
Mury miejskie Torunia – zespół średniowiecznych obwarowań Torunia, na które składają się mury odrębnych miast: Starego Miasta Torunia, Nowego Miasta Torunia, budowany od połowy XIII w., później modernizowany i rozbudowywany, w XIX w. w większości rozebrany. Zachowały się niektóre odcinki, w tym najdłuższy z 3 bramami od strony Wisły, stanowiący element panoramy miasta.
Baszta przy ul. Podmurnej 30 w Toruniu – jedna z dziewięciu zachowanych do dziś baszt obronnych w ciągu murów miejskich w Toruniu.

Baszta przy ul. Podmurnej 60 w Toruniu – jedna z dziewięciu zachowanych do dziś baszt obronnych w ciągu murów miejskich w Toruniu.

Brama Chełmińska w Toruniu – jedna z ośmiu bram Starego Miasta, obecnie nie istnieje.

Ulica Fosa Staromiejska w Toruniu - jedna z ulic na terenie Zespołu Staromiejskiego. Jak sama nazwa wskazuje, przebieg ulicy powiązany jest z układem dawnych murów miejskich.

Gołębnik Gołębnik w Toruniu – jedna z dziewięciu zachowanych do dziś baszt obronnych w ciągu murów miejskich w Toruniu.

Brama św. Jakuba w Toruniu – nieistniejąca brama Nowego Miasta, wzniesiona w XIII w., w XV w. rozbudowana. Zwana również Bramą Drzewną, gdyż w jej pobliżu składowano drewno. Została zburzona w 2. połowie XIX wieku, a na jej miejscu wybudowano nową Bramę św. Jakuba, przebudowaną w latach 1880-85 i zburzoną pod koniec XIX w.

Brama św. Katarzyny w Toruniu – nieistniejąca brama Nowego Miasta, znajdująca się na zamknięciu ulicy św. Katarzyny, wzniesiona w 1. połowie XIV w., rozbudowana w XV w. o niską wieżę obronną. Nazywana również Bramą Bydlęcą, ponieważ wypędzano przez nią bydło na wypas. Wyburzona w 1884 r. wraz z sąsiadującymi murami obronnymi.

Brama Klasztorna w Toruniu także Brama Świętego Ducha lub Brama Panieńska – jedna z trzech bram średniowiecznego Torunia, jakie przetrwały do dnia dzisiejszego.
Baszta Koci Łeb w Toruniu – jedna z dziewięciu zachowanych do dziś baszt obronnych w ciągu murów miejskich w Toruniu.

Baszta Koci Ogon w Toruniu – nieistniejący element murów miejskich Torunia.

Brama Kotlarska w Toruniu – jedna z 8 bram Starego Miasta, obecnie już nieistniejąca.

Krzywa Wieża w Toruniu – średniowieczna baszta miejska, która swą nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu od pionu.

Brama Łazienna w Toruniu – jedna z ośmiu bram Starego Miasta. Obecnie nie istnieje.

Baszta Monstrancja w Toruniu – jedna z dziewięciu zachowanych do dziś baszt obronnych w ciągu murów miejskich w Toruniu.

Brama Mostowa w Toruniu – jedna z trzech bram średniowiecznego Torunia, jakie przetrwały do dnia dzisiejszego. Jej nazwa wiąże się z tym, że prowadziła do drewnianego mostu przez Wisłę, zbudowanego w końcu XV w. i istniejącego do XIX w.

Brama Paulińska w Toruniu – jedna z ośmiu bram Starego Miasta, obecnie nie istnieje.

Brama Starotoruńska w Toruniu – jedna z ośmiu bram Starego Miasta. Obecnie nie istnieje.

Baszta Żuraw w Toruniu – jedna z dziewięciu zachowanych do dziś baszt obronnych w ciągu murów miejskich w Toruniu.

Brama Żeglarska w Toruniu – jedna z trzech bram średniowiecznego Torunia, jakie przetrwały do dnia dzisiejszego.