
Cytadela Warszawska – twierdza w Warszawie, zbudowana w latach 1832–1834.

Brama Straceń – wschodnia brama Cytadeli Warszawskiej, zbudowana w latach 1833–1835 jako Wrota Iwanowskie. Cmentarz-mauzoleum więźniów politycznych straconych w Królestwie Kongresowym.

Cerkiew św. Aleksandra Newskiego w Cytadeli Warszawskiej – niezachowana cerkiew prawosławna wybudowana w latach 1834–1835 i zburzona w ramach akcji rewindykacji cerkwi prawosławnych po odzyskaniu niepodległości przez Polskę.

Fort Legionów – fort pierścienia umocnień wokół Cytadeli Warszawskiej, zbudowany w latach 1851–1853.

Fort Sokolnickiego – jeden z fortów Cytadeli Warszawskiej. Znajduje się w parku im. Stefana Żeromskiego w dzielnicy Żoliborz.

Fort Śliwickiego (Jasińskiego) – jeden z fortów Cytadeli Warszawskiej znajdujący się przy ul. Jagiellońskiej 49a w Warszawie.

Fort Traugutta, Fort im. Romualda Traugutta – jeden z fortów Cytadeli Warszawskiej.

Muzeum Katyńskie – muzeum martyrologiczne w Warszawie upamiętniające zbrodnię katyńską
X Pawilon Cytadeli Warszawskiej – jeden z pawilonów Cytadeli Warszawskiej, siedziba oddziału Muzeum Niepodległości poświęconego walkom narodowowyzwoleńczym w czasie zaboru rosyjskiego.

Zamach w Cytadeli Warszawskiej – zamach, który miał miejsce w sobotę 13 października 1923 roku o godzinie 9 rano w warszawskiej Cytadeli. W wyniku eksplozji prochu do pocisków artylerii ciężkiej zginęło 28 osób i 89 zostało rannych, a uszkodzeniu uległy wszystkie budynki w Cytadeli i w okolicy.