Mariano Álvarez de CastroW
Mariano Álvarez de Castro

Brygadier Mariano Álvarez de Castro – hiszpański wojskowy, wojskowy gubernator i obrońca Girony podczas francuskiego oblężenia miasta w czasie wojny narodowo-wyzwoleńczej w Hiszpanii.

József AlvincziW
József Alvinczi

József Alvinczi de Borberek, niem. Joseph Alvinczy von Borberek (Berberek), – marszałek polny Armii Cesarstwa Austriackiego.

Amelia Hanowerska (1783–1810)W
Amelia Hanowerska (1783–1810)

Jej Królewska Wysokość Księżniczka Amelia, Her Royal Highness The Princess Amelia – najmłodsze z piętnaściorga dzieci króla Wielkiej Brytanii i elektora Hanoweru, Jerzego III, i królowej Charlotty.

John Archer (polityk)W
John Archer (polityk)

John Archer – polityk i lekarz amerykański.

Konstanty BnińskiW
Konstanty Bniński

Konstanty Bniński herbu Łodzia – marszałek Trybunału Głównego Koronnego w 1767 roku, starosta murzynowski w 1764 roku, poseł na sejm elekcyjny 1764, senator, kasztelan elbląski, ostatni kasztelan chełmiński, konsyliarz konfederacji targowickiej z województwa poznańskiego w 1792 roku.

Michał Jan BorchW
Michał Jan Borch

Michał Jan Borch herbu Borch,, pseud. i krypt.: L'auteur de la Minéralogie, Michał B., M... B..., M. B. A., – hrabia, poeta, dramatopisarz, tłumacz, mineralog, bibliofil, przyrodnik.

Jacob Broom (1752–1810)W
Jacob Broom (1752–1810)

Jacob Broom – amerykański prawnik i polityk.

Charles Brockden BrownW
Charles Brockden Brown

Charles Brockden Brown – amerykański pisarz, historyk i wydawca, autor powieści gotyckich. Jest nazywany "ojcem powieści amerykańskiej". Do zapoczątkowanej przez Browna tradycji literatury grozy nawiązywali Edgar Allan Poe i Nathaniel Hawthorne.

François CabarrusW
François Cabarrus

François Cabarrus Lalanne lub Francisco de Cabarrús I hrabia de Cabarrús, wicehrabia de Rabouilhet – finansista, polityk i człowiek oświecenia o pochodzeniu francusko-baskijskim, naturalizowany w Hiszpanii. Związany z dworem króla Karola III, Karola IV, rządami Manuela Godoya i Józefa Bonapartego. Odegrał decydującą rolę w założeniu Banco Nacional de San Carlos, pierwszej narodowej instytucji finansowej w Hiszpanii.

Giovanni Battista CapraraW
Giovanni Battista Caprara

Giovanni Battista Caprara – włoski duchowny rzymskokatolicki.

Henry CavendishW
Henry Cavendish

Henry Cavendish – brytyjski chemik i fizyk, członek Royal Society.

Antoine-Denis ChaudetW
Antoine-Denis Chaudet

Antoine Denis Chaudet − francuski rzeźbiarz i malarz, nadworny rzeźbiarz Napoleona Bonapartego.

Philipp von CobenzlW
Philipp von Cobenzl

Johann Philip von Cobenzl – austriacki polityk i dyplomata. Jego kuzynem był hrabia Johann Ludwig von Cobenzl (1753-1809) dyplomata.

William CushingW
William Cushing

William Cushing – sędzia Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych.

Cuthbert CollingwoodW
Cuthbert Collingwood

Cuthbert Collingwood, 1 baron Collingwood – wiceadmirał floty brytyjskiej, dowodził drugą kolumną okrętów w bitwie pod Trafalgarem.

Józef Hutten-Czapski (1760–1810)W
Józef Hutten-Czapski (1760–1810)

Józef Grzegorz Longin Hutten-Czapski herbu Leliwa, hrabia, – generał major wojsk koronnych, prezes Sądu Apelacyjnego w Bydgoszczy w czasie Księstwa Warszawskiego, rodzony brat Mikołaja, szef brygady kawalerii narodowej. Ojciec Józefa Napoleona Czapskiego.

Józef Klemens CzartoryskiW
Józef Klemens Czartoryski

Józef Klemens Czartoryski herbu Pogoń Litewska, książę na Korcu i Oleksińcach – mianowany stolnikiem litewskim w 1764 roku, polski arystokrata, polityk i dyplomata, ostatni męski potomek linii koreckiej rodu Czartoryskich, poseł na Sejm Czteroletni z województwa wołyńskiego w 1788 roku, członek konfederacji targowickiej, starosta łucki w 1771 roku, starosta i wójt radoszycki w 1771 roku, poseł nadzwyczajny Rzeczypospolitej w Państwie Kościelnym w 1765 roku.

Józef Czech (matematyk)W
Józef Czech (matematyk)

Józef Czech – polski matematyk, pedagog, pierwszy dyrektor Liceum Krzemienieckiego.

Joseph Friedrich August DarbesW
Joseph Friedrich August Darbes

Joseph Friedrich August Darbes – malarz niemiecki.

Antoni Augustyn DeboliW
Antoni Augustyn Deboli

Antoni Augustyn Deboli herbu własnego – chorąży nadworny koronny od 1784 roku, minister pełnomocny króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na dworze cesarzowej Katarzyny II w Petersburgu (1788–1792), jako dyplomata działał w Petersburgu już od roku 1767.

Charles d'EonW
Charles d'Eon

Charles d'Éon, właśc. Charles-Geneviève-Louis-Auguste-André-Timothée d'Éon de Beaumont − francuski dyplomata, szpieg, żołnierz, mason. Zasłynął z noszenia damskich sukien i podawania się za kobietę; jego anatomiczną płeć jednoznacznie ustalono dopiero po śmierci. Posługiwał się różnymi imionami, był znany jako Chevalier d'Éon, Mademoiselle d'Éon.

Axel FersenW
Axel Fersen

Hans Axel von Fersen – szwedzki arystokrata, faworyt francuskiej królowej Marii Antoniny Austriaczki.

Siergiej Golicyn (generał)W
Siergiej Golicyn (generał)

Siergiej Fiodorowicz Golicyn,, – rosyjski książę, generał piechoty armii Imperium Rosyjskiego od 1801 roku, generał lejtnant od 1788 roku, generał major od 1780 roku, rosyjski tajny radca.

Elżbieta GrabowskaW
Elżbieta Grabowska

Elżbieta Grabowska z domu Szydłowska herbu Lubicz – kochanka i domniemana morganatyczna żona Stanisława Augusta Poniatowskiego, córka wojewody płockiego Teodora Szydłowskiego i Teresy Witkowskiej.

Fryderyk Karol HaukeW
Fryderyk Karol Hauke

Fryderyk Karol Emanuel Hauke – profesor Liceum Warszawskiego, ojciec generała Maurycego Haukego, protoplasta wielu głów koronowanych.

Joachim Hempel (architekt)W
Joachim Hempel (architekt)

Joachim Roch Hempel, polski architekt i budowniczy.

Andreas HoferW
Andreas Hofer

Andreas Hofer – tyrolski bohater narodowy, przywódca powstania przeciwko Francuzom i Bawarczykom w czasie wojen napoleońskich. Z zawodu był właścicielem gospody i handlarzem bydła.

Ernst Ferdinand KleinW
Ernst Ferdinand Klein

Ernst Ferdinand Klein – niemiecki prawnik, wysoki urzędnik króla Prus Fryderyka II, przedstawiciel niemieckiego oświecenia, członek Berliner Mittwochgesellschaft. Brał udział w opracowaniu Landrechtu - pruskiego kodeksu z 1794. Zajmował się prawem karnym i przygotował tytuł X "Landrechtu".

Jan Chrzciciel KomarzewskiW
Jan Chrzciciel Komarzewski

Jan Chrzciciel M. Komarzewski – polski mineralog, generał lejtnant, szef kancelarii wojskowej króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego, mason, Kawaler Orderu Orła Białego.

Bartłomiej KrajewskiW
Bartłomiej Krajewski

Bartłomiej Krajewski herbu Trzaska – podczaszy płocki w 1787 roku, podstoli płocki w 1779 roku, cześnik płocki w 1774 roku, łowczy płocki w 1772 roku.

Michał KrzyżanowskiW
Michał Krzyżanowski

Michał Krzyżanowski herbu Świnka – kasztelan międzyrzecki w 1790 roku, kasztelan santocki w latach 1786-1790, marszałek Trybunału Głównego Koronnego w 1787 roku w Piotrkowie, podczaszy poznański w latach 1783-1786, cześnik poznański w latach 1780-1783, miecznik kaliski w latach 1773-1780.

John LauranceW
John Laurance

John Laurance – amerykański prawnik i polityk.

George Legge (3. hrabia Dartmouth)W
George Legge (3. hrabia Dartmouth)

George Legge, 3. hrabia Dartmouth KG – brytyjski arystokrata i polityk.

Lewi Izaak z BerdyczowaW
Lewi Izaak z Berdyczowa

Lewi Izaak z Berdyczowa – cadyk działający na obszarze I Rzeczypospolitej i Rosji, przywódca chasydyzmu. Urodził się w rodzinie z tradycjami rabinackimi. Był uczniem magida Dow-Bera z Międzyrzeca. Lewi Izaak został rabinem w Ryczywole. W 1772 roku Lewi Izaak osiadł w Żelechowie, czyniąc z tego miasta ważny ośrodek chasydyzmu. Z powodu konfliktu z misnagdami zmuszony został opuścić miasto. W 1780 roku zostaje rabinem w Pińsku. Ostatnie 25 lat życia spędził Berdyczowie, gdzie osiągnął największą sławę.

Benjamin LincolnW
Benjamin Lincoln

Benjamin Lincoln – był oficerem amerykańskiej armii, generałem-majorem Armii Kontynentalnej podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Uczestniczył w oblężeniu Charleston. Oficjalnie zaakceptował poddanie się wojsk brytyjskich po oblężeniu Yorktown.

Luiza PruskaW
Luiza Pruska

Luiza Pruska, Luiza z Meklemburgii-Strelitz, właściwie: Luiza Augusta Wilhelmina Amalia z Mecklemburgii-Strelitz – księżniczka Meklemburgii-Strelitz, królowa pruska jako żona króla Fryderyka Wilhelma III.

Jan Nikodem ŁopacińskiW
Jan Nikodem Łopaciński

Jan Nikodem Łopaciński herbu Lubicz – starosta mścisławski od 1767.

Tekla Teresa ŁubieńskaW
Tekla Teresa Łubieńska

Tekla Teresa Łubieńska herbu Pomian – polska dramatopisarka, poetka i tłumaczka.

Alessandro MalaspinaW
Alessandro Malaspina

Alessandro Malaspina – włoski szlachcic, przez większość życia pełnił służbę oficera hiszpańskiej marynarki wojennej. Jako członek Hiszpańskiej Komisji Królewskiej uczestniczył w latach 1786–1788 w wyprawie dookoła świata, a następnie w latach 1789–1794 w naukowej ekspedycji na Ocean Spokojny, mającej na celu poszukiwanie nowych lądów i mapowanie zachodniego wybrzeża obu Ameryk – od przylądka Horn po zatokę Alaska oraz obszar od wyspy Guam i Filipiny, po Nową Zelandię i wyspy Tonga.

Jacques-François de MenouW
Jacques-François de Menou

Jacques-François de Menou, baron de Boussay - francuski generał okresu I Republiki i Cesarstwa.

Alfred MooreW
Alfred Moore

Alfred Moore – amerykański prawnik.

Nachman z BracławiaW
Nachman z Bracławia

Nachman z Bracławia – chasydzki rabin, prawnuk Izraela Baal Szem Towa.

Jean-Georges NoverreW
Jean-Georges Noverre

Jean-Georges Noverre – francuski tancerz i wybitny choreograf pochodzenia szwajcarskiego.

François PéronW
François Péron

François Auguste Péron – francuski przyrodnik i odkrywca.

Marcin Poczobutt-OdlanickiW
Marcin Poczobutt-Odlanicki

Marcin Poczobutt-Odlanicki herbu Pogonia, SJ, inna forma nazwiska: Poczobut, – polski matematyk, astronom, poeta, jezuita, dziekan kapituły smoleńskiej w 1789.

Anna Teresa PotockaW
Anna Teresa Potocka

Anna Teresa z Ossolińskich Potocka – krajczyna koronna, polska księżna.

Mikołaj Radziwiłł (generał major)W
Mikołaj Radziwiłł (generał major)

Mikołaj Radziwiłł herbu Trąby – generał major i komendant dywizji armii Wielkiego Księstwa Litewskiego w latach 1789-1791, szef Regimentu Gwardii Konnej Wielkiego Księstwa Litewskiego, książę Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

Johann Wilhelm RitterW
Johann Wilhelm Ritter

Johann Wilhelm Ritter – niemiecki fizyk, który odkrył istnienie ultrafioletowego zakresu promieniowania elektromagnetycznego i poszerzył w ten sposób wiedzę o promieniowaniu elektromagnetycznym poza zakres światła widzialnego.

Philipp Otto RungeW
Philipp Otto Runge

Philipp Otto Runge – niemiecki malarz i rysownik romantyczny, portrecista. Studiował pod okiem Jensa Juela w Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk w latach 1799–1801. Przeniósł się potem do Drezna, gdzie poznał Caspara Davida Friedricha, a od 1803 mieszkał i tworzył w Hamburgu, gdzie w 1810 zmarł.

Maria Józefina SabaudzkaW
Maria Józefina Sabaudzka

Maria Józefina Ludwika Sabaudzka – księżniczka Sardynii i Piemontu, tytularna królowa Francji jako żona Ludwika XVIII Burbona.

Wilhelm Florentin von Salm-SalmW
Wilhelm Florentin von Salm-Salm

Wilhelm Florentin von Salm-Salm, Vilém Florentin Salm – austriacki duchowny kościoła katolickiego, biskup Tournai w latach 1776–1793, arcybiskup metropolita praski i prymas Czech od 1793.

Johann Christian Daniel von SchreberW
Johann Christian Daniel von Schreber

Johann Christian Daniel von Schreber – niemiecki badacz historii naturalnej, botanik i zoolog, zwolennik botaniki linneuszowskiej.

Johann Gottfried SeumeW
Johann Gottfried Seume

Johann Gottfried Seume – niemiecki pisarz i poeta, znany przede wszystkim jako autor Spaziergang nach Syrakus im Jahre 1802. Mimo, że Seume nie był pierwszym autorem opisującym przeżycia z podróży, to jego opis stał się wzorem dla innych autorów XIX-wiecznych np. Levina Schückinga, a nawet XX- wiecznych takich jak Otto Juliusa Bierbauma i Friedricha Christiana Deliusa.

Franciszek StadnickiW
Franciszek Stadnicki

Franciszek Stadnicki – polski kawaler Orderów Orła Białego i św. Stanisława, konfederat barski; obrońca Krakowa, starosta ostrzeszowski; rotmistrz, poseł na sejm z ziemi wieluńskiej, właściciel 17 kluczy m.in. Rymanowa i Dukli (1809 r.)

Sarah TrimmerW
Sarah Trimmer

Sarah Trimmer – brytyjska pisarka oraz krytyk osiemnastowiecznej literatury dziecięcej.

Franciszek Salezjusz WalińskiW
Franciszek Salezjusz Waliński

Franciszek Salezjusz Waliński herbu Łuk, duchowny katolicki, kanonik metropolitalny, notariusz, podskarbi i sekretarz kapituły gnieźnieńskiej.

William WindhamW
William Windham

William Windham – brytyjski polityk, członek partii wigów.

Konstanty WolskiW
Konstanty Wolski

Konstanty Wolski – polski pedagog, tłumacz, kaznodzieja, reformator metodyki nauczania w Księstwie Warszawskim, dyrektor Redakcji Ksiąg Elementarnych, autor polskiego elementarza zwanego potocznie „elementarzem Wolskiego”.

Katarzyna Woroncowa-DaszkowaW
Katarzyna Woroncowa-Daszkowa

Katarzyna Romanowna Woroncowa-Daszkowa – rosyjska arystokratka, serdeczna przyjaciółka Katarzyny II i główna promotorka rosyjskiego oświecenia. Znana również jako księżna Daszkowa.

Johann ZoffanyW
Johann Zoffany

Johann Joseph Zoffany także Zoffani lub Zauffelij – malarz pochodzenia niemieckiego, od 1758 zamieszkały w Anglii. Tworzył portrety i sceny rodzajowe.