
Fort Benghisa to fort poligonalny w Birżebbuġa na Malcie. Zbudowany został przez Brytyjczyków w latach 1910-1912. Skierowany ku morzu, zbudowany został na wzniesieniu Benghisa Point, południowym ramieniu okalającym Marsaxlokk Bay. Jest najbardziej na południe wysuniętą fortyfikacją na Malcie.

Fort Binġemma – fort na Malcie, zbudowany w latach 1875–1878, będący częścią dwunastokilometrowego ciągu umocnień obronnych zwanych pierwotnie North West Front, a w 1897 roku z okazji sześćdziesiątych urodzin królowej Wiktorii nazwanych Victoria Lines. Fort Binġemma należy do ciągu fortyfikacji połączonych murem ze stanowiskami strzelniczymi rozciągających się od wschodu od wsi Baħar iċ-Ċagħaq koło Swieqi do zachodnich wybrzeży wyspy w okolicach zatoki Fomm ir-Riħ. Przebiega on wzdłuż naturalnej bariery, jaką stanowi Great Fault.

Fort Campbell, znany również lokalnie jako Il-Fortizza tas-Selmun, jest byłym fortem w Mellieħa na Malcie. Został zbudowany przez Brytyjczyków w latach 1937-1938. Jest uznawany za najważniejszą fortyfikację na północ od Victoria Lines, oraz ostatnią ważną fortyfikacją, zbudowaną na Malcie. Dzisiaj znajduje się w ruinie.

Fort Chambray lub Fort Chambrai – jest to fort z bastionami ulokowany w Għajnsielem na wyspie Gozo, Malta. Został zbudowany w połowie XVIII wieku przez Zakon Maltański, na terenie znanym jako Ras it-Tafal, pomiędzy portem Mġarr a Xatt l-Aħmar. Fort miał być cytadelą nowego miasta, które miało zastąpić Cittadellę jako stolicę wyspy, lecz te plany nigdy się nie zmaterializowały.

Fort Delimara to fort poligonalny w Marsaxlokk na Malcie. Został zbudowany przez Brytyjczyków w latach 1876—1888, jako część łańcucha fortyfikacji, mających ochraniać port Marsaxlokk. Dzisiaj fort jest w miarę dobrze zachowany, lecz wymaga odnowienia. Dodatkowo, w związku z erozją brzegu narażony jest na zawalenie.

Fort Tigné jest fortem poligonalnym na Tigné Point w Sliemie na Malcie. Został zbudowany przez Zakon Rycerzy Joannitów w latach 1793–1795, aby ochraniać wejście do portu Marsamxett. Jest jednym z najstarszych fortów poligonalnych na świecie. W XIX wieku fort został mocno zmieniony przez Brytyjczyków; pozostawał w użytkowaniu przez wojsko do roku 1979.

Fort Verdala, znany również jako Verdala Barracks, są to ufortyfikowane koszary w Cospicua, Malta. Zostały zbudowane przez Brytyjczyków, w latach 1850., wewnątrz części bastionów XVII-wiecznej Santa Margherita Lines. Fort był używany jako obóz jeniecki podczas obu wojen światowych, a później znany był jako HMS Euroclydon. Pozostawał w użyciu przez wojsko brytyjskie do roku 1977.
Fort Leonardo, znany też jako Fort San Leonardo lub Fort San Anard jest fortem poligonalnym w Żabbar na Malcie. Został zbudowany przez Brytyjczyków w latach 1872–1878, pomiędzy wioskami San Leonardo a Żonqor, powyżej wschodniego brzegu Grand Harbour.

Fort Manoel jest to twierdza gwiazda na Manoel Island w Gżira na Malcie. Został zbudowany w pierwszej połowie XVIII wieku przez Zakon Maltański, w czasie rządów Wielkiego Mistrza Antonio Manoela de Vilheny, po którym otrzymał swoją nazwę. Wojska brytyjskie przejęły fort w roku 1800 i pozostał on w ich użytkowaniu aż do roku 1964. Fort został mocno zniszczony podczas II wojny światowej, lecz został odbudowany i teraz jest w dobrej kondycji.

Fort Mellieħa, znany też jako Il-Fortizza tas-Salib jest fortem z czasów II wojny światowej zbudowanym w Mellieħa na Malcie. Został zbudowany przez Brytyjczyków na szczycie wzgórza Mellieħa, aby służył jako magazyn obrony cywilnej i punkt obserwacyjny. Konstrukcja jest lekko umocniona przez mur okalający fort.

Fort Mosta (wcześniej pisany jako Fort Musta, jest to fort poligonalny w Moście na Malcie. Został zbudowany przez Brytyjczyków w latach 1878-1880. jako część Victoria Lines. Jest wciąż w użytkowaniu przez Armed Forces of Malta jako skład amunicji. Nie jest dostępny dla publiczności.

Fort Madalena, także Fort Madliena – fort na Malcie zbudowany w latach 1878–1880, będący częścią dwunastokilometrowego ciągu umocnień obronnych zwanych pierwotnie North West Front, a w 1897 roku z okazji sześćdziesiątych urodzin brytyjskiej królowej Wiktorii nazwanych Victoria Lines. Fort Madalena należy do ciągu fortyfikacji połączonych murem ze stanowiskami strzelniczymi rozciągających się od wschodu od Baħar iċ-Ċagħaq koło Swieqi do zachodnich wybrzeży wyspy w okolicach zatoki Fomm ir-Riħ. Przebiega on wzdłuż naturalnej bariery, jaką stanowi Great Fault. Naturalne cechy obronne uskoku Great Fault zostały docenione już w 1722 roku za panowania wielkiego mistrza kawalerów maltańskich Marca Zondadariego. Za panowania jego następcy Antonia Manoela de Vilheny zbudowano kilka kamiennych budynków i umocnień umiejscowionych w kluczowych miejscach Great Fault. Miały one na celu obronę ówczesnej stolicy przed atakiem od bardziej przystępnej strony północnej.

Fort Pembroke jest to fort poligonalny w Pembroke na Malcie. Został zbudowany przez Brytyjczyków w latach 1875-1878, aby bronić Victoria Lines. Fort aktualnie mieści Verdala International School.

Fort Ricasoli – fort bastionowy znajdujący się w miejscowości Kalkara na Malcie. Został zbudowany przez Zakon Rycerzy Joannitów w latach 1670–1698. Zajmuje cypel, znany jako Gallows’ Point oraz północny brzeg Rinella Bay. Nadzoruje on, na równi z Fortem St. Elmo, wejście do Grand Harbour. Jest on największym fortem na Malcie; w roku 1998 został wpisany na wstępną Listę światowego dziedzictwa UNESCO jako część Knights’ Fortifications around the Harbours of Malta.

Bateria Rinella – bateria artyleryjska z epoki wiktoriańskiej w Kalkara na Malcie. Jest powszechnie nazywana Fort Rinella, chociaż w czasie, gdy była używana, nie była klasyfikowana jako fort. Znajduje się tam jedno z dwóch zachowanych 100-tonowych dział Armstronga.

Fort Saint Angelo jest wielkim fortem w Birgu na Malcie, w środku Grand Harbour. Zbudowany w czasach Średniowiecza jako zamek zwany Castrum Maris lub Castello al Mare. Został przebudowany w latach 1530. - 1630. przez Zakon św. Jana jako fort z bastionami, nazwany Fort Saint Angelo, i jest najbardziej znany jako główna kwatera Zakonu podczas Wielkiego Oblężenia Malty w roku 1565.

Fort Saint Elmo jest fortem gwiaździstym w Valletcie na Malcie. Stoi na brzegu morza na półwyspie Sciberras, rozdzielającym port Marsamxett od Grand Harbour, i zawiaduje, na równi z fortem Tigné i fortem Ricasoli, wejściem do obu portów. Fort jest najbardziej znany ze swojej roli podczas Wielkiego Oblężenia Malty w 1565 roku.

Fort Saint Michael był to fort na fortyfikacjach od strony lądu miasta Senglea na Malcie. Został zbudowany w latach 1550., i odegrał znaczącą rolę podczas Wielkiego Oblężenia Malty w 1565 roku. Po oblężeniu został przebudowany na Saint Michael Cavalier, przebudowę zakończono w roku 1581. Nadszaniec został częściowo zburzony w drugiej dekadzie XX wieku, lecz część jego podstawy wciąż istnieje.

Fort Saint Rocco, określany też na niektórych mapach jako Fort Saint Roca, jest to fort poligonalny w Kalkara na Malcie. Jest ulokowany na wschód od Baterii Rinella, pomiędzy brzegiem morza a wsią Santu Rokku, i jest częścią kompleksu baterii nadbrzeżnych, zbudowanego w latach 1870–1900 przez Brytyjczyków w celu ochrony wybrzeża na wschód od wejścia do Grand Harbour.

Fort San Salvatore, znany też jako Fort Salvatore jest to fort osłaniający w Birgu na Malcie. Został zbudowany w roku 1724 na jednym z bastionów Cottonera Lines. Podczas wojny o niepodległość Grecji oraz I wojny światowej był wykorzystywany jako obóz jeniecki, a podczas II wojny światowej jako obóz internowanych oraz skład nafty.

Fort San Lucian, znany również jako Wieża św. Lucjana lub Fort Rohan - duża, silnie ufortyfikowana wieża obserwacyjna oraz fort poligonalny w Marsaxlokk na Malcie.
Wieża Św. Lucjana – jedna z grupy pięciu umocnionych kamiennych wież obserwacyjnych zbudowana za czasów wielkiego mistrza Kawalerów maltańskich Alofa de Wignacourt w okresie pomiędzy latami 1610–1649. Wieże Wignacourta różnią się od wież Lascarisa oraz wież De Redina. Nie są prostymi wieżami obserwacyjnymi, a w zasadzie sporymi fortyfikacjami umożliwiającymi stawianie oporu i stanowiącymi schronienie dla załogi.

Fort Tas-Silġ to fort poligonalny w Marsaxlokk na Malcie. Został zbudowany przez Brytyjczyków w latach 1879–1883. Posadowiony jest na wysokim miejscu nabrzeżnego końca Delimara Point, ponad zatoką il-Ħofra-ż-Żgħira. Jego podstawową funkcją było kierowanie zmasowanym ogniem artyleryjskim z pobliskiego Fortu Delimara.