Czystka etniczna w Małopolsce WschodniejW
Czystka etniczna w Małopolsce Wschodniej

Czystka etniczna w Małopolsce Wschodniej – czystki etniczne ludności polskiej i jej eksterminacja o znamionach ludobójstwa, dokonana przez nacjonalistów ukraińskich na terenie województw tarnopolskiego, stanisławowskiego i lwowskiego II Rzeczypospolitej podczas okupacji wojskowej tych ziem przez III Rzeszę i ZSRR w latach 1943–1945. Zbrodni na Polakach dokonywały oddziały UPA, politycznie podporządkowane OUN-B, a następnie UHWR, pod naczelnym dowództwem Romana Szuchewycza, a także oddziały SKW, Służby Bezpieczeństwa OUN-B i ukraińska ludność cywilna. W kilku przypadkach doszło do współpracy pomiędzy wymienionymi wyżej formacjami a niemieckimi jednostkami policyjnymi, w których służyli Ukraińcy.

Zbrodnie nacjonalistów ukraińskich w powiecie turczańskimW
Zbrodnie nacjonalistów ukraińskich w powiecie turczańskim

Zbrodnie nacjonalistów ukraińskich w powiecie turczańskim – lista zbrodni nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej w powiecie turczańskim w okresie II wojny światowej.

Zbrodnie w BruckenthaluW
Zbrodnie w Bruckenthalu

Zbrodnie w Bruckenthalu – zbrodnie dokonane przez ukraińskich policjantów i oddział Ukraińskiej Powstańczej Armii przy współudziale ludności ukraińskiej na polskich i niemieckich mieszkańcach wsi Bruckenthal, położonej w powiecie rawskim województwa lwowskiego. Ich ofiarą padło ponad 200 osób.

Zbrodnia w Bryńcach ZagórnychW
Zbrodnia w Bryńcach Zagórnych

Zbrodnia w Bryńcach Zagórnych – zbrodnia popełniona 22 maja 1944 roku przez oddział Ukraińskiej Powstańczej Armii przy wsparciu miejscowych chłopów ukraińskich na polskich mieszkańcach wsi Bryńce Zagórne położonej w powiecie bóbreckim województwa lwowskiego.

Zbrodnia w HuciskuW
Zbrodnia w Hucisku

Zbrodnia w Hucisku – zbrodnia dokonana 12 kwietnia 1944 roku przez oddział Ukraińskiej Powstańczej Armii i SKW przy udziale cywilnej ludności ukraińskiej na polskich mieszkańcach wsi Hucisko i sąsiadującej z nią wsi Miedziaki, położonych w powiecie bóbreckim województwa lwowskiego. Ofiarą zbrodni padło ponad 100 osób.

Zbrodnie w MoosberguW
Zbrodnie w Moosbergu

Zbrodnie w Moosbergu – zbrodnie dokonane przez Ukraińską Powstańczą Armię na polskich mieszkańcach wsi Moosberg, położonej w powiecie jaworowskim województwa lwowskiego.

Zbrodnie w OstrowieW
Zbrodnie w Ostrowie

Zbrodnie w Ostrowie – seria zbrodni dokonanych w 1944 r. przez nacjonalistów ukraińskich na polskich mieszkańcach wsi Ostrów, położonej w powiecie sokalskim województwa lwowskiego, w tym zamordowanie 31 marca 1944 r. 76 Polaków przez kureń Ukraińskiej Powstańczej Armii Tarasa Onyszkewycza „Hałajdy”.

Pogromy lwowskie (1941)W
Pogromy lwowskie (1941)

Pogromy lwowskie w 1941 – dwa pogromy ludności żydowskiej Lwowa, jakie miały miejsce latem 1941, po ataku Niemiec na ZSRR i rozpoczęciu okupacji miasta przez III Rzeszę.

Zbrodnia w Szaleniku-KoloniiW
Zbrodnia w Szaleniku-Kolonii

Zbrodnia w Szaleniku-Kolonii – zbrodnia dokonana 2 lutego 1944 r. na polskich mieszkańcach wsi Szalenik-Kolonia, położonej w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Bełżec, przez nacjonalistów ukraińskich UPA.

Zbrodnie w Wasylowie WielkimW
Zbrodnie w Wasylowie Wielkim

Zbrodnie w Wasylowie Wielkim – zabójstwa Polaków dokonane w latach 1943-1944 przez uzbrojonych Ukraińców, w tym członków Ukraińskiej Policji Pomocniczej oraz UPA i SKW. Miejscem zbrodni była wieś Wasylów Wielki, położona w II RP w gminie Tarnoszyn powiatu rawskiego w województwie lwowskim.

Zbrodnia w BełzieW
Zbrodnia w Bełzie

Zbrodnia w Bełzie – zbrodnia popełniona przez oddział Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) w nocy z 24 na 25 marca 1944 r. w mieście Bełz w powiecie sokalskim, w dawnym województwie lwowskim. Ofiarą zbrodni padły 104 osoby narodowości polskiej, wśród nich przynajmniej jedno dziecko.

Zbrodnie w KomarowieW
Zbrodnie w Komarowie

Zbrodnie w Komarowie – seria zbrodniczych napadów na wieś Komarów w ówczesnym powiecie sokalskim województwa lwowskiego dokonanych przez oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii od listopada 1943 r. do kwietnia 1944 r.