
Amagiri – japoński niszczyciel z okresu II wojny światowej, jedna z 20 jednostek typu Fubuki. Staranował i zatopił kuter torpedowy „PT-109”, którego dowódcą był późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych John F. Kennedy.

Hatsuse – okręt liniowy, przeddrednot, zbudowany dla japońskiej marynarki cesarskiej pod koniec XIX wieku w Wielkiej Brytanii. Uczestniczył w wojnie rosyjsko-japońskiej (1904–1905), biorąc udział między innymi w atakach na Port Artur w lutym i marcu 1904 roku. W maju, pod Port Artur, „Hatsuse” wpadł na minę i zatonął ze znaczną częścią załogi.

Hatsushimo – japoński niszczyciel typu Hatsuharu z okresu II wojny światowej. Zatonął na minie 30 lipca 1945 roku nieopodal Maizuru.

Jiyuan – chiński krążownik pancernopokładowy z końca XIX wieku, zbudowany w stoczni Vulcan w Szczecinie jako pojedynczy okręt. Zdobyty w czasie wojny chińsko-japońskiej, służył później we flocie japońskiej jako Saien. Zatonął w 1904 roku podczas wojny rosyjsko-japońskiej na minach. Spotykane są w literaturze starsze transkrypcje nazwy: Tsi Yuen, Chi Yuen, Chi Yuan, Ch′i-Yüan.

Pingyuan (平遠) – chiński pancernik obrony wybrzeża z końca XIX wieku. Był to pierwszy okręt pancerny zbudowany w Chinach, pozostał jedynym okrętem swojego typu.

Takasago – krążownik pancernopokładowy japońskiej marynarki wojennej z przełomu XIX i XX wieków, zbudowany w Wielkiej Brytanii. Jedyny okręt swojego typu. Służył aktywnie podczas wojny japońsko-rosyjskiej, w trakcie której został utracony w 1904 na minie.

Yashima – przeddrednot, drugi okręt liczącego dwie jednostki typu japońskich okrętów liniowych, zbudowany dla Cesarskiej Marynarki Wojennej Japonii pod koniec XIX w. Były to pierwsze pancerniki marynarki japońskiej, zaprojektowane i zbudowane w Wielkiej Brytanii, jako że japoński przemysł stoczniowy nie był ówcześnie w stanie poradzić sobie z budową tak dużych jednostek. Projekt oparty był o plany okrętów budowanych ówcześnie dla Royal Navy. Okręt wziął udział w wojnie rosyjsko-japońskiej (1904–1905), włączając w to ataki na Port Artur w lutym i marcu 1904. W maju, pod Port Artur, „Yashima” wpadła na minę i zatonęła podczas próby holowania do bazy. Japończykom udało się przez rok zataić informację o stracie okrętu, uniemożliwiając Rosjanom wykorzystanie przewagi.