AmblygonitW
Amblygonit

Amblygonit (Ambligonit) – minerał z grupy fosforanów. Należy do grupy minerałów rzadkich, rozpowszechnionych tylko w niektórych rejonach Ziemi. Został odkryty i oznaczony przez Augusta Breithaupta w 1817 w Saksonii. Nazwa pochodzi od greckich słów amblys = tępy i goni = kąt, nawiązuje do kątów między ścianami tego minerału.

AnapaitW
Anapait

Anapait - rzadko występujący minerał zawierający aniony fosforanowe.

ApatytW
Apatyt

Apatyt – minerał z gromady fosforanów. Należy do minerałów szeroko rozpowszechnionych występujących we wszystkich typach skał.

AutunitW
Autunit

Autunit – minerał z gromady minerałów uranylu. Należy do minerałów rzadkich, występuje tylko w niektórych rejonach Ziemi. Nazwa pochodzi od miejscowości Autun we Francji.

BeryllonitW
Beryllonit

Beryllonit – minerał, jego nazwa związana jest z obecnością berylu w minerale.

BrazylianitW
Brazylianit

Brazylianit – niedawno odkryty, minerał pegmatytowy. Nazwa pochodzi od miejsca występowania (Brazylia). Wyglądem przypomina chryzoberyl i żółte odmiany berylu.

FosfofilitW
Fosfofilit

Fosfofilit – minerał, uwodniony fosforan cynku. Nazwa pochodzi od jego składu chemicznego (fosforan) i greckiego słowa fyllon = liść, odnoszącego się do jego wyglądu.

HeterosytW
Heterosyt

Heterosyt – minerał z klasy fosforanów bezwodnych. Nazwa nadana w 1826 przez François Alluaud pochodzi od greckiego słowa έτερος – inny, co prawdopodobnie nawiązuje do próbki minerału będącego kolejnym nowym minerałem zawierającym żelazo i mangan z tej lokalizacji.

HydroksyapatytW
Hydroksyapatyt

Hydroksyapatyt (symbole: HAp, OHAp lub HA) – minerał zbudowany z hydroksyfosforanu wapnia o wzorze chemicznym Ca10(PO4)6(OH)2, zapisywanym też jako 3Ca3(PO4)2·Ca(OH)2. Stanowi mineralne rusztowanie tkanki łącznej, odpowiedzialnej za mechaniczną wytrzymałość kości.

KakoksenW
Kakoksen

Kakoksen (kakoksenit, Fe3+24AlO6(PO4)17(OH)12 • n H2O, n ≈ 75) – minerał występujący w postaci brunatnożółtawych nalotów na rudach żelaza: limonicie i magnetycie.

KsenotymW
Ksenotym

Ksenotym – rzadki minerał, z gromady fosforanów, odkryty został w 1832 roku. Nazwa pochodzi od gr. ksenos = obcy i time = cześć (czcić), co wiąże się z bardzo zmiennym składem chemicznym tego minerału, w którym itr bywa często podstawiany przez tor i uran.

LazulitW
Lazulit

Lazulit – rzadki minerał z gromady fosforanów. Nazwa pochodzi od arab. azul (niebo); pers. lazhward (niebieski) oraz łac. lazulum (błękit), połączonego z gr. lithos, nawiązując do charakterystycznej barwy tego minerału.

LibetenitW
Libetenit

Libetenit (Libethenit) – rzadki minerał klasy fosforanów, fosforan miedzi.

LudlamitW
Ludlamit

Ludlamit – minerał z grupy fosforanów.

MonacytW
Monacyt

Monacyt – minerał, mieszana sól kwasu fosforowego, ceru i kilku lantanowców. Należy do minerałów rzadkich.

PiromorfitW
Piromorfit

Piromorfit (pyromorfit) – minerał z gromady fosforanów. Należy do grupy minerałów rzadkich, rozpowszechnionych tylko w niektórych rejonach Ziemi.

PurpurytW
Purpuryt

Purpuryt – minerał z klasy fosforanów bezwodnych. Nazwa pochodzi z łaciny purpura i nawiązuje do barwy minerału.

SarkopsydW
Sarkopsyd

Sarkopsyd – minerał z gromady fosforanów. Jest minerałem bardzo rzadkim, występującym tylko w kilku miejscach na świecie. Został odkryty i po raz pierwszy opisany w Polsce w pegmatytach Michałkowej koło Wałbrzycha.

StrengitW
Strengit

Strengit – minerał z gromady fosforanów, nazwa pochodzi od nazwiska niemieckiego mineraloga J. A. Strenga, należy do grupy minerałów rzadkich.

StruwitW
Struwit

Struwit lub też guanit – mineralny, nieorganiczny związek chemiczny, opisany po raz pierwszy w 1845 roku.

TarbuttytW
Tarbuttyt

Tarbuttyt – minerał należący do gromady fosforanów, grupy lazulitu. Należy do grupy minerałów rzadkich.

TorbernitW
Torbernit

Torbernit (chalkolit) – minerał z gromady fosforanów, a dokładniej fosforanów uranylu; łyszczyk uranowy. Jest to uwodniony fosforan uranylu i miedzi. Nazwa nadana na cześć szwedzkiego chemika i mineraloga Torberna Olafa Bergmana (1735–1784).

TurkusW
Turkus

Turkus (kalait) – rzadki minerał z grupy fosforanów. Nazwa turkus wywodzi się od nazwy Turcji, gdyż szlak handlowy z Persji do Europy wiódł niegdyś przez Turcję. Inna nazwa tego minerału kalait została po raz pierwszy użyta przez pisarza rzymskiego Pliniusza Starszego i obecnie jest już prawie nieznana.

WaryscytW
Waryscyt

Waryscyt, Variscit – minerał z gromady fosforanów. Należy do grupy minerałów bardzo rzadkich. Nazwa pochodzi od dawnej krainy Variscia, gdzie minerał ten został po raz pierwszy stwierdzony i opisany.

WavellitW
Wavellit

Wavellit (wawelit) – minerał z gromady fosforanów, klasy fosforanów uwodnionych. Należy do grupy minerałów rzadkich, rozpowszechniony jest tylko w niektórych rejonach Ziemi.

WiwianitW
Wiwianit

Wiwianit (Vivianit) – szeroko rozpowszechniony minerał z gromady fosforanów. Nazwa pochodzi od nazwiska angielskiego mineraloga, odkrywcy tego minerału – J.J. Viviana.