Cổ LoaW
Cổ Loa

Cổ Loa – stolica starożytnego państwa Âu Lạc, której ruiny znajdują się około 15 kilometrów na północny zachód od dzisiejszego Hanoi.

Cytadela Cesarska w HanoiW
Cytadela Cesarska w Hanoi

Cytadela Cesarska – siedziba władców Wietnamu w okresie od początku XI do końca XVIII w. W 2010 r. Cytadela została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Fort BahlaW
Fort Bahla

Fort Bahla – potężna twierdza zbudowana z gliny, położona przy oazie Bahla w Omanie. Pierwsza twierdza zbudowana najprawdopodobniej przez Persów została zdobyta i zburzona w 1610 roku. Obecny fort został zbudowany w XVII wieku przez dynastię Nabhani, której państwo miało stolicę w Bahli. Fort zbudowany z gliny, otoczony jest murem o wysokości 5 metrów.

Fort QihouW
Fort Qihou

Fort Qihou lub Bateria Qihou – fort artyleryjski z końca XIX w. strzegący północnego wejścia do portu w Gaoxiongu. Znajduje się w dzielnicy Qijin.

Kuwejcko-iracka strefa bezpieczeństwaW
Kuwejcko-iracka strefa bezpieczeństwa

Kuwejcko-iracka strefa bezpieczeństwa – długa na 190 km strefa pomiędzy Irakiem i Kuwejtem na całej długości wspólnej granicy tych dwóch krajów, od Arabii Saudyjskiej do Zatoki Perskiej. Jej szerokość od strony Iraku wynosi 10 km, a od strony Kuwejtu 5. Została utworzona na polecenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, by utrudnić ewentualną ponowną inwazję Iraku na Kuwejt.

LalbaghW
Lalbagh

Lalbagh Fort – niedokończona warownia z czasów mogołów nad rzeką Buriganga w południowo-wschodniej części Dhaka w Bangladeszu.

Linia Bar-LewaW
Linia Bar-Lewa

Linia Bar-Lewa – linia fortyfikacji na wschodnim brzegu Kanału Sueskiego, rozciągająca się od wybrzeża Morza Śródziemnego do wybrzeża Morza Czerwonego, zbudowana przez Izrael po zdobyciu półwyspu Synaj w wyniku wygranej wojny sześciodniowej. Składała się z wału ziemnego, usypanego wzdłuż brzegu Kanału, dwóch linii umocnionych punktów oporu oraz rozbudowanego systemu komunikacyjnego. Miała za zadanie zabezpieczenie granicy przed niespodziewanym atakiem wojsk egipskich i minimalizację strat w trakcie wojny na wyczerpanie. Przełamana przez wojska egipskie w trakcie ofensywy rozpoczynającej wojnę Jom Kipur.