Biały terror w HiszpaniiW
Biały terror w Hiszpanii

Biały terror w Hiszpanii – termin odnoszący się do aktów przemocy, gwałtów, morderstw i innych zbrodni popełnionych przez hiszpańskich nacjonalistów w czasie hiszpańskiej wojny domowej i podczas dyktatury Francisco Franco. Masowe egzekucje rozpoczęły się na początku wojny domowej w lipcu 1936 i były kontynuowane po wojnie do 1945.

Grand Prix Monako 1936W
Grand Prix Monako 1936

Grand Prix Monako 1936 – jeden z wyścigów Grand Prix rozegranych w 1936 roku oraz pierwsza eliminacja Mistrzostw Europy AIACR.

Holandia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1936W
Holandia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1936

Holandię na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1936 reprezentowało 165 zawodników: 145 mężczyzn i 20 kobiet. Był to 8. start reprezentacji Holandii na letnich igrzyskach olimpijskich.

Holandia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1936W
Holandia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1936

Holandia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1936 – występ kadry sportowców reprezentujących Holandię na igrzyskach olimpijskich w Garmisch-Partenkirchen w 1936 roku.

Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1936W
Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1936

39. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1936 odbyły się w szwajcarskim Zurychu. Rozegrano trzy konkurencje: sprint amatorów i zawodowców oraz wyścig ze startu zatrzymanego zawodowców.

Pakt antykominternowskiW
Pakt antykominternowski

Pakt antykominternowski – układ podpisany 25 listopada 1936 roku w Berlinie przez przedstawicieli rządów Niemiec i Japonii.

Remilitaryzacja NadreniiW
Remilitaryzacja Nadrenii

Remilitaryzacja Nadrenii – miała miejsce 7 marca 1936 roku w wyniku zajęcia terenu Nadrenii, obszaru tzw. strefy zdemilitaryzowanej, przez wojska niemieckie. Strefa powstała w wyniku ustaleń traktatu wersalskiego z 1919 roku, kończącego I wojnę światową.

Rewolucja hiszpańska 1936 rokuW
Rewolucja hiszpańska 1936 roku

Rewolucja hiszpańska 1936 roku – przemiany ekonomiczne i społeczne, w republikańskiej części Hiszpanii w czasie hiszpańskiej wojny domowej.

Zamach stanu w Katalonii (1936)W
Zamach stanu w Katalonii (1936)

Zamach stanu w Katalonii (1936) – planowany przez narodowo-socjalistyczną katalońską organizację Estat Català(kat.) przewrót, mający na celu obalenie autonomicznego rządu Generalitat. W dalszej perspektywie zamachowcy planowali ogłoszenie pełnej niepodległości Katalonii jako państwa neutralnego oraz marginalizację opozycji wewnętrznej, zwłaszcza anarchistów. Przewrotu zamierzano dokonać w listopadzie 1936 roku, wykorzystując siły własnych milicji oraz inflitrowanych przez Estat Català katalońskich formacji wojskowych i porządkowych. Liczono, że zaabsorbowane walkami o Madryt centralne władze Republiki nie będą zdolne do kontrakcji. Zamach nie doszedł do skutku w wyniku przeciwdziałania anarchistów, którzy zdemaskowali część konspiratorów. Służby Generalitat aresztowały lub zatrzymały niektórych przywódców spisku zanim zdążyli przystąpić do akcji; pozostali w większości zbiegli do Francji. Estat Català została zmarginalizowana, a w Katalonii umocniła się pozycja CNT i FAI. Próba zamachu pozostaje mało znanym epizodem nie tylko w Hiszpanii, ale również w Katalonii. W historiografii jest on dyskutowany w związku z kwestią faszyzmu katalońskiego.