
Agustina Raimunda María Saragossa Domènech, albo Agustina de Aragón – hiszpańska bohaterka narodowa. Brała udział w wojnie hiszpańsko-francuskiej (1807-1812). Początkowo walczyła jako cywil - ochotnik, później jako zawodowy oficer hiszpańskiej armii.

Joanna d’Arc, znana także jako Dziewica Orleańska – francuska bohaterka narodowa, święta Kościoła katolickiego, patronka Francji. Podczas wojny stuletniej poprowadziła armię francuską do kilku ważnych zwycięstw, twierdząc, że działa kierowana przez Boga. Pośrednio przyczyniła się do koronacji Karola VII. Została schwytana przez Burgundczyków i przekazana Anglikom, osądzona przez sąd kościelny i spalona na stosie w wieku 19 lat. 24 lata później papież Kalikst III dokonał rewizji decyzji sądu kościelnego. Uniewinnił ją i określił przeprowadzony w Rouen proces jako sprzeczny z prawem. Została beatyfikowana w 1909 roku i kanonizowana w 1920.

Ornia Barbiwaj – izraelska generał i polityk, od 2019 poseł do Knesetu.

Marija Leontjewna Boczkariowa, ros. Мария Леонтьевна Бочкарёва – rosyjska dowódczyni żeńskiego batalionu piechoty, sformowanego dla obrony Rosji w czasie I wojny światowej.

Margaret Ann Brewer – amerykańska generał w United States Marine Corps.

Margot Duhalde Sotomayor – chilijska pilot w stopniu pułkownika, pierwsza kobieta-pilot w Chile oraz pierwsza kobieta pracująca jako kontroler ruchu lotniczego, jedna z pionierek lotnictwa w Ameryce Południowej, oficer ATA. Przyczyniła się do uznania kobiet w pracy pilota.

Nadieżda Andrejewna Durowa − rosyjska oficer, pierwsza w tej roli kobieta w Rosji, pisarka.

Sarah Emma Edmonds (1841-1898), znana także pod pseudonimem Frank Thompson – Amerykanka pochodzenia kanadyjskiego, żołnierz armii Unii w czasie wojny secesyjnej, szpieg i pielęgniarka.

Kara Fatma – turecka podporucznik armii tureckiej, bohaterka wojny o niepodległość Turcji.

Rojda Felat, arab. روجدا فلات(ur. 1977 lub 1980 w Al-Kamiszli) – kurdyjska wysoka dowódczyni Kobiecych Jednostek Ochrony (YPJ) oraz Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), która uczestniczy od 2011 w rożawskich działaniach wojennych będących częścią wojny domowej w Syrii.

Tulsi Gabbard – amerykańska polityk i żołnierz, od 2013 członkini Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, wiceprzewodnicząca Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej od 2013 do 2016, major Gwardii Narodowej Hawajów, weteranka II wojny w Zatoce Perskiej.

Shote Galica właśc. Qerime Halil Radisheva – kosowska partyzantka (kaczaczka) walcząca o zjednoczenie ziem albańskich. Bohater Ludu Albanii.

Sabiha Gökçen – turecka pilotka wojskowa, pierwsza kobieta-lotnik biorąca aktywny udział w działaniach wojennych, adoptowana córka Mustafy Kemala Atatürka.

Jeanne Laisné – francuska bohaterka narodowa, znana też jako Jeanne Fourquet o przydomku Jeanne Hachette. Wykazała się odwagą 27 czerwca 1472 roku, gdy zapobiegła zajęciu Beauvais przez wojska Karola Zuchwałego, księcia Burgundii.

Nene Hatun – turecka bohaterka narodowa, ochotniczka walcząca w obronie fortu Aziziye przeciwko wojskom rosyjskim w czasie wojny rosyjsko-tureckiej (1877-1878).

Sofija Jovanović – serbska bohaterka wojskowa, walczyła w czasie wojny bałkańskiej oraz I wojny światowej.

Noor-un-Nisa Inayat Khan – indyjska pisarka, w okresie II wojny światowej agentka Special Operations Executive (SOE), w 1943 roku przerzucona do okupowanej Francji, służyła w Résistance jako radiotelegrafistka. Zdekonspirowana i aresztowana przez Niemców, została zastrzelona w obozie koncentracyjnym Dachau. Pośmiertnie odznaczona Krzyżem Jerzego.

Charitina Jewstafjewna Korotkiewicz z d. Wierchozina ros. Харитина Евстафьевна Короткевич – żołnierz armii rosyjskiej, jedyna kobieta uczestnicząca w obronie Port Artur w 1904 roku.

Eliana María Krawczyk – argentyńska oficer marynarki, pochodząca z rodziny polskich Żydów, pierwsza w Ameryce Południowej kobieta oficer służąca na okręcie podwodnym.

Sose Majrig (orm.) Սոսե Մայրիկ wł. Sose Wardanian (orm.) Սոսե Վարդանյան – ormiańska fedainka, żona przywódcy partyzanckiego Aghpiura Seropa, walcząca przeciwko Imperium Osmańskiemu.

Jeanne Merkus znana także jako Jovanka Merkusova i Jenny Merkus – holenderska filantropka, działaczka społeczna, uczestniczka powstania w Hercegowinie w latach 1875–1878, nazywana „Joanną d’Arc Serbii”.

Ruth Mitchell – amerykańska dziennikarka, siostra pioniera amerykańskiego lotnictwa gen. Williama Mitchella.

Irene Morales Infante – chilijska kobieta-żołnierz, która służyła w czasie wojny o Pacyfik. Została osierocona w dzieciństwie i dwukrotnie została wdową, zanim ukończyła trzynasty rok życia. Żyła w biedzie. Gdy wybuchła wojna, próbowała zaciągnąć się do chilijskiej armii jako mężczyzna, ale nie udało jej się to, więc służyła nieoficjalnie jako markietanka i pielęgniarka. Gdy dostrzeżono jej męstwo na polach bitew toczonych w drugiej połowie 1879 roku i jej troskę o rannych, została uznana za żołnierza i otrzymała stopień sierżanta. Służyła w armii przez całą wojnę, wsławiła się bohaterstwem na polu bitwy pod Tacną w roku 1880. Po wojnie wróciła do cywilnego życia i zmarła w ubóstwie w wieku zaledwie 25 lat. Jej czyny wojenne zostały docenione pośmiertnie.

Roza Papo – jugosłowiańska lekarka i generał Jugosłowiańskiej Armii Ludowej, pochodzenia żydowskiego.

Madeleine Jeanne Marie Pauliac – była pediatrą, członkinią francuskiego ruchu oporu i Francuskiego Czerwonego Krzyża. Urodziła się w 1912 roku, w Villeneuve-sur-Lot, a zginęła na służbie, w wypadku samochodowym w okolicach Warszawy w 1946. Była oficerem medycznym podczas francuskiej misji repatriacyjnej w 1945, kiedy to przez osiem miesięcy na niebezpiecznym terenie zdewastowanej Polski, brała udział w ratowaniu rannych Francuzów, znajdujących się na terytorium opanowanym przez armię radziecką podczas operacji wiślańsko-odrzańskiej.

Maureen Dunlop de Popp – angielska pilotka, w czasie II wojny światowej pełniła służbę w Air Transport Auxiliary, latała na 38. różnych typach samolotów.

Marie Christiane Eleonore Prochaska – niemiecka ochotniczka walcząca w wojnie przeciw Napoleonowi.

Maria Quitéria – brazylijska żołnierka w stopniu podporucznika uznawana za bohaterkę narodową.

Niloofar Rahmani, pers. نیلوفر رحمانی – afgańska lotniczka, pierwsza w historii Afganistanu kobieta pełniąca służbę pilota wojskowego, laureatka International Women of Courage Award (2015).

Flora Sandes – brytyjska pielęgniarka, w czasie I wojny światowej służąca w armii serbskiej, jedyna znana Brytyjka biorąca czynny udział w działaniach wojennych I wojny światowej.

Milunka Savić cyr. Милунка Савић – sierżant armii serbskiej, najczęściej odznaczana za zasługi wojenne kobieta w historii.
Inés Suárez – hiszpańska konkwistadorka, jedna z założycielek Santiago de Chile.

Ecaterina Teodoroiu właśc. Cătălina Toderoiu – oficer armii rumuńskiej.

Stana Tomašević, Stana Tomašević-Arnesen – czarnogórska i jugosłowiańska nauczycielka, polityk i dyplomata.
Donka Uszlinowa bułg. Донка Ушлинова – podoficer armii bułgarskiej, działaczka Wewnętrznej Macedońskiej Organizacji Rewolucyjnej.

Cathay Williams ps. William Cathay – pierwsza afroamerykańska kobieta-żołnierz w USA.