II wojna północnaW
II wojna północna

II wojna północna toczyła się w latach 1655–1660 pomiędzy Szwecją sprzymierzoną przejściowo z Brandenburgią, Siedmiogrodem i magnatem litewskim Januszem Radziwiłłem a Polską oraz później także Austrią, Danią, Holandią i Brandenburgią. Wojna toczyła się równolegle z wojną polsko-rosyjską 1654–1667. Przez pewien czas Rosja występowała także przeciwko Szwecji atakując bez powodzenia szwedzkie Inflanty.

Powstanie chłopskie w Górnej Austrii (1596–1597)W
Powstanie chłopskie w Górnej Austrii (1596–1597)

II powstanie chłopskie w Górnej Austrii miało miejsce w latach 1596-1597.

Wojna chłopska w AustriiW
Wojna chłopska w Austrii

Wojna chłopska w Austrii 1626 r. to konflikt, który w przeciwieństwie do wojny chłopskiej w Niemczech z roku 1525 oraz tzw. drugiego zrywu chłopskiego w Austrii w latach 1595–1597 swój nacisk kładł nie na sprawy socjalne czy też rewolucyjne, lecz skierowany był przeciwko kontrreformacji i bawarskim rządom w górnej Austrii. Przyczyną wojny stało się postępowanie bawarskiego namiestnika Adama hrabiego von Herbersdorff, który surowo rozprawił się z księżmi katolickimi.

Wojna Francji z koalicją hiszpańsko-austriacko-lotaryńskąW
Wojna Francji z koalicją hiszpańsko-austriacko-lotaryńską

Wojna Francji z koalicją hiszpańsko-austriacko-lotaryńską miała miejsce w latach 1672–1679.

Wojna prusko-austriackaW
Wojna prusko-austriacka

Wojna prusko-austriacka – konflikt zbrojny pomiędzy Królestwem Prus, Królestwem Włoch i kilkoma państwami-członkami Związku Niemieckiego, a Cesarstwem Austriackim, Saksonią, Królestwem Hanoweru, Królestwem Bawarii oraz kilkoma państwami-członkami Związku Niemieckiego, w dniach od 16 czerwca do 23 sierpnia 1866.

Wojna trzydziestoletniaW
Wojna trzydziestoletnia

Wojna trzydziestoletnia – europejski konflikt trwający od 23 maja 1618 do 24 października 1648 pomiędzy protestanckimi państwami Świętego Cesarstwa Rzymskiego wspieranymi przez inne państwa europejskie, a katolicką dynastią Habsburgów. Mimo że wojnę zainicjowały przyczyny natury religijnej, na jej długotrwałość wpłynęło m.in. dążenie mocarstw europejskich do osłabienia potęgi Habsburgów.

Wojny śląskieW
Wojny śląskie

Wojny śląskie – trzy wojny między Austrią Habsburgów a Prusami Hohenzollernów o panowanie nad Śląskiem, w wyniku których większość Śląska znalazły się w granicach pruskich, a wraz z nimi od 1871 roku w zjednoczonym przez Hohenzollernów Cesarstwie Niemieckim.