1847 w polityceW
1847 w polityce

II wojna Brytyjczyków z SikhamiW
II wojna Brytyjczyków z Sikhami

II wojna Brytyjczyków z Sikhami prowadzona była pomiędzy królestwem Sikhów w Pendżabie i Brytyjską Kompanią Wschodnioindyjską w latach 1847-1848. Jej rezultatem było włączenie królestwa Sikhów oraz aneksja Pendżabu, w rezultacie której powstała Północno-Zachodnia Prowincja Pograniczna.

Masakra WhitmanaW
Masakra Whitmana

Masakra Whitmanów miała miejsce w dniu 29 listopada 1847 r. w pobliżu dzisiejszego miasta Walla-Walla w stanie Oregon. W dokonanej przez Indian z plemienia Cayuse i Umatilla masakrze śmierć poniósł lekarz i misjonarz Marcus Whitman, jego żona oraz 15 białych osadników.

Proces berliński (1847)W
Proces berliński (1847)

Proces berliński – proces sądowy władz pruskich przeciwko 254 uczestnikom konspiracji polskiej na terenie zaboru pruskiego zrzeszonych w Centralizacji Poznańskiej i Związku Plebejuszy oskarżanych o przygotowanie powstania wielkopolskiego w 1846.

SonderbundW
Sonderbund

Sonderbund - związek konserwatywnych, katolickich kantonów szwajcarskich, obejmujący Lucernę, Fryburg, Zug, Uri, Schwyz, Unterwalden i Valais. Założony został w roku 1845, a by wyrazić sprzeciw wobec planów większej centralizacji państwa szwajcarskiego i reform liberalnych. Doznał klęski w wojnie domowej z kantonami protestanckimi w 1847 roku.

Szwajcarska wojna domowaW
Szwajcarska wojna domowa

Szwajcarska wojna domowa miała miejsce w listopadzie 1847 roku. Przyczyną wojny był konflikt polityczny między konserwatywnymi kantonami katolickimi, które utworzyły sojusz wojskowy Sonderbund, a liberalnymi kantonami, w większości protestanckimi, które dążyły do transformacji konfederacji szwajcarskiej w federację i scentralizowania rządów. Wojna, inspirowana przez mocarstwa, zakończyła się po 26 dniach zwycięstwem liberałów.

Wojna amerykańsko-meksykańskaW
Wojna amerykańsko-meksykańska

Wojna amerykańsko-meksykańska – regularna wojna lądowa oraz morska pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem toczona w latach 1846–1848, której teatrem działań były obszary od Kalifornii i Teksasu aż po tereny na południe od meksykańskiej metropolii, oraz wybrzeża obu oceanów. Bezpośrednią przyczyną wojny było przyłączenie w 1845 zbuntowanej meksykańskiej prowincji – Republiki Teksasu, jako 28. amerykańskiego stanu. Teksas od 1836 funkcjonował jako niezależne państwo, utworzone przez amerykańskich osadników, niezadowolonych z meksykańskiej administracji rządowej. Efektem wojny była utrata przez Meksyk połowy swojego terytorium oraz ustalenie granic na kontynencie.