
Blokada kontynentalna – polityka handlu zagranicznego krajów Europy kontynentalnej polegająca na nieutrzymywaniu stosunków handlowych z Wielką Brytanią.

II wojna stuletnia – termin historiograficzny używany przez niektórych historyków na łączne określenie serii konfliktów między Francją a Anglią/Wielką Brytanią w latach 1689(lub 1714)–1815. Wydaje się, że termin ten został wymyślony przez J. R. Seeley, który pisze o tym w swojej pracy The Expansion of England: Two Courses of Lectures (1883).

Iluminaci bawarscy, właściwie Zakon Iluminatów – istniejące przez krótki czas tajne stowarzyszenie mające na celu uczynienie zbędnym panowania ludzi nad ludźmi poprzez oświecenie i doskonalenie moralne. Zostało założone 1 maja 1776 przez Adama Weishaupta w Ingolstadt i działało do jego zakazania w elektoracie Bawarii w 1785.
Obraz Europy w lipcu 1772 – satyryczna akwaforta stworzona przez anonimowego brytyjskiego artystę w 1772 przedstawiająca I rozbiór Polski, znajdująca się w zbiorach Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie oraz Muzeum Brytyjskiego w Londynie.

Pokój utrechcki – porozumienie zawarte 11 kwietnia 1713 w Utrechcie (Holandia), kończące hiszpańską wojnę sukcesyjną (1701–1714). Bezpośrednią przyczyną podpisania pokoju była śmierć Świętego Cesarza Rzymskiego Józefa I Habsburga i objęcie tronu przez jego młodszego brata Karola VI Habsburga, pretendenta do korony Hiszpanii. Pozostałe kraje koalicji antyburbońskiej zaczęły się obawiać odrodzenia potęgi Habsburgów z czasów Karola V (1500–1558).

Pokój w Rastatt – pokój zawarty 7 marca 1714 roku między Austrią a Francją w Rastatt, ostatecznie kończący wojnę sukcesyjną hiszpańską (1700-1714). Niektóre kraje uzgodniły swe warunki pokojowe już w kwietniu 1713 w pokoju w Utrechcie.

Quadruple Alliance, czwórprzymierze – sojusz Wielkiej Brytanii, Francji, Austrii i Holandii utworzony w 1718 roku przez Jamesa Stanhope’a, 1. hrabię Stanhope.

Trikorn, trójróg, kapelusz trójskrzydły lub trójgraniasty – rodzaj nakrycia głowy, a właściwie kapelusza, szczególnie popularnego w XVIII wieku, który wyszedł z mody w połowie XIX wieku. Używany był zarówno jako część strojów cywilnych, jak i mundurów wojskowych - częściowo wyparty przez kaszkiet i bikorn.

Wojna Hiszpanii z koalicją angielsko-francusko-austriacką 1718–1720 – inaczej wojna czwórprzymierza.