
Broń chemiczna – jeden z rodzajów broni, w którym podstawowym czynnikiem rażącym jest związek chemiczny o toksycznych właściwościach. Często termin ten jest utożsamiany z gazami bojowymi, gdyż większość rodzajów broni chemicznej jest oparta na związkach, które w temperaturze pokojowej są gazami lub cieczami o dużych prężnościach par. Termin broń chemiczna ma jednak szersze znaczenie i oprócz samego czynnika rażącego obejmuje też urządzenia i techniki do jego przenoszenia i aplikowania na polu bitwy.

Azoksym – wielofunkcyjny organiczny związek chemiczny stosowany, razem z atropiną, jako antidotum po kontakcie z insektycydami fosforanoorganicznymi lub bojowymi środkami trującymi o działaniu paralityczno-drgawkowym, między innymi gazami serii V lub serii G.

Broń chemiczna I wojny światowej.

Dugway Proving Ground (DPG) – poligon doświadczalny armii amerykańskiej położony około 140 km na południowy zachód od Salt Lake City w stanie Utah. Obejmuje 3244 km² Wielkiej Pustyni Słonej, dorównując powierzchni stanu Rhode Island. Według spisu powszechnego z 2000 roku obiekty poligonu zamieszkiwało 2016 osób personelu i jego rodzin. Wszyscy mieszkają w osiedlu Dugway, położonym na wschodnim krańcu terenu wojskowego. Nazwa „Dugway” wywodzi się od XIX-wiecznego sposobu budowy dróg na zboczach wzniesień, który zapobiegał zsuwaniu się wozów.

Dzień Pamięci o Ofiarach Wojen Chemicznych, właśc. Dzień Pamięci Wszystkich Ofiar Wojen Chemicznych – święto obchodzone corocznie 30 listopada przez wszystkich członków międzynarodowej Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), w rocznicę wejścia w życie Konwencji o zakazie broni chemicznej w 1997 roku, przyjęte na X Sesji Konferencji Państw Stron Konwencji 11 listopada 2005 roku w Hadze.

Grupa Australijska – nieformalna organizacja utworzona w 1985 roku w celu redukcji rozprzestrzeniania broni biologicznej i chemicznej poprzez kontrolę eksportu i wzajemną pomoc w ujednolicaniu państwowych przepisów eksportowych w zakresie związanym ze stosowaniem Konwencji o zakazie broni biologicznej i Konwencji o zakazie broni chemicznej.

Isla San José – druga pod względem wielkości wyspa w archipelagu Wysp Perłowych o powierzchni 44 km². Znajduje się na niej kilkadziesiąt plaż pomiędzy skalistym wybrzeżem. Fauna obejmuje m.in. dziki i jelenie.

Jednostka 731 – tajna jednostka wojskowa cesarskiej armii japońskiej. Realizowała ona program badań i rozwoju broni biologicznej i chemicznej, zainicjowany przez generała-porucznika Shirō Ishii, prowadzony w czasie II wojny chińsko-japońskiej oraz II wojny światowej. Działalność Jednostki 731, a także innych, podobnych placówek badawczych, jest najbardziej znanym przykładem zbrodni wojennych jakich dopuszczała się armia japońska.

Konwencja o zakazie broni chemicznej – traktat podpisany w Paryżu 13 stycznia 1993 i obowiązujący od 29 kwietnia 1997 zgodnie z art. XXI. W marcu 2015 stronami konwencji było 190 państw, 2 państwa były sygnatariuszami, lecz jej nie ratyfikowały, a 4 nie podpisały jej. Konwencja jest otwarta do przystąpienia dla wszystkich państw. Depozytariuszem jest Sekretarz Generalny ONZ. Sporządzona w językach angielskim, arabskim, chińskim, francuskim, hiszpańskim i rosyjskim. Zgodnie z art. XXII artykuły Konwencji nie podlegają zastrzeżeniom, a załączniki do niej nie podlegają zastrzeżeniom niezgodnym z jej przedmiotem i celem. Konwencja zakazuje produkcji, rozwoju, składowania, przekazywania i nabywania oraz użycia broni chemicznej. Zobowiązuje też sygnatariuszy do udzielenia informacji o posiadanej broni tego rodzaju i jej zniszczenia oraz udostępnienia danych na temat przemysłu chemicznego. Nad przestrzeganiem traktatu czuwa Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej, której siedziba znajduje się w Hadze.

Moździerz Livensa – bardzo prosty, najczęściej o kalibrze 203 mm, moździerz konstrukcji angielskiej z czasów I wojny światowej, przeznaczony do miotania bomb zapalających lub gazowych.

Ōkunoshima – japońska wyspa zlokalizowana na Morzu Wewnętrznym w granicach miasta Takehara w prefekturze Hiroszima w obrębie Parku Narodowego Seto Naikai. W czasie II wojny światowej na wyspie znajdowała się fabryka broni chemicznej używanej następnie przeciwko Chinom. W 1938 roku wyspa została wymazana z map Japonii w celu utrzymania ośrodka w tajemnicy.

Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej, OPCW – organ wykonawczy Konwencji o zakazie broni chemicznej, która weszła w życie w 29 kwietnia 1997. Organizacja odpowiedzialna jest za wdrażanie międzynarodowych przepisów regulujących eliminowanie światowych zapasów broni chemicznej. Siedziba organizacji znajduje się w Hadze, w Holandii.

Tomka – tajny ośrodek szkoleniowo-badawczy i poligon broni aerochemicznej działający w latach 1926–1933, zorganizowany i finansowany przez niemiecką armię w obwodzie saratowskim na terenie ZSRR, 500 km na południe od Moskwy.