
Antena Alexandersona – wynaleziona przez Ernsta Alexandersona antena nadawcza na fale bardzo długie i długie.

Berta – zbudowany przez grupę Armenia i wykorzystywany w konspiracji w okresie stanu wojennego nadajnik radiowy nadający na telewizyjnej częstotliwości 66 MHz pasma UKF zintegrowany z odtwarzaczem kaset magnetofonowych zasilany prądem przemiennym 220 V. Mieścił się dużej torbie podróżnej i ważył kilkanaście kilogramów. Zagłuszał oryginalny sygnał transmitowany przez TVP zastępując go transmisją audycji Radia „Solidarność”. Miał zasięg do kilkuset metrów w zależności od gęstości zabudowy, konstrukcji ścian budynków i miejsca nadawania. W Warszawie wykorzystywany m.in. przez Grupy Oporu „Solidarni”. Audycje najczęściej nadawane były w porze głównego wydania Dziennika Telewizyjnego, co było szczególnie uciążliwe dla komunistycznych władz PRL.

Detektor kryształkowy – wczesna odmiana diody z prostującym złączem metal-półprzewodnik.
Koherer – detektor fal elektromagnetycznych, którego wynalazcą był francuski fizyk, Édouard Branly (1890). Został udoskonalony przez Olivera Lodge'a. W następnych latach był stosowany przez pionierów radia.

Maszt radiowy w Konstantynowie – maszt radiowy nadajnika długofalowego, Programu I Polskiego Radia, znany również jako Maszt w Gąbinie, Warszawska Radiostacja Centralna w Gąbinie, Radiofoniczny Ośrodek Nadawczy w Konstantynowie i Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie. Licząc ponad 646 metrów wysokości, był w latach 1974–1991, tj. do chwili jego zawalenia, najwyższą na świecie budowlą. Nigdzie na świecie nie wzniesiono wyższego obiektu – aż do 19 maja 2008, kiedy rekord ten został pobity przez Burdż Chalifa.

Nadajnik iskrowy – rodzaj nadajnika służącego wytwarzaniu fal radiowych, który wykorzystywany był szczególnie przy telegrafie bezprzewodowym w pierwszych dwóch dekadach rozwoju radia, szczególnie przy praktycznych demonstracjach.

Radiofonia przewodowa – technika przekazywania audycji dźwiękowych z wykorzystaniem przewodów elektrycznych, stosowana w Europie i USA od lat 40. do lat 70. XX w., w ograniczonym zakresie także później.
Radiostacja Varberg w Grimeton (SAQ) – radiostacja nadającą na falach bardzo długich, zlokalizowana w pobliżu Grimeton w gminie Varberg w Szwecji.

Schlesische Funkstunde AG – prywatna rozgłośnia radiowa we Wrocławiu, istniejąca w latach 1924-1932.