Kultura ErtebølleW
Kultura Ertebølle

Kultura Ertebølle – nazwa niniejszej jednostki kulturowej związana jest z eponimicznym stanowiskiem Ertebølle położonym koło Logstor w północnej części Jutlandii. Zespół zjawisk kulturowych utożsamianych z omawianą kulturą obejmował swym zasięgiem obszary dzisiejszej Danii oraz południowej części Skandynawii. Rozwój owej jednostki kulturowej wyznaczają daty od ok. 5 do ok. 4 tys. lat temu. Inwentarz kamienny w owej kulturze reprezentowany jest przez drapacze przekłuwacze i rylce, do których wytworzenia posługiwano się techniką wiórową. Do inwentarzy kamiennych należy zaliczyć również „siekiery” wytwarzane techniką rdzeniowania jak i gładzenia. Inwentarze kościane reprezentowane były przez różnego rodzaju przekłuwacze, gładziki i pierścienie. Novum w niniejszej kulturze było występowanie naczyń z wypalanej gliny, głównie płaskie misy i talerze. Gospodarka kultury Ertebølle miała charakter mieszany, dominowało rybołówstwo morskie głównie na dorsze i węgorze oraz na ssaki morskie m.in foki, praktykowano również zbieractwo małży i ślimaków. Polowanie na ssaki lądowe m.in jelenie, sarny, miało niewielkie znaczenie w strategii pozyskiwania pożywienia przez ludność tej kultury.

Kultura FosnaW
Kultura Fosna

Kultura Fosna – postpaleolityczna kultura w zachodniej Norwegii. Datowana na początek holocenu. Wraz z ociepleniem klimatu na północ przesuwają się grupy kompleksu z ostrzami trzoneczkowatymi, tworząc tę kulturę. W Szwecji nosi nazwę kultury Hensbecka, od stanowiska na północ od Göteborga.

Kultura kapskaW
Kultura kapska

Kultura kapska, kultura kapsyjska – genezę kultury kapskiej wiąże się z miejscowym podłożem kulturowym o tradycjach iberomauruzyjskich. Nazwa niniejszej jednostki kulturowej związana jest z nazwą stanowisk znajdującego się w rejonie oazy Kafsa w Tunezji. Zespół zjawisk kulturowych utożsamianych z omawianą kulturą obejmował swym zasięgiem obszary Maghrebu m.in stanowisko Ain Rhilane położone w Algierii. Rozwój owej jednostki kulturowej wyznaczają daty od ok. 9 do ok. 5 tys. lat temu. Inwentarz kamienny w owej kulturze reprezentowany jest przez zbrojniki geometryczne do których wytworzenia posługiwano się techniką mikrowiórową. Gospodarka kultury kapskiej opierała się na polowaniach na antylopy, gazele, dzikie konie, zające.

Kultura kastelnowskaW
Kultura kastelnowska

Kultura kastelnowska – nazwa niniejszej jednostki kulturowej związana jest z eponimicznym stanowiskiem Châteauneuf-les-Martigues znajdującym się w departamencie Bouche du Rhone. Zespół zjawisk kulturowych utożsamianych z omawianą kulturą obejmował swym zasięgiem obszary południowo-wschodniej części Francji – Baume de Monclus oraz tereny północnych Włoch – Romagnano. Rozwój tej jednostki kulturowej wyznaczają daty od ok. 7 do ok. 6 tys. lat temu. Inwentarz kamienny w owej kulturze reprezentowany jest przez zbrojniki o formie trapezoidalnej. Stanowiska Hœdic oraz Téviec interpretowane są jako cmentarzyska owej kultury. Groby te miały charakter zbiorowy, w których zmarli umieszczani byli w pozycji bardzo skurczonej bądź siedzącej. We wszystkich tych cmentarzyskach zmarłych posypywano ochrą.

Kultura kundajskaW
Kultura kundajska

Kultura kundajska – nazwa niniejszej jednostki kulturowej związana jest z eponimicznym stanowiskiem Kunda-Lammasmägi w Estonii. Zespół zjawisk kulturowych utożsamianych z omawianą kulturą obejmował swym zasięgiem obszary północno-wschodniej Polski m.in Tłokowie koło Ełku oraz obszary dzisiejszej Estonii stanowisko Kunda-Lammasmägi. Rozwój owej jednostki kulturowej wyznaczają daty od ok. 8 do ok. 5,3 tys lat temu. Inwentarz kamienny w owej kulturze reprezentowany jest przez grociki trzoneczkowate oraz geometryczne grociki strzał zaś inwentarz kościany reprezentowany jest przez topory rogowe, figurki z kości i rogu oraz ozdoby i naszyjniki wykonane z przekłuwanych zębów zwierzęcych.

Kultura maglemoskaW
Kultura maglemoska

Kultura maglemoska – mezolityczna kultura archeologiczna występująca w okresie ok. 9000-5000 p.n.e. w północnej części Niżu Europejskiego.

Kultura natufijskaW
Kultura natufijska

Kultura natufijska – kultura mezolitu bliskowschodniego. Nazwa pochodzi od stanowiska archeologicznego Wadi-an-Natuf, w Izraelu, z około IX tysiąclecia p.n.e. Kultura została zdefiniowana w latach 30. XX wieku w wyniku badań wykopaliskowych na Górze Karmel prowadzonych przez Dorothy Garrod.

Kultura tardenuaskaW
Kultura tardenuaska

Kultura tardenuaska – kultura archeologiczna z okresu mezolitu, występowała na terenie zachodniej Europy, a także Hiszpanii.