
Bitwa pod Agbeluvhoe – starcie 15 sierpnia 1914 pomiędzy niemieckimi oddziałami Schutztruppe a brytyjskimi Zachodnioafrykańskimi Siłami Granicznymi.

Bitwa pod Arras – stoczona w dniach 2–9 października 1914 roku pomiędzy wojskami francuskimi a niemieckimi podczas tzw. „Marszu ku Morzu” podczas I wojny światowej.

Bitwa pod Bafilo – niewielkie starcie zbrojne stoczone 13 sierpnia pomiędzy niemieckimi lokalnymi oddziałami Schutztruppe a francuską kompanią Tyralierów Senegalskich pod miejscowością Bafilo, w środkowo-wschodniej części Togo.

Bitwa nad Białą, bitwa nad Białką – określenie zamieszek na tle nacjonalistycznym, do których doszło 28 czerwca 1914 w Bielsku i Białej między polskimi uczestnikami zjazdu „Sokoła” a częścią niemieckich mieszkańców dwumiasta.

Bitwa nad Driną – bitwa stoczona w dniach 6 września–4 października 1914 roku pomiędzy armią serbską a austro-węgierską podczas kampanii serbskiej I wojny światowej.

Bitwa o Torreón – starcie zbrojne, które miało miejsce w 1914 w trakcie rewolucji meksykańskiej (1910–1920).

Bitwa o Veracruz – interwencja wojsk amerykańskich w trakcie rewolucji meksykańskiej, w 1914.
Bitwa o Zacatecas – starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 1914 w trakcie rewolucji meksykańskiej (1910–1920).

Bitwa pod Adżdabiją – starcie zbrojne, które miało miejsce 16 kwietnia 1914 w trakcie walk włosko-libijskich

Bitwa przy oazie Sabha – starcie zbrojne, które miało miejsce 27 listopada 1914 w trakcie walk włosko-libijskich

Bombardowanie Papeete – atak okrętów Niemieckiej Eskadry Wschodnioazjatyckiej na Papeete w Polinezji Francuskiej. Miał on miejsce 22 września 1914 roku, podczas I wojny światowej. Niemieckie krążowniki pancerne „Scharnhorst” i „Gneisenau” weszły do portu w Papeete na wyspie Tahiti, zatopiły francuską kanonierkę „Zélée” i frachtowiec „Walküre”, a następnie ostrzelały umocnienia w mieście. Francuska artyleria nadbrzeżna odpowiedziała ogniem, lecz nie zdołała uzyskać żadnych trafień. Głównym celem Niemców było przejęcie zapasów węgla składowanych w mieście, lecz zostały one zniszczone przez obrońców już na samym początku ostrzału.

Bitwa nad Bzurą 1914 – bitwa stoczona w okresie 19 listopada – 20 grudnia 1914 pomiędzy wojskami niemiecko-austriackimi i wojskami rosyjskimi podczas I wojny światowej 1914-1918.

Bitwa pod górą Cer – bitwa stoczona w dniach 15–24 sierpnia 1914 pomiędzy armią serbską a austro-węgierską podczas kampanii serbskiej I wojny światowej.

Bitwa nad Chrą – największe starcie w czasie kampanii togijskiej, stoczone 22 sierpnia 1914, pomiędzy wojskami niemieckimi a brytyjskimi i francuskimi.

Bitwa pod Coronelem – bitwa morska podczas I wojny światowej, stoczona 1 listopada 1914 roku pomiędzy okrętami brytyjskimi i niemieckimi u wybrzeży Chile.

Bitwa koło Falklandów – bitwa morska podczas I wojny światowej, stoczona 8 grudnia 1914 roku pomiędzy okrętami brytyjskimi a niemieckimi, zakończona całkowitym zwycięstwem brytyjskim i rozgromieniem niemieckiej Wschodnioazjatyckiej Eskadry Krążowników wiceadmirała hrabiego von Spee, działającej od początku wojny na południowym Pacyfiku i Atlantyku.

Bitwa galicyjska – szereg operacji wojskowych prowadzonych w Galicji i południowo–wschodniej części Królestwa Kongresowego przez wojska rosyjskie i austro–węgierskie w początkowym etapie I wojny światowej.

Bitwa pod Gąbinem – starcie zbrojne pomiędzy wojskami Niemiec i Rosji w czasie I wojny światowej, w ramach tzw. operacji wschodniopruskiej w 1914 roku.

Bitwa pod Haelen miała miejsce 12 sierpnia 1914 na froncie zachodnim, w pobliżu miejscowości Haelen nad rzeką Gete. Została stoczona pomiędzy oddziałami niemieckimi dowodzonymi przez pruskiego generała Georga von der Marwitza oraz siłami belgijskimi pod dowództwem generała barona Leona de Witte.

Pierwsza bitwa koło Helgolandu – bitwa morska stoczona 28 sierpnia 1914 roku w pobliżu zachodniego wybrzeża Niemiec pomiędzy okrętami brytyjskimi i niemieckimi. Była to pierwsza większa bitwa morska I wojny światowej. Zakończyła się zdecydowanym zwycięstwem Royal Navy, Kaiserliche Marine straciła 712 zabitych i 336 wziętych do niewoli marynarzy oraz trzy krążowniki lekkie i niszczyciel. W rejonie Helgolandu stoczono ponadto wcześniej bitwę morską w 1864 roku między flotą duńską a austriacko-pruską oraz później w trakcie I wojny światowej bitwę morską w 1917 roku.

Bitwa nad jeziorami mazurskimi (1914) – bitwa stoczona w dniach 8-15 września 1914 roku na terenie Prus Wschodnich, pomiędzy wojskami niemieckiej 8. Armii a 1. Armią rosyjską.

Bitwa nad Kolubarą – bitwa w czasie I wojny światowej, stoczona w dniach 16 listopada-15 grudnia 1914 roku, pomiędzy armią serbską a austro-węgierską.

Bitwa pod Komarowem – bitwa stoczona podczas I wojny światowej w dniach 26 sierpnia–2 września 1914 roku pomiędzy 4 Armią austro-węgierską pod dowództwem Maurycego von Auffenberga a 5 Armią rosyjską generała Pawła von Plehwego. Zakończyła się zwycięstwem wojsk austro-węgierskich.
Bitwa pod Kraśnikiem – bitwa stoczona w dniach 23–25 sierpnia 1914 pomiędzy 1. Armią austro-węgierską pod dowództwem gen. Victora Dankla a 4. Armią rosyjską gen. barona Antona von Zalcy. Pierwsza bitwa tej wojny na południowym odcinku frontu wschodniego i pierwsze zwycięstwo austro-węgierskie.

Bitwa pod Le Cateau – miała miejsce w dniu 26 sierpnia 1914 r., po tym jak wojska brytyjskie, francuskie i belgijskie wycofały się z bitwy pod Mons i utworzyły stanowiska obronne przeciwko postępującemu natarciu wojsk niemieckich w miejscowości Le Cateau-Cambrésis. Bitwa ta umożliwiła bezpieczny odwrót wojsk sprzymierzonych.
Bitwa pod Laskami i Anielinem – bitwa I Brygady Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego stoczona w dniach 22–26 października 1914 roku pod Anielinem i Laskami koło Pionek, na przedpolach Twierdzy Dęblińskiej w ramach operacji iwangorodzkiej.

Bitwa pod Limanową została stoczona podczas I wojny światowej w dniach 2–12 grudnia 1914 pomiędzy wojskami austro-węgierskimi a rosyjskimi. Zakończona strategicznym zwycięstwem wojsk austro-węgierskich.

Bitwa pod Łowczówkiem została stoczona przez I Brygadę Legionów walczącą po stronie Austro-Węgier z Rosjanami w dniach 22–25 grudnia 1914.

Bitwa pod Łodzią – jedna z trzech największych bitew na froncie wschodnim I wojny światowej w jej początkowej fazie. Operacja zaczepna wojsk niemieckich. Rozegrała się na przełomie listopada i grudnia 1914 r. pomiędzy armiami niemiecką i rosyjską z wynikiem nierozstrzygniętym ze wskazaniem na Niemców. W zachodniej historiografii, a zwłaszcza niemieckiej, znana pod nazwą „bitwy pod Brzezinami”. Uznawana za źródło niemieckiego „blitzkriegu” podczas II wojny światowej, stąd analizowana w okresie międzywojennym, przynajmniej na europejskich akademiach wojskowych.

I bitwa nad Marną – kilkudniowa bitwa na froncie zachodnim I wojny światowej pomiędzy wojskami francusko-brytyjskimi a niemieckimi, która powstrzymała dalszy marsz Niemców na zachód. Plan „wojny błyskawicznej” feldmarszałka Alfreda von Schlieffena nie powiódł się, tym samym nie udało się Niemcom wyeliminować Francji z wojny. Swój udział w bitwie miały paryskie taksówki.

Bitwa pod Mołotkowem – walki 2 pułku piechoty i 3 pułku piechoty Legionów Polskich z Grupy Taktycznej gen. K. Trzaski-Durskiego prowadzone w dniu 29 października 1914 roku pod Mołotkowem w Galicji przeciwko wojskom rosyjskim.

Bitwa pod Mons - miała miejsce 23 sierpnia 1914. Została stoczona przez wysłane na kontynent wojska Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego. W skład sił wchopdziły Brytyjczycy wspomogli w ten sposób cofających się pod naporem przeważających sił niemieckich Belgów, zatrzymując natarcie niemieckiego II Korpusu.

Bitwa pod Mülhausen – bitwa stoczona w pierwszych dniach I wojny światowej, pomiędzy siłami francuskimi pod dowództwem gen. Josepha Joffre'a a niemieckimi gen. Josiasa von Heeringen, w bitwie ofensywa francuska zmierzająca do opanowania Alzacji załamała się, a front na odcinku południowym ustabilizował się.

Oblężenie Tsingtau miało miejsce w roku 1914, na początku I wojny światowej. Kontrolowany przez Cesarstwo Niemieckie port w chińskim Qingdao, oblegany był w okresie od 13 września do 7 listopada przez połączone siły japońsko-brytyjskie. Oblężenie zakończyło się zwycięstwem sił japońsko-brytyjskich.

Bitwa pod Penang miała miejsce 28 października 1914 podczas I wojny światowej. Niemiecki krążownik lekki SMS "Emden" wtargnął do portu na wyspie Penang leżącej w Cieśninie Malakka i zatopił dwa okręty wojenne ententy.

Pościg za Goeben i Breslau – operacja morska, prowadzona przez okręty Floty Śródziemnomorskiej Royal Navy na Morzu Śródziemnym w pierwszych dniach I wojny światowej. Miała na celu przechwycenie dwóch krążowników niemieckiej Eskadry Śródziemnomorskiej : liniowego SMS "Goeben" i lekkiego SMS "Breslau", zdążających do Konstantynopola. Wskutek błędów i nieporozumień wśród dowódców brytyjskich obydwa dotarły bezpiecznie do miejsca przeznaczenia. Ich obecność w Imperium Osmańskim i formalne wcielenie do osmańskiej marynarki wojennej miały doniosłe konsekwencje, z włączeniem się tego kraju do działań wojennych po stronie państw centralnych.

Bitwa o Pruszków – działania zbrojne w czasie I wojny światowej na froncie wschodnim, trwające od 12 do 14 października 1914 roku.

Rajd na Fanning – atak niemieckich okrętów na brytyjską stację przekaźnikową na wyspie Fanning podczas I wojny światowej. Przeprowadzony został 7 września 1914 roku przez krążownik lekki SMS „Nürnberg” oraz krążownik pomocniczy SMS „Titania”, które były częścią Niemieckiej Eskadry Wschodnioazjatyckiej wiceadmirała Maximiliana von Spee.

Bitwa pod Rawą Ruską – starcie zbrojne stoczone w dniach 3–11 września 1914 roku, pomiędzy siłami austro-węgierskimi i rosyjskimi. Była to część tzw. bitwy galicyjskiej.

Bitwa pod Rudnikiem – walki toczone o przeprawy na Sanie w rejonie Rudnika nad Sanem w czasie I wojny światowej. Krwawe walki prowadzone były w dniach od 14 października do 2 listopada 1914 r. pomiędzy 1., 4. Armią austro-węgierską, a 3. Armią rosyjską. Wojska austro-węgierskie próbowały sforsować San w ramach tzw. kontrofensywy jesiennej prowadzonej przez armie sprzymierzone. Wojskom austriackim nie tylko nie udało się sforsować Sanu i powstrzymać Rosjan, którzy w nocy z 17 na 18 października przełamali front i utworzyli przyczółki na lewym brzegu rzeki. Operacja Wisła–San zakończyła się niepowodzeniem i odwrotem na linię rzeki Białej i Dunajca, czyli na stanowiska wyjściowe do nieudanej kontrofensywy. W efekcie bitwy, na terenach okalających Rudnik nad Sanem pozostały groby tysięcy zabitych żołnierzy obu armii, ludności cywilnej. Samo miasto zostało zburzone w 75%.

Bitwa koło przylądka Sarycz – starcie morskie podczas I wojny światowej 18 listopada 1914 roku pomiędzy rosyjską Flotą Czarnomorską a niemieckim krążownikiem liniowym „Goeben”, na Morzu Czarnym u wybrzeży Krymu. Kilkunastominutowa bitwa, toczona przy złej widoczności, zakończyła się uszkodzeniami okrętów po obu stronach, po czym oba zespoły się rozeszły.

Bombardowanie Scarborough, Hartlepool i Whitby − atak okrętów niemieckiej Hochseeflotte na brytyjskie miasta portowe Scarborough, Hartlepool i Whitby. Miał miejsce rankiem 16 grudnia 1914 roku. W wyniku ostrzału zginęło około stu dwudziestu osób, rany odniosło niemal sześćset dalszych, w większości cywilnych, w tym kobiet i dzieci. Duże straty poniosła zabudowa wszystkich miejscowości. Trzy niemieckie okręty zostały nieznacznie uszkodzone przez baterie brzegowe broniące Hartlepool.

Bitwa pod Stołupianami – bitwa w ramach operacji wschodniopruskiej w 1914.

Bitwa pod Tannenbergiem – bitwa w ramach operacji wschodniopruskiej w 1914 r. między siłami Imperium Rosyjskiego a Cesarstwem Niemieckim, zakończona zwycięstwem Niemiec.

Bitwa pod Trindade – potyczka morska pomiędzy krążownikami pomocniczymi, niemieckim SMS „Cap Trafalgar” i brytyjskim HMS „Carmania”, do której doszło 14 września 1914 w pobliżu brazylijskiej wyspy Trindade.

Walka powietrzna 5 października 1914 – pierwsza oficjalna walka powietrzna w historii lotnictwa, która zakończyła się zwycięstwem jednego z uczestników i zestrzeleniem przeciwnika. Odbyła się w regionie Reims w północno-wschodniej Francji w niecałe trzy miesiące po wybuchu I wojny światowej. Francuski pilot sierżant Joseph Frantz i mechanik/strzelec kapral Louis Quenault w samolocie bombowym Voisin III, zestrzelili niemiecki samolot wielozadaniowy Aviatik B.I (P14).

Bitwa koło Wysp Kokosowych - bitwa morska która odbyła się 9 listopada 1914 roku podczas I wojny światowej w okolicy Wysp Kokosowych znajdujących się w północno-wschodniej części Oceanu Indyjskiego.

Bombardowanie Yarmouth – atak okrętów niemieckiej Hochseeflotte na portowe miasto Great Yarmouth na wybrzeżu Anglii. Rankiem 3 listopada 1914 roku siły niemieckie: cztery krążowniki liniowe i cztery krążowniki lekkie zbliżyły się do brzegów Norfolku, gdzie lekkie okręty postawiły zagrodę minową, ciężkie zaś zbombardowały cele brzegowe. Interweniujące okręty Royal Navy również zostały ostrzelane, a jeden z okrętów podwodnych usiłujących zaatakować niemieckie krążowniki zatonął na minie. Powracające do Wilhelmshaven okręty niemieckie miały problemy nawigacyjne z powodu gęstej mgły i powróciły na kotwicowisko dopiero 4 listopada. Tego samego dnia nie biorący udziału w akcji stary krążownik pancerny SMS "Yorck" na skutek błędu nawigacyjnego wszedł na własne pole minowe u ujścia rzeki Jade i zatonął z dużymi stratami wśród załogi.

I bitwa pod Ypres – pierwsza większa bitwa I wojny światowej w roku 1914. Część tzw. wyścigu do morza.

Zatopienie brytyjskich krążowników przez U-9 – epizod podczas walk morskich I wojny światowej, w czasie którego 22 września 1914 r. trzy brytyjskie krążowniki pancerne zostały zatopione przez niemiecki okręt podwodny U-9 podczas jednego ataku.