Mina kontaktowa wz. 08W
Mina kontaktowa wz. 08

Mina kontaktowa wz. 08 była opracowaną w Rosji morską kotwiczną miną galwaniczno-uderzeniową, używaną w swoich odmianach podczas I i II wojny światowej. Używana i produkowana była w okresie międzywojennym również w Polsce. W latach 30. mina została zmodernizowana w ZSRR, jako mina wz. 08/39. Przeznaczona do niszczenia okrętów nawodnych, jak i podwodnych o średniej i małej wyporności.

Mina kotwicznaW
Mina kotwiczna

Mina kotwiczna – typ miny morskiej stosowany powszechnie od końca XIX wieku do końca II wojny światowej. Mina kotwiczna jest przykładem miny kontaktowej, czyli miny, która wybuchała na skutek kontaktu z okrętem. Mina kotwiczna miała dodatnią pływalność i aby ustawić ją pod wodą musiała być wyposażona w kotwicę (obciążenie) oraz linę (minlinę), która utrzymywała minę na żądanej głębokości.

Mina morskaW
Mina morska

Mina morska – środek walki morskiej, przeznaczony do rażenia podwodnej części kadłuba okrętu lub statku. Składa się z ładunku materiału wybuchowego umieszczonego w kulistym lub cylindrycznym kadłubie wodoszczelnym, wyposażonego w urządzenia zapalające i zabezpieczające.

Mina wytykowaW
Mina wytykowa

Mina wytykowa – rodzaj uzbrojenia okrętów, używanego w drugiej połowie XIX wieku, nazywana także torpedą wytykową.

Rybka (mina)W
Rybka (mina)

Rybka – mina rzeczna konstrukcji rosyjskiej z 1915, od 1922 produkowana w Polsce, znajdująca się na wyposażeniu Marynarki Wojennej do 1939. Rybka wyposażona była w zapalnik kontaktowy i kotwicę, mogła być stawiana na rzekach i na przybrzeżnych wodach morskich.

Mina morska SM-5W
Mina morska SM-5

SM-5 − mina morska konstrukcji francuskiej, będąca na uzbrojeniu Marynarki Wojennej w 1939 roku.

Zagroda Minowa Morza PółnocnegoW
Zagroda Minowa Morza Północnego

Zagroda Minowa Morza Północnego, znana również pod nazwą Zagroda Północna – rozległa zagroda minowa postawiona podczas I wojny światowej przez United States Navy na Morzu Północnym, pomiędzy Szkocją a Norwegią. Jej celem było utrudnianie przemieszczania się niemieckich U-Bootów.