
Falcon – rodzina rakiet nośnych wielokrotnego użytku, produkowanych i używanych przez prywatną amerykańską firmę SpaceX.

Falcon 1 – komercyjna, dwustopniowa rakieta nośna, najmniejsza z rodziny Falcon, skonstruowana przez prywatną amerykańską firmę SpaceX. Pierwsza na świecie prywatna rakieta nośna na paliwo ciekłe. Jej przeznaczeniem były loty na niskie orbity okołoziemskie. Powstała z myślą o możliwie najmniejszych kosztach produkcji i obsługi, dlatego też jej pierwszy stopień miał być wielorazowego użytku. Do odzyskania pierwszego stopnia nigdy jednak nie doszło, firmie udało się tego dokonać z rakietą Falcon 9. SpaceX podał cenę rakiety Falcon 1 na 7,9 mln USD. Była więc prawdopodobnie najtańszą na świecie rakietą nośną. Porównywalna rakieta Pegasus, wraz z wystrzeleniem, kosztuje ok. 31 mln USD.

Falcon 9 – rodzina dwustopniowych rakiet nośnych, zaprojektowana i wyprodukowana przez amerykańską firmę SpaceX, przeznaczona do wynoszenia ładunków na orbitę, misji bezzałogowych i załogowych do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Napędzana mieszaniną ciekłego tlenu (LOX) i nafty (RP-1). Obecnie jest to jedyna rakieta zdolna do wyniesienia satelity, której pierwszy stopień może wylądować i być użyty ponownie. Podobnie jak Falcon 1 rakieta używa silników Merlin 1. Początkowo były to silniki w wersji 1C, które później zastąpiono nowszymi wersjami silnika.

Falcon 9 Full Thurst – trzecia, czwarta i piąta wersja rakiet z rodziny Falcon 9, znane także jako Falcon 9 v1.2. W tej wersji wprowadzono liczne zmiany konstrukcyjne wynikające z doświadczeń zdobytych przy poprzednich startach. Powiększono zbiorniki paliwa, wzmocniono strukturę kadłuba i podpory rakiety. Całkowita wysokość zwiększyła się w porównaniu do wersji Falcon 9 1.1 o 1,5 metra i wynosi 70 metrów. Wersja FT została wyposażona w zmodernizowane silniki Merlin 1D o zwiększonej mocy. 22 grudnia 2015 roku odbył się start pierwszego egzemplarza tego modelu zakończony wyniesieniem na orbitę satelitów Orbcom i po raz pierwszy w historii odzyskaniem pierwszego stopnia rakiety, który wylądował na przylądku Canaveral na specjalnie do tego celu przygotowanym lądowisku "Landing Zone 1".

Falcon 9 v1.0 – pierwszy przedstawiciel rodziny rakiet nośnych Falcon 9 amerykańskiej firmy SpaceX. W 2013 roku został zastąpiony przez mocniejszy wariant Falcon 9 v1.1.

W maju 2012 r. ogłoszono informację o zastąpieniu po pięciu startach rakiety Falcon 9 wersją Falcon 9 v1.1, która dzięki zastosowaniu silników Merlin 1D o zwiększonych parametrach będzie dysponowała lepszymi osiągami. Pierwszy start tej wersji odbył się 29 września 2013 r.

Falcon Heavy – superciężka rakieta nośna wytwarzana i obsługiwana przez amerykańską firmę SpaceX. Jej pierwszy lot odbył się 6 lutego 2018 roku.

Pierwsze stopnie rakiet Falcon 9 oraz Falcon Heavy tworzone przez SpaceX są wielokrotnego użytku. Produkcja pierwszego stopnia stanowi około 60% ceny uruchomienia jednej rakiety Falcon 9, co skłoniło SpaceX do opracowania programu poświęconego odzyskiwaniu i ponownemu użyciu tych części pojazdów dla znacznego obniżenia kosztów uruchomienia. Po wielu próbach pierwsze kontrolowane lądowanie pierwszego stopnia odbyło się 22 grudnia 2015 roku. Od tego czasu firma SpaceX wylądowała i odzyskała pierwsze stopnie swoich rakiet 67 razy z 77 prób, licząc zsynchronizowane lądowanie bocznych członów podczas lotu testowego Falcona Heavy oraz misji Arabsat-6A i STP-2. Tylko jeden z trzech środkowych członów Falcona Heavy wylądował w czasie tych misji według planu, ale został poważnie uszkodzony podczas transportu.

Lista wszystkich przeszłych jak i przyszłych misji rakiet z rodziny rakiet Falcon firmy SpaceX. Należą do niej rakiety Falcon 9 v1.0, Falcon 9 v1.1, Block 3., Block 4. i czynne warianty Block 5., oraz najmocniejszy – Falcon Heavy. Wszystkie warianty, z wyjątkiem Block 5. i Heavy są wycofane z użytku.