Języki drawidyjskieW
Języki drawidyjskie

Języki drawidyjskie – rodzina językowa, obejmująca 85 języków południowych Indii i Sri Lanki. Współcześnie posługuje się nimi ponad 200 mln mówiących. Języki te prawdopodobnie miały historycznie większy zasięg, ale wraz z przybyciem Ariów zostały zepchnięte na południe.

Język brahuiW
Język brahui

Język brahui – język z północno-zachodniej grupy języków drawidyjskich, używany wokół miasta Kalat w centralnym Beludżystanie przez około 2 miliony ludzi i mniejsze grupy w Afganistanie i Iranie – łącznie około 200 tysięcy. Uważany jest za język tubylczy Beludżystanu, w chwili obecnej zachował około 15% drawidyjskiego słownictwa i podstawową strukturę gramatyczną. Jest jedynym językiem drawidyjskim, którego używa się wyłącznie poza granicami Indii, oraz który nie jest zapisywany pismem pochodzącym od pisma brahmi.

Język kannadaW
Język kannada

Język kannada (kannara) – język należący do południowej grupy języków drawidyjskich. Posługuje się nim ponad 35 mln osób zamieszkujących głównie indyjski stan Karnataka, gdzie jest językiem urzędowym, a także w stanach Tamil Nadu, Maharashtra i Andhra Pradesh.

Język kodavaW
Język kodava

Język kodava, kodagu – język drawidyjski, używany głównie przez grupę etniczną Kodava, zamieszkującą dystrykt Kodagu w indyjskim stanie Karnataka. Zapisywany jest najczęściej pismem kannada. Do początku XX w. był uważany za dialekt języka kannada. W języku tym wydawane są gazety, istnieją programy telewizyjne i filmy.

Język malajalamW
Język malajalam

Język malajalam – język drawidyjski, używany w Indiach na Wybrzeżu Malabarskim i Lakszadiwach przez około 30 mln osób. Jest językiem urzędowym w stanie Kerala i na terytorium związkowym Lakszadiwów.

Język tamilskiW
Język tamilski

Język tamilski (tamil), tamilski: தமிழ் (tamizh) – język z rodziny drawidyjskiej, jej grupy południowej. Drugi, obok języka telugu, pod względem liczby użytkowników język tej rodziny – posługuje się nim około 65 mln Tamilów. Zamieszkują oni głównie południowoindyjski stan Tamil Nadu oraz wyspę Cejlon. Językiem tym posługuje się także ponad milion emigrantów tamilskich w Malezji i Singapurze. Język urzędowy Singapuru, Sri Lanki i stanu Tamil Nadu.

Język teluguW
Język telugu

Język telugu – język z grupy południowowschodniej rodziny języków drawidyjskich. Jest największym językiem pod względem liczby posługujących się nim pośród języków drawidyjskich. Posługuje się nim około 70 mln osób, mieszkańców indyjskiego stanu Andhra Pradesh, gdzie objęty jest statusem języka urzędowego. W języku tym powstają też filmy powiązane z Tollywood.

Język tuluW
Język tulu

Język tulu – jeden z języków używanych w regionie Tulu Nadu w południowo-zachodnich Indiach. Należy do rodziny języków drawidyjskich. Mówi nim 2-2,5 milionów ludzi. Używany głównie w południowo-zachodniej części stanu Karnataka, a także w stanie Kerala. Oryginalne pismo tulu obecnie rzadko używane. Czasami nadal zapisuje się w nim dzieła filozoficzne. Współcześnie język tulu zapisuje się zazwyczaj w południowoindyjskim piśmie kannada.