Zespół pałacowo-parkowy Radziwiłłów w Białej PodlaskiejW
Zespół pałacowo-parkowy Radziwiłłów w Białej Podlaskiej

Zespół zamkowy Radziwiłłów – obiekt zabytkowy w Białej Podlaskiej, obejmujący pozostałości dawnego zamku zbudowanego na planie gwiazdy pięcioramiennej z pięcioma bastionami otoczonymi fosą i wałem ziemnym. Zespół przylega do ulic Warszawskiej oraz Zamkowej, od zachodu graniczy z zabudową miejską, a od południa z doliną rzeki Krzny. Jest położony w pobliżu centrum miasta.

Zamek w BirżachW
Zamek w Birżach

Zamek w Birżach – zamek w Birżach na Litwie, w przeszłości stanowił rezydencję rodu Radziwiłłów.

Pałac w CiszycyW
Pałac w Ciszycy

Pałac w Ciszycy – pałac znajdujący się w gminie Mysłakowice, w północno-wschodniej części Kotliny Jeleniogórskiej, położony u stóp wzgórza Radziwiłówka.

KrólikarniaW
Królikarnia

Królikarnia – klasycystyczny pałac znajdujący się przy ul. Puławskiej 113a w Warszawie, na skarpie wiślanej. Siedziba Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego

Zamek w MirzeW
Zamek w Mirze

Zamek w Mirze – zamek usytuowany w pobliżu Miru na Białorusi. W 2000 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zamek w NieświeżuW
Zamek w Nieświeżu

Zamek w Nieświeżu – zamek w Nieświeżu, w przeszłości stanowił rezydencję rodu Radziwiłłów.

Zamek Radziwiłłów w OłyceW
Zamek Radziwiłłów w Ołyce

Zamek Radziwiłłów w Ołyce – zamek wzniesiony w latach 1540–1564 przez ks. Mikołaja Radziwiłła, zwanego Czarnym, marszałka i kanclerza wielkiego litewskiego oraz kasztelana wileńskiego. Około 1640 r. kolejny ordynat ołycki ks. Albrycht Stanisław Radziwiłł, rozbudował zamek w stylu renesansowym, otoczył murami na rzucie prostokąta, z czterema charakterystycznymi bastionami w narożnikach. W latach 1740-1760 zamek został gruntownie przebudowany przez ks. Michała Radziwiłła zwany Rybeńko, wojewodę wileńskiego i hetmana wielkiego litewskiego. Stworzono wówczas reprezentacyjną budowlę książęcą w stylu barokowym, pozbawioną cech obronności.

Pałac „Pod Baranami” w KrakowieW
Pałac „Pod Baranami” w Krakowie

Pałac „Pod Baranami”, właściwie pałac Potockich – pałac przy Rynku Głównym 27 w Krakowie.

Pałac Paca w WarszawieW
Pałac Paca w Warszawie

Pałac Paca – pałac w stylu późnoklasycystycznym znajdujący się przy ul. Miodowej 15 w Warszawie.

Pałac Prezydencki w WarszawieW
Pałac Prezydencki w Warszawie

Pałac Prezydencki w Warszawie – zabytkowy pałac w Śródmieściu Warszawy przy ul. Krakowskie Przedmieście 46/48. W latach 1918–1939 oficjalna siedziba Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów. Od 1994 oficjalna siedziba Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Pałac Przebendowskich w WarszawieW
Pałac Przebendowskich w Warszawie

Pałac Przebendowskich, także pałac Radziwiłłów, pałac Zawiszów – późnobarokowy pałac w Warszawie, znajdujący się przy al. „Solidarności” 62, pomiędzy jezdniami ulicy. Od 1990 siedziba główna Muzeum Niepodległości.

Pałac Radziwiłłów w BalicachW
Pałac Radziwiłłów w Balicach

Pałac w Balicach – rezydencja znajdująca się w Balicach, w województwie małopolskim.

Pałac Radziwiłłów w GrodnieW
Pałac Radziwiłłów w Grodnie

Pałac Radziwiłłów w Grodnie przy Rynku – w 1683 roku Radziwiłłowie kupili od Wołłowiczów stary dwór w drugim rzędzie kwartału między ul. Bernardyńską i Mostową. Naprzeciwko niego Anna z Sanguszków Radziwiłłowa na kupionej w 1717 roku wystawiła przed 1726 rokiem nowy drewniany pałac. W 1738 roku Michał Kazimierz Radziwiłł "Rybeńko" kupił od strony "Batorówki" narożny piętrowy pałac od wojewody mściśławskiego Michała Massalskiego, który na jego polecenie zaczął całkowicie przebudowywać architekt Dominik Fontana. W 1744 wnętrza pałacu ozdobił książęcy malarz nadworny Ksawery Dominik Heski, co było zwieńczeniem prac wykończeniowych. W 1751 Michał Kazimierz Radziwiłł "Rybeńko" dokupił przylegający trójskrzydłowy pałac od spadkobierców Kazimierza Leona Sapiehy. W 1753 roku pałac został uszkodzony w wyniku pożaru. Po adaptacji dwa połączone murowane pałace i drewniany dwór utworzyły zwarty i jednorodny zespół reprezentacyjny. Elewacja główna zlokalizowana była prostopadle do Pałacu Sapiehów (Batorówki), wychodząc frontem na główny miejski rynek i ratusz. Elewacje były malowane cielisto, a obramienia okien i gzymsy kolorem szarym. Na pałacu położono dach mansardowy. Pierwotnie zespół posiadał jeden ryzalit na osi z przejazdem bramnym w części od strony Batorówki, jednak z planów miasta wynika, że jeszcze w XVIII wieku połączono oba pałace w jeden gmach i dobudowano symetryczny ryzalit po prawej stronie. W skrzydle frontowym wyróżniały się jadalnia z wielkim portretem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz Sala Portretowa wysoka na dwie kondygnacje z licznymi portretami książąt i królów Polski poczynając od mitycznego Lecha I. Na początku XIX wieku pałacami władał ród Druckich-Lubeckich. W 2 połowie XIX wieku właścicielem pałacu został żydowski kupiec Lejzer Bregman.

Pałac Stanisława WołowskiegoW
Pałac Stanisława Wołowskiego

Pałac Stanisława Wołowskiego – pałac znajdujący się przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie.

Pałac w AntoninieW
Pałac w Antoninie

Pałac myśliwski książąt Radziwiłłów w Antoninie – pałac myśliwski zbudowany w latach 1822–1824 przez Karla Friedricha Schinkla dla księcia Antoniego Radziwiłła.

Pałac w BiałokrynicyW
Pałac w Białokrynicy

Pałac w Białokrynicy – pierwotny zamek zbudowany został w XVI w. przez rodzinę Zbaraskich.

Pałac w NieborowieW
Pałac w Nieborowie

Pałac w Nieborowie – barokowy pałac zaprojektowany przez Tylmana z Gameren na zlecenie Michała Stefana Radziejowskiego, znajdujący się w Nieborowie. Pałac od 1774 do 1944 należał do rodziny Radziwiłłów. Po drugiej wojnie światowej stał się oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.

Pałac w RytwianachW
Pałac w Rytwianach

Pałac w Rytwianach – zabytkowy pałac pochodzący z przełomu XIX i XX wieku. Znajduje się w miejscowości Rytwiany, w województwie świętokrzyskim. Jest otoczony 6-hektarowym parkiem. Obecnie znajduje się tu hotel.

Pałac w StarejwsiW
Pałac w Starejwsi

Pałac w Starejwsi – neogotycki pałac w miejscowości Starawieś koło Węgrowa na pograniczu dwóch historycznych krain Podlasia i Mazowsza. Pałac wybudowany w XVI wieku, w późniejszym okresie był wielokrotnie przebudowywany i modernizowany.

Pałac Zbaraskich w KrakowieW
Pałac Zbaraskich w Krakowie

Pałac Zbaraskich (Potockich) – zabytkowa kamienica znajdująca się w Krakowie przy Rynku Głównym 20.

Stara Kancelaria RzeszyW
Stara Kancelaria Rzeszy

Stara Kancelaria Rzeszy – siedziba kanclerzy Niemiec w okresie od 1875 do 1938 roku w tzw. „Pałacu Radziwiłłowskim” w Berlinie, przy Wilhelmstraße 77.

Zamek w SzydłowcuW
Zamek w Szydłowcu

Zamek w Szydłowcu – dawna gotycko-renesansowa rezydencja rodu Szydłowieckich i Radziwiłłów oraz księżnej Anny Sapieżyny będąca jednym z głównych zabytków miasta.

Mały Pałac Radziwiłłów w WilnieW
Mały Pałac Radziwiłłów w Wilnie

Mały pałac Radziwiłłów w Wilnie – jeden z zabytków architektonicznych, zlokalizowany w centrum Starego Miasta w Wilnie przy ulicy Wileńskiej. Pałac należał do katolickiej linii Radziwiłłów z głównym ośrodkiem w Nieświeżu.

Pałac Paców w Wilnie (ul. Świętojańska)W
Pałac Paców w Wilnie (ul. Świętojańska)

Pałac Paców w Wilnie – jeden z zabytków architektonicznych, zlokalizowany w centrum Starego Miasta w Wilnie przy ul. Świętojańskiej 3.

Pałac Radziwiłłów w WilnieW
Pałac Radziwiłłów w Wilnie

Pałac Radziwiłłów, – późnorenesansowy pałac na Starym Mieście w Wilnie, na Litwie. Znajduje się przy ulicy Wileńskiej 24 oraz przy ulicach Dobroczynnej 3 i Ludwisarskiej 2. Był to drugi pałac Radziwiłłów z linii na Birżach pod względem znaczenia po starszym Pałacu Bogusławowskim, ale największy w Wilnie.

Zamek w BiałokrynicyW
Zamek w Białokrynicy

Zamek w Białokrynicy – pierwotny zamek zbudowany został w XVI w. przez rodzinę Zbaraskich, magnacki ród książęcy.

Zamek w KołkachW
Zamek w Kołkach

Zamek w Kołkach – warowny zamek wybudowany przez książęcy ród Sanguszków, właścicieli okolicznych dóbr.

Zamek w PomorzanachW
Zamek w Pomorzanach

Zamek w Pomorzanach – pierwszą warownię wzniósł w latach 1340-1350 Mikołaj Świnka na ziemiach, które nadał mu król Kazimierz Wielki.

Zamek w SzumskuW
Zamek w Szumsku

Zamek w Szumsku – drewniany zamek zbudował w XIII w. ród książąt ruskich.

Zamek w ŻółkwiW
Zamek w Żółkwi

Zamek w Żółkwi – znajduje się południowo-zachodniej części miasta Żółkiew na zachód od Lwowa. Dawna siedziba hetmana Stanisława Żółkiewskiego i rodu Sobieskich.

Zespół pałacowo-parkowy w MłochowieW
Zespół pałacowo-parkowy w Młochowie

Zespół pałacowo-parkowy w Młochowie – znajdujący się w miejscowości Młochów, w powiecie pruszkowskim, w gminie Nadarzyn, zbudowany w stylu klasycystycznym.