
Chronicon Lethrense – niewielka duńska kronika z XII wieku, napisana po łacinie. Kronika w całości została zawarta w Annales Lundenses, pierwotnie jest jednak dziełem osobnym; na temat jej pochodzenia i wieku panują sprzeczne poglądy.

Codex Holmiensis – średniowieczna kronika duńska zawierająca Prawo Jutlandzkie ustanowione przez króla Waldemara II.

Codex Runicus (CR) – 202-stronicowy rękopis sporządzony około roku 1300 pismem runicznym, czemu zawdzięcza swą nazwę, zawierający osiem tekstów o zróżnicowanej treści. Jego wyjątkowość polega na tym, że jest jednym z niewielu runicznych tekstów zapisanych na pergaminie, gdyż podstawowym nośnikiem pisma runicznego były przedmioty o twardej powierzchni jak kamień, drewno, metal czy kość. Ze względu na fakt, że rękopis zawiera m.in. średniowieczny kodeks prawny Skånske lov, stanowi on zabytek o wyjątkowej wartości historycznej i kulturowej.

Drømte mig en drøm i nat – najstarsza zachowana duńska piosenka ludowa z zapisem nutowym (neumy). Tekst zapisany jest alfabetem runicznym, pochodzi z kroniki Codex Runicus.

Gesta Danorum – średniowieczna kronika historii Danii.

Kronika z Roskilde – krótka duńska praca historyczna (kronika), którą można nazwać najstarszą znaną próbą napisania spójnej historii Danii od momentu wprowadzenia chrześcijaństwa do czasów autora. Praca napisana została w języku łacińskim.

Nordens Guder – zbiór wierszy duńskiego romantycznego poety Adama Gottloba Oehlenschlägera, wydany w 1819, stanowiący współczesne opracowanie wątków z mitologii germańskiej i będący niejako nowoczesną Eddą. Na język angielski nordycką epopeję Oehlenschlägera przełożył William Edward Frye. Utwór jest napisany przy użyciu różnych form wersyfikacyjnych, między innymi strofy królewskiej, rymowanej ababbcc: