KruszceW
Kruszce

Kruszce – przestarzały termin odnoszący się do rud jakiegokolwiek minerału. Obecnie funkcjonujący głównie w zwrotach odnoszących się do metali szlachetnych. W ekonomii stosowane jest pojęcie pieniądza kruszcowego, oznaczające środek płatniczy (pieniądz) związany z masą określonego metalu; z czasem, dla uniknięcia konieczności każdorazowego ważenia, na sztukach kruszcu zaczęto wybijać symbole oznaczające ich wartość. Kruszcem w tym znaczeniu były początkowo różne dostępne metale i minerały, z czasem zasób stosowanych kruszców ograniczono do metali szlachetnych.

AnglezytW
Anglezyt

Anglezyt – rzadki minerał z grupy siarczanów. Po raz pierwszy znaleziony na wyspie Anglesey, położonej u wybrzeży Walii, stąd nazwa. Wcześniej był znany jako efekt rozkładu galeny. Przeobraża się w cerusyt.

AnnabergitW
Annabergit

Annabergit – bardzo rzadki minerał z gromady arsenianów. Jego nazwa pochodzi od kopalni kruszców Annaberg znajdującej się w Saksonii.

AntlerytW
Antleryt

Antleryt – bardzo rzadki minerał z grupy siarczanów.

ArgentytW
Argentyt

Argentyt – rzadki minerał z grupy siarczków, rozpowszechniony tylko w niektórych rejonach Ziemi.

BizmutynitW
Bizmutynit

Bizmutynit – minerał z gromady siarczków. Jest minerałem średniotemperaturowych hydrotermalnych żył kruszcowych. Nazwa pochodzi od składu chemicznego minerału.

BornitW
Bornit

Bornit – minerał z gromady siarczków. Jest minerałem rzadkim, rozpowszechnionym tylko w niektórych regionach Ziemi. Minerał hydrotermalnych żył kruszcowych, zwykle występuje w asocjacji z chalkopirytem jako produkt odmieszania roztworu stałego, z galeną, sfalerytem i pirytem. Znany z wielu złóż miedzi, powszechny szczególnie w strefie cementacyjnej złóż siarczków Cu. Pospolity w łupkach miedzionośnych cechsztynu, tu w asocjacji z tetraedrytem, chalkozynem, pirytem, kowelinem.

BoulangerytW
Boulangeryt

Boulangeryt – minerał z gromady siarkosoli. Jest minerałem rozpowszechniony o wiele bardziej niż przypuszczano we wcześniejszych latach. Mianem sprężonej lub zgorzelinowej rudy określa się spilśnione masy antymonitu, boulangerytu, jamesonitu i innych minerałów. Można go znaleźć w większości rud ołowiu. Najstarsze znalezisko pochodzi z Molières we Francji. Znaleziono tam duże ilości krystalicznych skupień o włóknistym przełamie. Ładne kryształy spotykane są bardzo rzadko, najczęstsze są skupienia drobnoziarniste i włókniste, surowe zbite masy.

BraunitW
Braunit

Braunit – rzadki minerał z gromady krzemianów, tlenokrzemian manganu o wzorze Mn2+Mn3+6SiO4O20 (tlenek manganu(III)). Jego nazwa pochodzi od nazwiska niemieckiego badacza K. Brauna.

BrochantytW
Brochantyt

Brochantyt – minerał z gromady siarczanów. Należy do grupy minerałów rzadkich.

CerusytW
Cerusyt

Cerusyt – rzadki minerał z grupy węglanów.

ChalkopirytW
Chalkopiryt

Chalkopiryt (piryt miedziowy) – minerał z gromady siarczków, którego głównym składnikiem jest mieszany siarczek miedzi(II) i żelaza(II) (CuFeS2). Jest minerałem pospolitym i bardzo szeroko rozpowszechnionym.

ChalkozynW
Chalkozyn

Chalkozyn – minerał z grupy siarczków.

ChromitW
Chromit

Chromit – minerał z grupy tlenków, zaliczany do grupy spineli chromowych.

Cynober (minerał)W
Cynober (minerał)

Cynober, cynabaryt – stosunkowo rzadki minerał z gromady siarczków składający się z siarczku rtęci. Jest najczęściej eksploatowaną rudą rtęci. Ze względu na fakt, iż rtęć jest pierwiastkiem bardzo łatwo uruchamialnym i mobilnym w geochemicznym środowisku, złoża cynobru są nietrwałe i zdarzało się, iż znikały w ciągu kilku dni ze złoża na skutek wypłukania przez krążące w górotworze roztwory hydrotermalne.

DyskrazytW
Dyskrazyt

Dyskrazyt – minerał z grupy antymonków. Nazwa pochodzi od gr. δυσκράσις (diskrasis) = „zły stop”.

ElektrumW
Elektrum

Elektrum, elektron – minerał z grupy pierwiastków rodzimych będący stopem złota i srebra, z niewielką ilością miedzi oraz żelaza. Także otrzymywany sztucznie stop złota i srebra.

FerberytW
Ferberyt

Ferberyt – minerał z gromady wolframianów. Jest odmianą wolframitu, zawierającą w sobie najwięcej żelaza. Razem z wolframitem i hübnerytem tworzy szereg izomorficzny ferberyt- hübneryt.

GalenaW
Galena

Galena – minerał z gromady siarczków. Jest minerałem pospolitym i szeroko rozpowszechnionym, pod względem chemicznym jest to siarczek ołowiu(II). Nazwa pochodzi od łac. galena = ruda ołowiu.

GalmanW
Galman

Galman – górnicze określenie utlenionych rud cynku, przeważnie mieszaniny smithsonitu i hemimorfitu (kalaminu).

GoethytW
Goethyt

Goethyt (getyt) – pospolity i szeroko rozpowszechniony minerał. Jego nazwa pochodzi od nazwiska niemieckiego poety J.W. Goethego.

HematytW
Hematyt

Hematyt – pospolity minerał, tlenek żelaza(III).

HübnerytW
Hübneryt

Hübneryt – minerał z gromady wolframianów. Jest odmianą wolframitu, zawierającą w sobie najwięcej manganu. Razem z wolframitem i ferberytem tworzy szereg izomorficzny ferberyt- hübneryt. Nazwa pochodzi od dziewiętnastowiecznego niemieckiego inżyniera Adolfa Hübnera.

IlmenitW
Ilmenit

Ilmenit – minerał zaliczany do gromady tlenków. Nazwa minerału pochodzi od gór Ilmeńskich w pasmie Uralu w Rosji, gdzie występuje.

KermesytW
Kermesyt

Kermesyt – błyszcz antymonu, blenda antymonu. Minerał z gromady siarczków,; tlenosiarczek antymonu. Ma piękną wiśniową barwę, która z czasem ciemnieje. Nazwa pochodzi z języka perskiego: quarmizq = czerwony. Jest minerałem rzadkim, występuje tylko w niektórych rejonach Ziemi. Dawniej był znany pod nazwami:czerwony błyszcz igiełkowy pirostybnit pirantymonit blenda antymonowa.

KowelinW
Kowelin

Kowelin – minerał z gromady siarczków. Rozpowszechniony, ale występujący w niewielkich ilościach.

KrennerytW
Krenneryt

Krenneryt – jest minerałem rzadkim, jest tellurkiem złota zawierającym stosunkowo niewielkie ilości srebra. Wzór AuTe2 zmienia się w przedziale (Au0,8, Ag0,2)Te2.

Krzyworoskie Zagłębie Rud ŻelazaW
Krzyworoskie Zagłębie Rud Żelaza

Krzyworoskie Zagłębie Rud Żelaza – strefa złożowa rud żelaza leżąca we wschodniej Ukrainie, w większości na terenie obwodu dniepropetrowskiego, z głównym centrum w rejonie miasta Krzywy Róg.

LandsbergitW
Landsbergit

Landsbergit – naturalny stop srebra i rtęci. Występuje często w złożach cynobru, rtęci i srebra, np. w regionach wzgórza Moschellandsberg w Nadrenii-Palatynacie, Sali w Szwecji, Konsbergu w Norwegii i Szlany na Węgrzech. W Polsce śladowe ilości tego minerału stwierdzono w dolnośląkich cechsztyńskich łupkach miedzionośnych. Często występują ładne kryształy w układzie regularnym w kształcie sześcianów lub oktaedrów. Spotyka się również skupiska ziarniste, masywne i naloty.

LimonitW
Limonit

Limonit – bardzo drobnoziarnista lub skrytokrystaliczna mieszanina minerałów, kiedyś uważana za odrębny minerał. Według dzisiejszych podziałów jest to rodzaj skały. Substancja bardzo pospolita, rozpowszechniona i spotykana w miejscach występowania goethytu.

MagnetytW
Magnetyt

Magnetyt – minerał z gromady tlenków, zaliczany do grupy spineli (żelazowych). Należy do minerałów pospolitych.

ManganitW
Manganit

Manganit – minerał z grupy tlenowodorotlenków. Należy do minerałów rzadkich, rozpowszechnionych tylko w niektórych rejonach Ziemi. Nazwa pochodzi od składu chemicznego tego minerału.

MartytW
Martyt

Martyt – mineralna odmiana hematytu występująca w formie pseudomorfoz po magnetycie. Często jest składnikiem rud żelaza i podlega eksploatacji.

MolibdenitW
Molibdenit

Molibdenit – minerał z gromady siarczków. Należy do grupy minerałów rzadkich.

NikielinW
Nikielin

Nikielin (kupfernickel) – minerał, z gromady arsenków. Należy do minerałów bardzo rzadkich. Współwystępuje z annabergitem i arsenopirytem.

PetzytW
Petzyt

Petzyt – minerał z gromady tellurków. Stanowi mieszaninę tellurku srebra i złota [Ag3AuTe2].

PirargyrytW
Pirargyryt

Pirargyryt – minerał z gromady siarkosoli. Podobnie jak proustyt, jest kruszcem srebra. Należy do grupy minerałów bardzo rzadkich.

PollucytW
Pollucyt

Pollucyt (pollux) – minerał z gromady krzemianów. Należy do grupy minerałów bardzo rzadkich.

PowellitW
Powellit

Powellit – minerał z gromady molibdenianów. Należy do grupy minerałów bardzo rzadkich, spotykany w niektórych rejonach ziemi.

ProustytW
Proustyt

Proustyt (prustyt) – minerał z gromady siarkosoli. Jest kruszcem srebra. Należy do grupy minerałów bardzo rzadkich.

RealgarW
Realgar

Realgar – minerał z gromady siarczków. Należy do grupy minerałów rzadkich. Zbudowany jest z tetrasiarczku tetraarsenu, As4S4.

Ruda darniowaW
Ruda darniowa

Ruda darniowa, rudawiec – wytrącenia uwodnionych tlenków żelaza, które wraz z domieszką koloidalnej krzemionki, frakcji ilastej czy fosforanów spajają okruchy mineralne i szczątki organiczne, tworząc w profilu glebowym różnej wielkości czarnobrunatne bryły lub trudne do przebicia warstwy. Rudy darniowe tworzą się w obniżeniach terenu. Połączone jest to z wahaniami zwierciadła wody gruntowej, zasobnej w rozpuszczalne związki żelaza. Rudawiec może znacząco utrudniać rozwój systemu korzeniowego roślin i głęboką uprawę gleby.

Rudawiec (konkrecja glebowa)W
Rudawiec (konkrecja glebowa)

Rudawiec – warstwa osadu lub poziom glebowy powstały poprzez wytrącenia uwodnionych tlenków żelaza. Rudawiec występuje w obrębie profilu glebowego i przyjmuje formę scementowanych, rdzawych brył, soczewek lub warstw. Stanowi on przeszkodę mechaniczną i chemiczną dla rozwoju korzeni roślin.

Rudy żelaza na ZiemiW
Rudy żelaza na Ziemi

Rudy żelaza na Ziemi – rudy występujące na Ziemi, w których głównym surowcem mineralnym są minerały żelaza, podstawowy surowiec w hutnictwie żelaza.

Rudy żelaza w PolsceW
Rudy żelaza w Polsce

Rudy żelaza w Polsce – rudy, w których głównym surowcem mineralnym są minerały żelaza, pozyskiwane na terenie obecnej Polski na potrzeby hutnictwie żelaza, budownictwa, a od XIX w. także jako oczyszczające sorbenty w przemyśle.

SfalerytW
Sfaleryt

Sfaleryt – minerał z gromady siarczków. Bardzo pospolity i szeroko rozpowszechniony.

SferosyderytW
Sferosyderyt

Sferosyderyt – skała osadowa, zbudowana głównie z syderytu, z domieszkami kalcytu, manganu, magnezu oraz mieszaniny minerałów ilasto-piaszczystych.

SkutterudytW
Skutterudyt

Skutterudyt – minerał z gromady arsenków. należy do grupy minerałów rzadkich. Nazwa pochodzi od Skutterud w Norwegii, gdzie minerał ten został stwierdzony.

StanninW
Stannin

Stannin – minerał z gromady siarczków. Nazwa pochodzi od składu chemicznego: łac. stannum – cyna. Kryształy mają pokrój czworościanów oraz zbliżonych do sześcianów postaci. Najczęściej jednak występuje w zbitych i drobnokrystalicznych agregatach. Struktura stanninu podobna jest do struktury chalkopirytu, gdzie pozycje Fe i Cu obsadzają miedź, żelazo i cyna Sn. Rozpoznać go można łatwo w polerowanych zgładach gdzie bardzo często wykrusza się pozostawiając trójkątne wykruszenia. Trawiony kwasem azotowym wydziela SnO2 (kasyteryt w postaci osadu) oraz siarkę jako niebieskawy roztwór.

SylvanitW
Sylvanit

Sylvanit – minerał występujący w niskotemperaturowych i wysokotemperaturowych żyłach kruszców, m.in. w żyłach złotonośnych w Rumunii, gdzie występuje w typowych skupieniach hieroglificznych. Występuje także w Kalifornii i Kolorado (USA), Kanadzie i Kalgoorlie w Australii.

SzelitW
Szelit

Szelit – minerał z gromady wolframianów. Jest minerałem rzadkim. Nazwa minerału pochodzi od nazwiska szwedzkiego chemika Carla Scheelego, który odkrył, że jest to sól kwasu wolframowego.

TorytW
Toryt

Toryt jest rzadkim krzemianem toru, który krystalizuje w układzie tetragonalnym. Jest izomorficzny z cyrkonem i hafnonem. Jest najpowszechniejszym minerałem toru i niemal zawsze jest silnie promieniotwórczy. Toryt został odkryty w 1828 roku na norweskiej wyspie Lovo, przez pastora i mineraloga Hansa Thrane Esmarka, który wysłał pierwszą próbkę minerału do swojego ojca, Jensa Esmarka, będącego profesorem mineralogii i geologii. Nazwa minerału, nadana w 1829 roku, odzwierciedla jego dużą zawartość toru.

UllmannitW
Ullmannit

Ullmannit – minerał należący do gromady siarkosoli antymonowych. Jak większość antymonowych minerałów kruszcowych, powstaje on w wyniku niskotemperaturowych procesów hydrotermalnych.

WanadynitW
Wanadynit

Wanadynit (vanadynit) – minerał z gromady wanadanów. Należy do grupy minerałów bardzo rzadkich, tylko lokalnie tworzy duże wystąpienia.

WillemitW
Willemit

Willemit – minerał z gromady krzemianów, jest minerałem bardzo rzadkim.

WolframitW
Wolframit

Wolframit – minerał z gromady wolframianów, jeden z najważniejszych minerałów wolframu. Należy do minerałów rozpowszechnionych tylko w niektórych regionach Ziemi.

Wstęgowe rudy żelazisteW
Wstęgowe rudy żelaziste

Wstęgowe rudy żelaziste, wstęgowe formacje żelaziste, żelazista formacja wstęgowa – skały osadowe o charakterystycznym warstwowaniu lub laminacji, zawierające co najmniej 15% żelaza. Składają się z tlenków, siarczków lub węglanów żelaza przedzielonych cienkimi warstewkami czertów. Rudy te tworzą największe światowe złoża rud żelaza o znaczeniu gospodarczym i w drugiej połowie XX w. oraz w XXI w. są głównym źródłem wydobycia rud żelaza

WulfenitW
Wulfenit

Wulfenit – minerał z gromady molibdenianów. Należy do grupy minerałów rzadkich.

WurcytW
Wurcyt

Wurcyt (wurtzyt) – minerał z gromady siarczków. Należy do grupy minerałów rzadkich – występuje znacznie rzadziej niż sfaleryt.