
Bahía de Campeche, także: Golfo de Campeche lub Sondo de Campeche – zatoka leżąca u południowych wybrzeży Meksyku. Graniczy z półwyspem Jukatan na wschodzie, z przesmykiem Tehuantepec na południu i ze stanem Veracruz na zachodzie. Jest częścią Zatoki Meksykańskiej i zajmuje obszar 15 540 km².

K-19 / KS-19 – pierwszy radziecki okręt podwodny z napędem jądrowym przenoszący pociski balistyczne. K-19 był jednostką wiodącą okrętów SSBN projektu 658, uzbrojoną w odpalane z powierzchni morza pociski SLBM systemu rakietowego D-2, a w późniejszym czasie D-4. Niska jakość wykonania oraz błędy załogi, doprowadziły do serii wypadków jądrowych i morskich, zwodowanego 8 kwietnia 1959 roku okrętu. 19 kwietnia 1990 roku został wycofany ze służby, nosząc w marynarce radzieckiej przezwisko „Hiroszima”.

Katastrofa kolejowa w Strażowie wydarzyła się 7 września 1979 na odcinku Rzeszów-Przeworsk w pobliżu Strażowa na linii kolejowej nr 91. W jej wyniku poniosło śmierć 10 osób, a 7 zostało rannych. Przyczyną katastrofy było najechanie pociągu pospiesznego relacji Lipsk–Przemyśl Główny na koniec pociągu towarowego, spowodowane nieprzełożeniem zwrotnicy z toru nr 3 na tor nr 1. W chwili zbliżania się do stacji Strażów pociąg jechał z szybkością ponad 90 km/h. Światła na semaforze wskazywały wolną drogę po torze głównym nr 1. W momencie mijania zwrotnicy maszynista zorientował się, że pociąg, który prowadzi, jest kierowany na tor boczny nr 3, i w odległości około 150 m dostrzegł tylne światła pociągu towarowego. Po najechaniu na pociąg towarowy, od lokomotywy EU07-168 oderwało się podwozie przez które wypadły silniki trakcyjne, a pierwszy wagon służbowy za lokomotywą został całkowicie zmiażdżony. Natomiast pierwszy wagon pasażerski był ścięty na wysokości siedzeń. Kilka wagonów towarowych było spiętrzonych ze sobą. Specjalna komisja, z wiceministrem komunikacji Kazimierzem Jacukowiczem na czele, ustaliła, że brygada, która przebudowywała urządzenia zabezpieczenia ruchu pociągów, nie dopatrzyła czegoś z kluczami do zwrotnic, doprowadzając do złego ustawienia zwrotnicy przez nastawniczego, który spostrzegł swój błąd i szedł przełożyć zwrotnicę, ale było już za późno.

Katastrofa w Swierdłowsku – wypadek, do którego doszło 2 kwietnia 1979 w zakładzie opracowującym, produkującym i magazynującym broń biologiczną pod oficjalną nazwą Instytutu Problemów Techniki Wojskowej w Swierdłowsku.

Wypadek w elektrowni jądrowej Three Mile Island – wypadek jądrowy, który wydarzył się 28 marca 1979 r., kiedy to nastąpiło częściowe stopienie rdzenia w drugim reaktorze (TMI-2) elektrowni jądrowej Three Mile Island, na wyspie o tej samej nazwie. Przypadek ten opisywany jest jako najpoważniejszy wypadek w Stanach Zjednoczonych w historii komercyjnych reaktorów jądrowych. Jest to też najpoważniejszy wypadek w historii, jakiemu uległ reaktor typu PWR.

Wybuch gazu w Rotundzie PKO w Warszawie – eksplozja, która nastąpiła 15 lutego 1979 roku o godzinie 12:37 w budynku banku PKO w Warszawie znajdującym się u zbiegu ulicy Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich. Przyczyną zdarzenia był wybuch gazu ziemnego.

Zapora Morvi – zapora wodna na rzece Manchhu w Indiach. 11 sierpnia 1979 doszło do jej przerwania, w wyniku czego ściana wody, która runęła z potężną siłą ze zbiornika nad zaporą zniszczyła miasto Morvi, zabijając według różnych źródeł od 1800 do 25 000 osób.