Zamek w BarczewieW
Zamek w Barczewie

Zamek w Barczewie – nieistniejący już zamek biskupi, który znajdował się w Barczewie.

Zamek w BardzieW
Zamek w Bardzie

Zamek w Bardzie – nieistniejący już zamek położony na stoku Bardzkiej Góry, wzniesiony w końcu XIII wieku.

Zamek w BarwałdzieW
Zamek w Barwałdzie

Zamek w Barwałdzie – nieistniejący już średniowieczny zamek rycerski w Barwałdzie Górnym w powiecie wadowickim w województwie małopolskim.

Zamek w BełżycachW
Zamek w Bełżycach

Zamek w Bełżycach został wybudowany w mieście Bełżyce prawdopodobnie ok. 1416 roku przez Spytka z Tarnowa.

Biała NyskaW
Biała Nyska

Biała Nyska – wieś w Polsce, położona w województwie opolskim, w powiecie nyskim, w gminie Nysa, nad rzeką Białą Głuchołaską, na południe od Nysy, nad sztucznym Jeziorem Nyskim, utworzonym na Nysie Kłodzkiej.

Zamek w BobrkuW
Zamek w Bobrku

Zamek w Bobrku – jeden z nieistniejących obecnie zamków w Polsce. Jego powstanie datuje się na wiek XIV, a jego fundatorem był prawdopodobnie król Kazimierz III Wielki. Dwór był niewielki, prostokątny z jedną wieżą. Otoczony fosą o głębokości do 10 m. Powstał w miejscu grodu, spalonego prawdopodobnie w XIII wieku. Posiadał prawdopodobnie niewielką kaplicę. Zniszczony w 1532 roku, potem odbudowany. Został rozbudowany w XV wieku. Zniszczony w pożarze w 1589 roku, odbudowany w 1590 roku. W 1595 roku zamek położony w powiecie śląskim województwa krakowskiego był własnością kasztelana wiślickiego Mikołaja Ligęzy. Został zburzony w 1656 roku. Potem coraz bardziej zaczął popadać w ruinę. Ruiny przetrwały do XVII wieku, kiedy to rozebrano je i postawiono pałac, który po zniszczeniach po II wojnie światowej został odbudowany.

Zamek w BydgoszczyW
Zamek w Bydgoszczy

Zamek w Bydgoszczy – budowla obronna i administracyjna z czasów Kazimierza Wielkiego, istniejąca w latach 1346–1656. W latach 1370-1377 był rezydencją Kazimierza Słupskiego, później aż do potopu szwedzkiego - rezydencją starostów bydgoskich. Przebywali w nim prawie wszyscy królowie polscy, a szczególnie często Kazimierz Jagiellończyk, zaś w 1577 roku przez trzy miesiące mieszkał w nim król Stefan Batory.

Zamek Książąt Śląskich w BytomiuW
Zamek Książąt Śląskich w Bytomiu

Zamek książęcy w Bytomiu – nieistniejąca XIII-wieczna siedziba Piastów bytomsko-kozielskich, wzniesiona na terenie stołecznego miasta księstwa – Bytomia.

Wysoka Górka w ChełmieW
Wysoka Górka w Chełmie

Wysoka Górka – wczesnośredniowieczne grodzisko znajdujące się na Górze Zamkowej, stanowiącej centralne wzniesienie w obrębie miasta Chełma, później zamek kniazia Daniela Halickiego, księcia halicko-wołyńskiego, zbudowany w XIII wieku. Od średniowiecza miejsce kultu chrześcijańskiego.

Zamek w DrohiczynieW
Zamek w Drohiczynie

Zamek w Drohiczynie – zbudowany w Drohiczynie na skarpie nad rzeką Bug, w XIV lub XV wieku przez książąt litewskich lub mazowieckich.

Zamek w Gródku nad DunajcemW
Zamek w Gródku nad Dunajcem

Zamek w Gródku nad Dunajcem – nieistniejący już zamek rycerski wzniesiony w średniowieczu na szczycie góry Grodzisko w Gródku nad Dunajcem w powiecie nowosądeckim w województwie małopolskim.

Zamek GryżówW
Zamek Gryżów

Zamek Gryżów – zamek wybudowany około XIII wieku nad rzeką Ścinawą Niemodlińską, na terenie późniejszych Piorunkowic. Zniszczony około XV wieku.

Zamek Królewski w KaliszuW
Zamek Królewski w Kaliszu

Zamek Królewski w Kaliszu – zamek w Kaliszu, gotycki, wzniesiony w 3 ćw. XIII w. przez Bolesława Pobożnego na Nowym Mieście, czteroskrzydłowy, na planie zbliżonym do kwadratu, warowny, otoczony fosą; spłonął w 1537, odbudowany, spłonął ponownie w 1792, rozebrany w latach 1803–1804; największy zamek w Wielkopolsce.

Kazimierzowo (twierdza)W
Kazimierzowo (twierdza)

Kazimierzowo – dawna czterobastionowa forteca wybudowana na Pomorzu w czasach Wazów.

Dwór królewski w KnyszynieW
Dwór królewski w Knyszynie

Dwór królewski w Knyszynie – nieistniejący już kompleks budynków o charakterze rezydencjonalno-obronnym w Knyszynie w województwie podlaskim.

Zamek w KonarachW
Zamek w Konarach

Zamek w Konarach został wybudowany w XIII wieku przez rycerza z Konar. Niewielki zamek usytuowano na wzgórzu stanowiącym pozostałości dawnego grodziska. Wzgórze położone jest na północ od dzisiejszej wsi Konary. Do czasów obecnych zachowały się tylko szczątki fundamentów, część piwnic i gruzy.

Zamek w KoninieW
Zamek w Koninie

Zamek w Koninie – nieistniejący średniowieczny zamek w mieście Konin w Wielkopolsce.

Zamek Książąt Pomorskich w KoszalinieW
Zamek Książąt Pomorskich w Koszalinie

Zamek Książąt Pomorskich w Koszalinie – nieistniejący współcześnie zamek nad Dzierżęcinką w Koszalinie.

Zamek w KowaluW
Zamek w Kowalu

Zamek w Kowalu – nieistniejący już drewniany zamek królewski znajdujący się w Kowalu, w drugiej połowie XVI wieku należał do starostwa kowalskiego.

Zamek w KrasnymstawieW
Zamek w Krasnymstawie

Zamek w Krasnymstawie – nieistniejący obecnie zamek w Krasnymstawie w województwie lubelskim.

Zamek w Lubinie (nieistniejący)W
Zamek w Lubinie (nieistniejący)

Zamek w Lubinie – nieistniejąca już budowla, która wraz z innymi budowlami gospodarczymi i warownymi wznosiła się na wzgórzu zamkowym w Lubinie. Do dziś zachowała się kaplica zamkowa, mieszcząca galerię.

Zamek w MielnikuW
Zamek w Mielniku

Zamek w Mielniku – nieistniejący obecnie zamek w Mielniku, powstający od XV wieku i rozbudowany w stylu renesansowym w XVI wieku. Zniszczony został w połowie XVII wieku. W stanie ruiny zachował się kościół zamkowy.

Zamek w MorawicyW
Zamek w Morawicy

Zamek w Morawicy – nieistniejący średniowieczny zamek rycerski w Morawicy w powiecie krakowskim w województwie małopolskim.

Zamek w NowotańcuW
Zamek w Nowotańcu

Zamek w Nowotańcu – nieistniejący średniowieczny zamek (fortalitium) w Nowotańcu, powstały prawdopodobnie pod koniec XV wieku, położony przy jednym ze szlaków handlowych na Węgry.

Zamek w Nowym KorczynieW
Zamek w Nowym Korczynie

Zamek w Nowym Korczynie – zamek królewski wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku, na prawym brzegu Nidy - naprzeciw Nowego Miasta Korczyna. Nie zachował się do czasów współczesnych.

Zamek Górny w OpoluW
Zamek Górny w Opolu

Zamek Górny w Opolu – obecnie nieistniejący zamek, jeden z dwóch zamków w Opolu, dawna siedziba opolskich Piastów. Zbudowany został w II poł. XIV w., natomiast rozebrany w XVII w. Jedyną pozostałością po nim jest wieża zamkowa oraz kurtyna murów z bartyzaną.

Zamek Piastowski w OpoluW
Zamek Piastowski w Opolu

Zamek Piastowski w Opolu – obecnie nieistniejący zamek na Ostrówku w Opolu, którego budowę rozpoczął w 1217 r. książę Kazimierz I opolski na miejscu wcześniejszego grodu Opolan, rozebrany w latach 1928–1931.

Zamek w OssolinieW
Zamek w Ossolinie

Zamek w Ossolinie – zbudowany w 1633 przez Jerzego Ossolińskiego, wojewodę sandomierskiego.

Zamek w PińczowieW
Zamek w Pińczowie

Zamek w Pińczowie – niegdyś najwspanialsza siedziba możnowładcza w Małopolsce XV wieku - znajdował się na cyplu wysuniętej na południe skarpy, wznoszącej się nad lewobrzeżną część doliny Nidy i miastem.

Zamek w PiszuW
Zamek w Piszu

Zamek w Piszu, potocznie: zamek piski – zamek znajdujący się w Piszu.

Zamek w PrudnikuW
Zamek w Prudniku

Zamek w Prudniku – obecnie nieistniejący zamek, który znajdował się na Placu Zamkowym w Prudniku.

Zamek w SkawinieW
Zamek w Skawinie

Zamek w Skawinie – nieistniejący średniowieczny zamek w Skawinie w województwie małopolskim.

Zamek w SkierbieszowieW
Zamek w Skierbieszowie

Zamek w Skierbieszowie – zbudowany w XIV wieku w Skierbieszowie.

Dwór obronny w SkokówceW
Dwór obronny w Skokówce

Dwór obronny w Skokówce – nieistniejący dwór obronny w Skokówce koło Zamościa w województwie lubelskim.

Zamek w StarogrodzieW
Zamek w Starogrodzie

Zamek w Starogrodzie – nieistniejący krzyżacki zamek komturski w Starogrodzie, siedziba komturów starochełmińskich, jeden z pierwszych zamków krzyżackich.

Zamek w SzaflarachW
Zamek w Szaflarach

Zamek w Szaflarach – nieistniejący średniowieczny zamek w Szaflarach, w powiecie nowotarskim, w województwie małopolskim, na terenie Podhala.

Zamek SzprotawskiW
Zamek Szprotawski

Zamek książęcy w Szprotawie – został wzniesiony prawdopodobnie w II połowie XIII wieku.

Zamek w SzreńskuW
Zamek w Szreńsku

Zamek w Szreńsku – późnogotycki zamek na planie regularnym, wyposażony w cztery baszty lub basteje i część mieszkalną, położony pośród mokradeł na północny wschód od miejscowości.

Zamek w TrzebinieW
Zamek w Trzebinie

Zamek w Trzebinie – obecnie nieistniejący zamek, który znajdował się w Trzebinie.

Dwór obronny w WiewiórceW
Dwór obronny w Wiewiórce

Dwór obronny w Wiewiórce – nieistniejący dwór obronny w Wiewiórce w powiecie dębickim w województwie podkarpackim, zaklasyfikowany jako zamek w pracy M. Szope Grodziska i zamczyska województwa tarnowskiego (1981).

Zamek cesarski we WrocławiuW
Zamek cesarski we Wrocławiu

Zamek cesarski we Wrocławiu, in. zamek książąt śląskich − niezachowany zamek we Wrocławiu, położony w miejscu obecnego gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zamek we Wrocławiu (obecny Arsenał)W
Zamek we Wrocławiu (obecny Arsenał)

Zamek we Wrocławiu − niezachowany zamek we Wrocławiu, położony w miejscu obecnego Arsenału Miejskiego.

Zamek we WschowieW
Zamek we Wschowie

Zamek we Wschowie – dawny zamek starościński we Wschowie istniejący do połowy XIX wieku. Pierwsze wzmianki o zamku wschowskim pochodzą z XIV wieku.

Zamek w WolborzuW
Zamek w Wolborzu

Zamek w Wolborzu – niezachowany zamek, zlokalizowany dawniej w Wolborzu.

Zamek w ŻarnowcuW
Zamek w Żarnowcu

Zamek w Żarnowcu – nieistniejący już zamek położony w dolinie zalewowej Pilicy, na północny zachód od Żarnowca.

Zamek w ZawichościeW
Zamek w Zawichoście

Zamek w Zawichoście – zamek królewski wzniesiony w Zawichoście przez Kazimierza Wielkiego. Nie zachował się do czasów współczesnych.

Zamek w Zimnych KątachW
Zamek w Zimnych Kątach

Zamek w Zimnych Kątach – obecnie nieistniejący zamek, który znajdował się w Zimnych Kątach.

Zamek w ZłocieńcuW
Zamek w Złocieńcu

Zamek w Złocieńcu – ruiny zamku w Złocieńcu położone na skarpie, nad Drawą.

Zamek na wzgórzu Grojec w ŻywcuW
Zamek na wzgórzu Grojec w Żywcu

Zamek na wzgórzu Grojec w Żywcu – zniszczony średniowieczny obiekt obronny (zamek), położony na szczycie wzgórza Grojec w Żywcu, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego jako ruiny.