
Esperanto – najbardziej rozpowszechniony na świecie międzynarodowy język pomocniczy. Jego nazwa pochodzi od pseudonimu „Dr. Esperanto”, pod którym Ludwik Zamenhof opublikował w 1887 podstawy języka w książce Język międzynarodowy. Przedmowa i podręcznik kompletny. Jego celem było stworzenie neutralnego i łatwego do nauki języka, przydatnego do międzynarodowej komunikacji, nie zastępującego jednak innych języków narodowych.

Flaga esperancka – jeden z symboli języka esperanto i ruchu esperanckiego.

Homaranizm – idea Ludwika Zamenhofa mająca doprowadzić do porozumienia ludzi wszystkich języków i wyznań na zasadzie wzajemnego braterstwa, równości i sprawiedliwości.

La Espero – utwór używany jako hymn języka międzynarodowego esperanto. Do słów Ludwika Zamenhofa melodię skomponował Belg Félicien Menu de Ménil. Ta marszowa melodia - choć najbardziej popularna - nie była pierwszą, skomponowaną do słów Zamenhofa. W roku 1891 inną melodię hymnu zaproponował Claes A. Adelsköld. Podczas pierwszego Światowego Kongresu Esperanto w roku 1905 zaproponowano dwa hymny: de Ménila i Adelskölda, jednak żadnego z nich nie przyjęto jako oficjalny.

lernu! – bezpłatny wielojęzyczny portal internetowy umożliwiający poznanie i naukę międzynarodowego języka esperanto.

Mevo – system bezobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich, którego działanie w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot rozpoczęło się 26 marca 2019 r. i zawieszone zostało 29 października 2019 r.

Muzaiko – internetowa stacja radiowa nadająca w języku esperanto 24 godziny na dobę.

Wikipedia w języku esperanto została założona w 6 listopada 2001 jako jedenasta edycja Wikipedii i aktualnie jest trzydziesta druga na liście największych edycji językowych.

Zielona gwiazda – symbol esperanta. Znajduje się na fladze esperanckiej.