
Machina oblężnicza – urządzenie służące do niszczenia lub przełamywania umocnień i fortyfikacji.

Helepolis – olbrzymia ruchoma wieża oblężnicza z epoki hellenistycznej.

Hulajgród, hulajpole, hulajhorodyna – rodzaj machiny oblężniczej, stosowanej głównie przez oddziały kozackie i rosyjskie, zwłaszcza w XVI i XVII wieku. Jest to późna odmiana wieży oblężniczej.

Kruk – ruchomy pomost abordażowy, wprowadzony przez flotę rzymską w okresie wojen punickich.

Machiny wojenne – grupa machin służących celom wojskowym, stosowana szczególnie w okresie starożytności i średniowiecza, służąca zarówno oblegającym i oblężonym, a także w czasie walk w otwartym polu czy na morzu.

Plutej – duża tarcza używana w czasie szturmu przez piechotę. Od średniowiecza do I wojny światowej chroniła przed pociskami z broni miotającej.

Taran – dawne narzędzie lub machina oblężnicza służąca do rozbijania i wyważania bram i murów zamków oraz innych obleganych umocnień. Był używany w starożytności i średniowieczu.

Wieża oblężnicza – rodzaj machiny oblężniczej wynalezionej w starożytności, mająca formę zazwyczaj drewnianej wieży z możliwością jej przemieszczania na kołach czy płozach. Używana była do szturmowania murów obronnych. Początkowo do tego celu używano drabin, niekiedy dodawano do nich koła. Rozwinięciem takiej drabiny była wieża oblężnicza wynaleziona w VII wieku p.n.e. przez Asyryjczyków. Wieża chroniona była przed ogniem wilgotnymi skórami, naciągniętymi na deski konstrukcji. Na wysokości szturmowanych murów znajdował się opuszczany pomost, po którym atakujący przechodzili na mury. Czasem wieża była wyposażona w taran. Na najwyższej kondygnacji mogli być umieszczani łucznicy, którzy osłaniali szturmujących, strzelając do obrońców na murze.

Winea - mający formę szopy rodzaj machiny oblężniczej pełniącej rolę osłony przed łucznikami dla żołnierzy wybijających u podstawy murów obronnych otwory służące wdarciu się do obleganego miasta lub zasypujących fosy. Posiadała zazwyczaj koła lub rolki do przetaczania. Stosowana na dużą skalę już przez armię rzymską. Budowana z drewna lub wikliny, zabezpieczana przed podpaleniem pokryciem z niegarbowanych skór. Czasem służyła również broniącym twierdzy do niszczenia wież oblężniczych najeźdźcy. Zaletą takich machin była możliwość łączenia ich i tworzenia tym samym bezpiecznych korytarzy, które umożliwiały bliskie podejście do szturmowanego obiektu.