
Zbrodnia nazistowska – czyn popełniony przez funkcjonariuszy publicznych III Rzeszy (1933-1945), albo przez nich inspirowany lub tolerowany, będący zbrodnią przeciwko ludzkości, a w szczególności zbrodnią ludobójstwa, a także innym poważnym prześladowaniem z powodu przynależności osób prześladowanych do określonej grupy narodowościowej, politycznej, społecznej, rasowej lub religijnej. Czyn ten, stanowiący według prawa międzynarodowego zbrodnię przeciwko pokojowi, zbrodnię przeciwko ludzkości lub zbrodnię wojenną, nie ulega przedawnieniu.

Berezwecz – północno-wschodnia część miasta Głębokie w obwodzie witebskim na Białorusi. Przed II wojną światową wieś na terenie Polski w ówczesnym powiecie głębockim, w dawnym województwie wileńskim. Berezwecz stanowił garnizon macierzysty Batalionu KOP "Berezwecz". Leży między jeziorami Wielkim, Podłużnym i Muszkackim.

Kościół (Cerkiew) Świętych Apostołów Piotra i Pawła i klasztor Bazylianów w Berezweczu – nieistniejący kościół (cerkiew) unickiego zakonu bazylianów, stanowiący część założenia kościelno-klasztornego tego zakonu w Berezweczu. Leżał nad jeziorem Podłużnym.
Centrala Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych w Ludwigsburgu – niemiecka instytucja utworzona w Ludwigsburgu w roku 1958 mająca na celu badanie zbrodni nazistowskich. W czasie swojej działalności Centrala doprowadziła do skazania kilku tysięcy sprawców zbrodni nazistowskich.

Drobyćkyj Jar – uroczysko we wschodniej części Charkowa na Ukrainie. Rozpoczyna się w rejonie skrzyżowania Moskiewskiego Prospektu i obwodnicy Charkowa. Jest znane jako miejsce masowych rozstrzeliwań ludności cywilnej przez okupacyjne władze niemieckie w latach 1941-1942.

Rozkaz Führera nr 003830/42, bardziej znany jako Kommandobefehl – tajny rozkaz wydany 18 października 1942 roku przez Adolfa Hitlera, który nakazywał bezwzględną fizyczną eliminację wszystkich schwytanych alianckich komandosów i spadochroniarzy wykonujących misje dywersyjne i rajdowe na terenie Europy i Afryki. Rażąco naruszał prawo wojenne, w szczególności konwencje haskie i genewskie. Jego wydanie i przypadki realizacji zostały podczas procesów norymberskich uznane za zbrodnie wojenne.

Kommissarbefehl – rozkaz wydany w imieniu Adolfa Hitlera przez feldmarszałka Wilhelma Keitla w dniu 6 czerwca 1941 roku, nakazujący niemieckim oddziałom walczącym na froncie wschodnim niezwłoczne rozstrzeliwanie wziętych do niewoli radzieckich komisarzy politycznych. Kommissarbefehl był ostatnim, a zarazem najsłynniejszym z tzw. „zbrodniczych rozkazów”, wydanych przez niemieckie dowództwo w związku z przygotowaniami do inwazji na ZSRR.

Masakra na placu Dam – masakra nieuzbrojonej cywilnej ludności holenderskiej dokonana 7 maja 1945 r. przez żołnierzy niemieckich.

Masakra w Rechnitz – zamordowanie około 180 robotników przymusowych w dniach 24–25 marca 1945 roku w Rechnitz (Austria).

Miejsce pamięci w Lüneburgu-Tiergarten – zbiorowa mogiła więźniów obozu koncentracyjnego Neuengamme, znajdująca się w pobliżu stacji kolejowej w Lüneburgu, na której ich transport został zbombardowany przez aliantów 7 kwietnia 1945 roku, a 11 kwietnia żołnierze Wehrmachtu dokonali egzekucji około 60–80 więźniów.

Mit czystego Wehrmachtu jest przekonaniem, że regularne niemieckie siły zbrojne okresu IIWŚ (Wehrmacht) nie były zaangażowane w Holokaust ani inne zbrodnie wojenne podczas II wojny światowej. Mit zaprzecza winie niemieckiego dowództwa wojskowego w planowaniu i przygotowywaniu zbrodni wojennych. Nawet tam, gdzie popełniono zbrodnie wojenne i prowadzono wojnę eksterminacyjną, szczególnie w Związku Radzieckim – gdzie naziści postrzegali ludność jako „podludzi” rządzoną przez spiskowców „żydowskich bolszewików” – przypisuje się te zbrodnie „partyjnym żołnierzom”, głównie oddziałom Schutzstaffel (SS), a nie regularnemu niemieckiemu wojsku.

Nacht und Nebel – tytuł tajnego dekretu nazistowskiego z 1941 roku, kryptonim wynikającej z tego dekretu akcji deportacyjnej oraz nazwa kategorii więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych. Nazwa dekretu pochodzi z opery Ryszarda Wagnera Złoto Renu, w której jedna z głównych postaci, mroczny karzeł Alberyk, po założeniu magicznego hełmu zmienia się w dym, śpiewając: „Nocy i mgło, znikam”.

Porajmos – eksterminacja Cyganów przez III Rzeszę. Miała ona podobnie masowy i bezwzględny charakter, jak planowe mordowanie Żydów, nazwane holocaustem.

Rozkaz o „Jurysdykcji Barbarossa” – rozkaz wydany w imieniu Adolfa Hitlera przez feldmarszałka Wilhelma Keitla w dniu 13 maja 1941 r., regulujący zasady postępowania Wehrmachtu na terenach przyszłej okupacji niemieckiej na Wschodzie oraz zawierający wytyczne w sprawie traktowania zamieszkującej te obszary ludności cywilnej. Przewidywał między innymi: wyjęcie ludności ZSRR spod prawa, szerokie stosowanie zasady odpowiedzialności zbiorowej oraz zapewniał daleko idącą bezkarność członkom przyszłych władz okupacyjnych. Rozkaz o „Jurysdykcji Barbarossa” stanowił jedną z głównych podstaw „prawnych” ludobójczej polityki prowadzonej przez Niemców na okupowanych obszarach ZSRR.

SS Bremerhaven - statek handlowy, w czasie II wojny światowej przycumowany do brzegów wyspy Polickie Łąki, ok. 2 km na wschód od centrum Polic i zamieniony w więzienie - niemiecki obóz pracy.

Zagłada Żydów, również Holocaust lub Holokaust, Shoah, Szoa – ludobójstwo około 6 milionów europejskich Żydów dokonane w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką i wspierane w różnym stopniu przez uzależnione od niej państwa sojusznicze.

Zakłady dla dzieci robotnic zagranicznych w III Rzeszy – zakłady tworzone od 1943 dla niemowląt i dzieci robotnic zagranicznych, w tym polskich, w III Rzeszy. Ze względu na niedożywienie śmiertelność przekraczała w nich często 50%, a nawet dochodziła do 90%. Serwisy internetowy Krieg gegen Kinder informuje o ponad 400 takich zakładach.