów katowickich – znajdująca się na rogu ul. Francuskiej i ul. Powstańców w Katowicach przed 1932 r. w połowie należała do fundacji chorzowskiej, druga część do gwarectwa rudzkiego, które dzierżawiło dla kopalni "Eminencja" chorzowskie pole węglowe. W tym domu przed 1932 r. mieszkał dyrektor Witold Stadnikiewicz, a po nim generalny dyrektor Lewalski. Jako że gwarectwo zalegało ze znacznymi kwotami dzierżawnymi wobec fundacji chorzowskiej – właścicielki części pola górniczego należącego do kopalni "Eminencja", dłużnicy zaproponowali, że część willi będącej własnością gwarectwa oddadzą w zamian za długi. W takich okolicznościach, willa przeszła na własność diecezji katowickiej. We wrześniu 1932 r. bp Stanisław Adamski zamieszkał w nowej rezydencji.

Pałac Biskupów Krakowskich w KielcachW
Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach

Pałac Biskupów Krakowskich – barokowy pałac w Kielcach, była rezydencja biskupów krakowskich. Najlepiej zachowana oryginalna wczesnobarokowa rezydencja pałacowa z pierwszej połowy XVII wieku w Polsce.

Pałac arcybiskupów gnieźnieńskich w KrakowieW
Pałac arcybiskupów gnieźnieńskich w Krakowie

Pałac arcybiskupów gnieźnieńskich, pałac prymasowski, kamienica prymasowska – zabytkowy pałac w Krakowie położony na rogu ul. Grodzkiej 65 oraz ul. Podzamcze 2. Przez blisko cztery wieki siedziba arcybiskupów gnieźnieńskich, którzy nosili tytuł prymasa Polski.

Pałac Biskupi w KrakowieW
Pałac Biskupi w Krakowie

Pałac Biskupi – znajduje się przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie. Jest siedzibą kurii metropolitarnej, od końca XIV w. siedziba biskupów krakowskich. Pomimo burzliwych dziejów pałac swoją pierwotną funkcję spełnia do dnia dzisiejszego. Przykład sztuki XIX wieku, z zachowanymi fragmentami z czasów renesansu i baroku. Jedno z miejsc związanych z biskupem, kardynałem i papieżem – Janem Pawłem II. Jest największym po Wawelu pałacem krakowskim.

Pałac Biskupi w KrasnymstawieW
Pałac Biskupi w Krasnymstawie

Pałac biskupów chełmskich w Krasnymstawie – pałac w Krasnymstawie wybudowany w pierwszej połowie XVII wieku przez biskupa chełmskiego Stanisława Gomolińskiego. Przylega bezpośrednio do zabudowań klasztornych jezuitów. Po prawej stronie głównej fasady w XIX wieku wmurowano fragment ocalałego późnogotyckiego portalu z zamku w Krasnymstawie. Obecnie jest siedzibą sióstr zakonnych.

Pałac Biskupi w LublinieW
Pałac Biskupi w Lublinie

Pałac Biskupi – pałac w Lublinie, znajdujący się przy ulicy Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Kompleks składa się z dwóch budynków połączonych ze sobą kaplicą. Jeden z nich jest siedzibą Kurii Metropolitalnej, w drugim rezyduje arcybiskup. Powstał jako rezydencja szlachecka, a w ręce kurii biskupiej, wraz z sąsiednim pałacem Konsystorskim, dostał się w drugiej połowie XIX stulecia.

Pałac Biskupi w ŁomżyW
Pałac Biskupi w Łomży

Pałac Biskupi – pałac biskupów łomżyńskich wybudowany w 1925 roku z inicjatywy biskupa Romualda Jałbrzykowskiego. Jest to budynek w stylu neoklasycystycznym, wybudowany według projektu architekta Zdzisława Świątkowskiego. Budynek znajduje się na południe od Katedry św. Michała Archanioła, przy ulicy Sadowej. Pałac jest budynkiem należącym do łomżyńskiej Kurii Biskupiej. Wewnątrz znajduje się wielce cennych zabytków, m.in.: obrazy barokowe z końca XIX w., grafiki, meble neobarokowe, portrety biskupów diecezji wigierskiej oraz krzyże ołtarzowe.

Pałac biskupi w ŁodziW
Pałac biskupi w Łodzi

Pałac biskupi – siedziba kurii biskupiej w Łodzi oraz dom mieszkalny dla księży, znajdujący się przy ul. ks. Skorupki 1 w Łodzi. Budynek jest wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków.

Pałac Biskupi w NysieW
Pałac Biskupi w Nysie

Pałac Biskupi w Nysie – okazała budowla, pełniąca w przeszłości funkcję rezydencji biskupów wrocławskich w Nysie jako stolicy będącego w ich władaniu księstwa. Reprezentacyjny pałac miejski zaliczany do czołowych dzieł śląskiej architektury barokowej. Obecnie siedziba muzeum.

Pałac w ObroszynieW
Pałac w Obroszynie

Pałac w Obroszynie – letni pałac arcybiskupów lwowskich, wybudowany w 1730 przez arcybiskupa Jana Skarbka, w Obroszynie, położony w rejonie pustomyckim obwodu lwowskiego, 14 km od Lwowa.

Pałac Biskupów Greckokatolickich w PrzemyśluW
Pałac Biskupów Greckokatolickich w Przemyślu

Pałac Biskupów Greckokatolickich w Przemyślu – pałac zbudowany w latach 1898-1900, znajdujący się przy pl. Czackiego 3 w Przemyślu.

Pałac Biskupów RzeszowskichW
Pałac Biskupów Rzeszowskich

Pałac Biskupów Rzeszowskich – pałac zlokalizowany w ścisłym centrum miasta, przy ulicy ks. Jałowego, wybudowany dla rodziny Karpińskich według projektu Józefa Kwiatkowskiego. Założenie zakładało powstanie historyzującej formy w stylu polskiego dworku. Obecnie budynek jest własnością diecezji rzeszowskiej.

Pałac Biskupi w ToruniuW
Pałac Biskupi w Toruniu

Pałac Biskupi w Toruniu – siedziba biskupów toruńskich w Toruniu.

Pałac Biskupów Krakowskich w WarszawieW
Pałac Biskupów Krakowskich w Warszawie

Pałac Biskupów Krakowskich – pałac znajdujący się przy ul. Miodowej 5 w Warszawie.

Pałac w WerkachW
Pałac w Werkach

Pałac w Werkach – klasycystyczny pałac w Werkach, północnej dzielnicy administracyjnej Wilna, położony w malowniczym parku na wzgórzu nad Wilią, dzieło wileńskiego architekta Wawrzyńca Gucewicza.

Pałac Biskupi we WłocławkuW
Pałac Biskupi we Włocławku

Pałac Biskupi we Włocławku – klasycystyczny pałac będący miejscem zamieszkania biskupów włocławskich oraz siedzibą kurii diecezjalnej. Zlokalizowany jest przy ujściu Zgłowiączki do Wisły, przy bulwarach im. marszałka Józefa Piłsudskiego.

Pałac Biskupów Kujawskich w WolborzuW
Pałac Biskupów Kujawskich w Wolborzu

Pałac Biskupów Kujawskich – zespół parkowo-pałacowy przy ulicy Andrzeja Frycza-Modrzewskiego 107 w Wolborzu, nieopodal skrzyżowania z drogą krajową nr 8.

Pałac biskupi (letni) we WrocławiuW
Pałac biskupi (letni) we Wrocławiu

Letni pałac biskupi we Wrocławiu lub Pałac Websky’ego – dawny letni pałac biskupów wrocławskich przy ul. Traugutta 111/113 we Wrocławiu. Obecnie siedziba Muzeum Etnograficznego.