Fort BenghisaW
Fort Benghisa

Fort Benghisa to fort poligonalny w Birżebbuġa na Malcie. Zbudowany został przez Brytyjczyków w latach 1910-1912. Skierowany ku morzu, zbudowany został na wzniesieniu Benghisa Point, południowym ramieniu okalającym Marsaxlokk Bay. Jest najbardziej na południe wysuniętą fortyfikacją na Malcie.

Fort BinġemmaW
Fort Binġemma

Fort Binġemma – fort na Malcie, zbudowany w latach 1875–1878, będący częścią dwunastokilometrowego ciągu umocnień obronnych zwanych pierwotnie North West Front, a w 1897 roku z okazji sześćdziesiątych urodzin królowej Wiktorii nazwanych Victoria Lines. Fort Binġemma należy do ciągu fortyfikacji połączonych murem ze stanowiskami strzelniczymi rozciągających się od wschodu od wsi Baħar iċ-Ċagħaq koło Swieqi do zachodnich wybrzeży wyspy w okolicach zatoki Fomm ir-Riħ. Przebiega on wzdłuż naturalnej bariery, jaką stanowi Great Fault.

Fort Campbell (Malta)W
Fort Campbell (Malta)

Fort Campbell, znany również lokalnie jako Il-Fortizza tas-Selmun, jest byłym fortem w Mellieħa na Malcie. Został zbudowany przez Brytyjczyków w latach 1937-1938. Jest uznawany za najważniejszą fortyfikację na północ od Victoria Lines, oraz ostatnią ważną fortyfikacją, zbudowaną na Malcie. Dzisiaj znajduje się w ruinie.

Fort ChambrayW
Fort Chambray

Fort Chambray lub Fort Chambrai – jest to fort z bastionami ulokowany w Għajnsielem na wyspie Gozo, Malta. Został zbudowany w połowie XVIII wieku przez Zakon Maltański, na terenie znanym jako Ras it-Tafal, pomiędzy portem Mġarr a Xatt l-Aħmar. Fort miał być cytadelą nowego miasta, które miało zastąpić Cittadellę jako stolicę wyspy, lecz te plany nigdy się nie zmaterializowały.

Fort DelimaraW
Fort Delimara

Fort Delimara to fort poligonalny w Marsaxlokk na Malcie. Został zbudowany przez Brytyjczyków w latach 1876—1888, jako część łańcucha fortyfikacji, mających ochraniać port Marsaxlokk. Dzisiaj fort jest w miarę dobrze zachowany, lecz wymaga odnowienia. Dodatkowo, w związku z erozją brzegu narażony jest na zawalenie.

Fort TignéW
Fort Tigné

Fort Tigné jest fortem poligonalnym na Tigné Point w Sliemie na Malcie. Został zbudowany przez Zakon Rycerzy Joannitów w latach 1793–1795, aby ochraniać wejście do portu Marsamxett. Jest jednym z najstarszych fortów poligonalnych na świecie. W XIX wieku fort został mocno zmieniony przez Brytyjczyków; pozostawał w użytkowaniu przez wojsko do roku 1979.

Fort VerdalaW
Fort Verdala

Fort Verdala, znany również jako Verdala Barracks, są to ufortyfikowane koszary w Cospicua, Malta. Zostały zbudowane przez Brytyjczyków, w latach 1850., wewnątrz części bastionów XVII-wiecznej Santa Margherita Lines. Fort był używany jako obóz jeniecki podczas obu wojen światowych, a później znany był jako HMS Euroclydon. Pozostawał w użyciu przez wojsko brytyjskie do roku 1977.

Fort LeonardoW
Fort Leonardo

Fort Leonardo, znany też jako Fort San Leonardo lub Fort San Anard jest fortem poligonalnym w Żabbar na Malcie. Został zbudowany przez Brytyjczyków w latach 1872–1878, pomiędzy wioskami San Leonardo a Żonqor, powyżej wschodniego brzegu Grand Harbour.

Fort ManoelW
Fort Manoel

Fort Manoel jest to twierdza gwiazda na Manoel Island w Gżira na Malcie. Został zbudowany w pierwszej połowie XVIII wieku przez Zakon Maltański, w czasie rządów Wielkiego Mistrza Antonio Manoela de Vilheny, po którym otrzymał swoją nazwę. Wojska brytyjskie przejęły fort w roku 1800 i pozostał on w ich użytkowaniu aż do roku 1964. Fort został mocno zniszczony podczas II wojny światowej, lecz został odbudowany i teraz jest w dobrej kondycji.

Fort MellieħaW
Fort Mellieħa

Fort Mellieħa, znany też jako Il-Fortizza tas-Salib jest fortem z czasów II wojny światowej zbudowanym w Mellieħa na Malcie. Został zbudowany przez Brytyjczyków na szczycie wzgórza Mellieħa, aby służył jako magazyn obrony cywilnej i punkt obserwacyjny. Konstrukcja jest lekko umocniona przez mur okalający fort.

Fort MostaW
Fort Mosta

Fort Mosta (wcześniej pisany jako Fort Musta, jest to fort poligonalny w Moście na Malcie. Został zbudowany przez Brytyjczyków w latach 1878-1880. jako część Victoria Lines. Jest wciąż w użytkowaniu przez Armed Forces of Malta jako skład amunicji. Nie jest dostępny dla publiczności.

Fort MadlienaW
Fort Madliena

Fort Madalena, także Fort Madliena – fort na Malcie zbudowany w latach 1878–1880, będący częścią dwunastokilometrowego ciągu umocnień obronnych zwanych pierwotnie North West Front, a w 1897 roku z okazji sześćdziesiątych urodzin brytyjskiej królowej Wiktorii nazwanych Victoria Lines. Fort Madalena należy do ciągu fortyfikacji połączonych murem ze stanowiskami strzelniczymi rozciągających się od wschodu od Baħar iċ-Ċagħaq koło Swieqi do zachodnich wybrzeży wyspy w okolicach zatoki Fomm ir-Riħ. Przebiega on wzdłuż naturalnej bariery, jaką stanowi Great Fault. Naturalne cechy obronne uskoku Great Fault zostały docenione już w 1722 roku za panowania wielkiego mistrza kawalerów maltańskich Marca Zondadariego. Za panowania jego następcy Antonia Manoela de Vilheny zbudowano kilka kamiennych budynków i umocnień umiejscowionych w kluczowych miejscach Great Fault. Miały one na celu obronę ówczesnej stolicy przed atakiem od bardziej przystępnej strony północnej.

Fort PembrokeW
Fort Pembroke

Fort Pembroke jest to fort poligonalny w Pembroke na Malcie. Został zbudowany przez Brytyjczyków w latach 1875-1878, aby bronić Victoria Lines. Fort aktualnie mieści Verdala International School.

Fort RicasoliW
Fort Ricasoli

Fort Ricasoli – fort bastionowy znajdujący się w miejscowości Kalkara na Malcie. Został zbudowany przez Zakon Rycerzy Joannitów w latach 1670–1698. Zajmuje cypel, znany jako Gallows’ Point oraz północny brzeg Rinella Bay. Nadzoruje on, na równi z Fortem St. Elmo, wejście do Grand Harbour. Jest on największym fortem na Malcie; w roku 1998 został wpisany na wstępną Listę światowego dziedzictwa UNESCO jako część Knights’ Fortifications around the Harbours of Malta.

Fort RinellaW
Fort Rinella

Bateria Rinella – bateria artyleryjska z epoki wiktoriańskiej w Kalkara na Malcie. Jest powszechnie nazywana Fort Rinella, chociaż w czasie, gdy była używana, nie była klasyfikowana jako fort. Znajduje się tam jedno z dwóch zachowanych 100-tonowych dział Armstronga.

Fort Saint AngeloW
Fort Saint Angelo

Fort Saint Angelo jest wielkim fortem w Birgu na Malcie, w środku Grand Harbour. Zbudowany w czasach Średniowiecza jako zamek zwany Castrum Maris lub Castello al Mare. Został przebudowany w latach 1530. - 1630. przez Zakon św. Jana jako fort z bastionami, nazwany Fort Saint Angelo, i jest najbardziej znany jako główna kwatera Zakonu podczas Wielkiego Oblężenia Malty w roku 1565.

Fort Saint ElmoW
Fort Saint Elmo

Fort Saint Elmo jest fortem gwiaździstym w Valletcie na Malcie. Stoi na brzegu morza na półwyspie Sciberras, rozdzielającym port Marsamxett od Grand Harbour, i zawiaduje, na równi z fortem Tigné i fortem Ricasoli, wejściem do obu portów. Fort jest najbardziej znany ze swojej roli podczas Wielkiego Oblężenia Malty w 1565 roku.

Fort Saint MichaelW
Fort Saint Michael

Fort Saint Michael był to fort na fortyfikacjach od strony lądu miasta Senglea na Malcie. Został zbudowany w latach 1550., i odegrał znaczącą rolę podczas Wielkiego Oblężenia Malty w 1565 roku. Po oblężeniu został przebudowany na Saint Michael Cavalier, przebudowę zakończono w roku 1581. Nadszaniec został częściowo zburzony w drugiej dekadzie XX wieku, lecz część jego podstawy wciąż istnieje.

Fort Saint RoccoW
Fort Saint Rocco

Fort Saint Rocco, określany też na niektórych mapach jako Fort Saint Roca, jest to fort poligonalny w Kalkara na Malcie. Jest ulokowany na wschód od Baterii Rinella, pomiędzy brzegiem morza a wsią Santu Rokku, i jest częścią kompleksu baterii nadbrzeżnych, zbudowanego w latach 1870–1900 przez Brytyjczyków w celu ochrony wybrzeża na wschód od wejścia do Grand Harbour.

Fort San SalvatoreW
Fort San Salvatore

Fort San Salvatore, znany też jako Fort Salvatore jest to fort osłaniający w Birgu na Malcie. Został zbudowany w roku 1724 na jednym z bastionów Cottonera Lines. Podczas wojny o niepodległość Grecji oraz I wojny światowej był wykorzystywany jako obóz jeniecki, a podczas II wojny światowej jako obóz internowanych oraz skład nafty.

Fort San LucianW
Fort San Lucian

Fort San Lucian, znany również jako Wieża św. Lucjana lub Fort Rohan - duża, silnie ufortyfikowana wieża obserwacyjna oraz fort poligonalny w Marsaxlokk na Malcie.

Wieża św. LucjanaW
Wieża św. Lucjana

Wieża Św. Lucjana – jedna z grupy pięciu umocnionych kamiennych wież obserwacyjnych zbudowana za czasów wielkiego mistrza Kawalerów maltańskich Alofa de Wignacourt w okresie pomiędzy latami 1610–1649. Wieże Wignacourta różnią się od wież Lascarisa oraz wież De Redina. Nie są prostymi wieżami obserwacyjnymi, a w zasadzie sporymi fortyfikacjami umożliwiającymi stawianie oporu i stanowiącymi schronienie dla załogi.

Fort Tas-SilġW
Fort Tas-Silġ

Fort Tas-Silġ to fort poligonalny w Marsaxlokk na Malcie. Został zbudowany przez Brytyjczyków w latach 1879–1883. Posadowiony jest na wysokim miejscu nabrzeżnego końca Delimara Point, ponad zatoką il-Ħofra-ż-Żgħira. Jego podstawową funkcją było kierowanie zmasowanym ogniem artyleryjskim z pobliskiego Fortu Delimara.