DewizaW
Dewiza

Dewiza – krótkie zdanie definiujące ogólną zasadę postępowania osoby lub rodu osób, organizacji lub instytucji, wyrażone najczęściej w języku narodowym lub po łacinie, rzadziej w innych językach; także rodzaj epigrafu.

Bóg, Honor, OjczyznaW
Bóg, Honor, Ojczyzna

Bóg, Honor, Ojczyzna – dewiza Wojska Polskiego stanowiąca idealistyczne ujęcie wierności państwu. Została wprowadzona po raz pierwszy na sztandary oddziałów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej z 15 października 1943 r. Dominujący kanon interpretacji dewizy, to Ojczyźnie wszystko, prócz miłości Boga najwyższego i Honoru.

Citius-Altius-FortiusW
Citius-Altius-Fortius

Citius-Altius-Fortius – motto olimpijskie, dewiza igrzysk olimpijskich i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Autorem motta był pedagog, kaznodzieja zakonu dominikanów Henri Didon (1840-1900), a Pierre de Coubertin w trakcie Kongresu Olimpijskiego w Paryżu w roku 1894, uczynił te słowa dewizą Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Motto nawiązuje do tradycji antycznej i jednocześnie wyraża aspiracje nowożytnego ruchu olimpijskiego.

Dewiza herbowaW
Dewiza herbowa

Dewiza heraldyczna – krótka, najczęściej łacińska sentencja - choć spotkać można i dewizy w językach narodowych - przekazująca ogólną mądrość, wyraźnie nawiązująca do ideologii rycerskiej i szlacheckiej.

Lista dewiz stanowych NigeriiW
Lista dewiz stanowych Nigerii

Ten artykuł zawiera listę dewiz stanów Nigerii. Każdy z 36 stanów oraz Federalne Terytorium Stołeczne ma swoją dewizę. Narodowym mottem całej Nigerii jest Unity and Faith, Peace and Progress.

Meine Ehre heißt TreueW
Meine Ehre heißt Treue

Meine Ehre heißt Treue – motto nazistowskiej organizacji SS.

Per ardua ad astraW
Per ardua ad astra

Per ardua ad astra jest dewizą Royal Air Force i innych sił lotniczych Wspólnoty Narodów - RAAF, RNZAF oraz RCAF. Po raz pierwszy została użyta przez nowo powstałe Royal Flying Corps w 1912 roku.

Pro Fide, Lege et RegeW
Pro Fide, Lege et Rege

Pro Fide, Lege et Rege – dewiza polska używana w czasie I Rzeczypospolitej. Wyparła wcześniej używaną dewizę Si Deus Nobiscum quis contra nos i obecna była na różnych budynkach, rzeczach użytkowych i amunicji.

Za wolność naszą i wasząW
Za wolność naszą i waszą

Za wolność naszą i waszą – skrócona wersja napisu na sztandarze z manifestacji ku czci dekabrystów w Warszawie 25 stycznia 1831, którego autorstwo przypisuje się Joachimowi Lelewelowi. W pełnej wersji miał postać: W imię Boga za naszą i waszą wolność. Oryginalny sztandar przechowywany jest w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.