
Operacja Achilles – operacja prowadzona w dniach 6 marca – 30 maja 2007 w afgańskich prowincjach Helmand i Herat przez siły ISAF, przeciwko talibom. Operacja była największą zbrojną akcją przeprowadzoną przez NATO w Afganistanie od inwazji 7 października 2001. W operacji brało udział 80 polskich komandosów z GROM-u, którzy głównie przeczesywali kryjówki Talibów.

Bitwa pod Al-Fau – pierwsza bitwa lądowa w trakcie II wojny w Zatoce Perskiej, która toczyła się w porcie Al-Fau w pobliżu Szatt al-Arab nad Zatoką Perską.

Obrona Alamo – starcie zbrojne, które miało miejsce pomiędzy około 3-tysięcznym wojskiem Republiki Meksyku i nielicznymi zbuntowanymi siłami teksańskimi podczas długiej walki o niepodległość Teksasu, która rozpoczęła się w październiku 1835.

Bitwa pod Ash Hollow – starcie zbrojne, które miało miejsce 3 września 1855 r. w trakcie walk Amerykanów z Siuksami (1854–1855). Walka z wojownikami plemienia Brulé-Lakota zakończyła się klęską Indian i kosztowała życie 85 wojowników.

Bitwa pod Blue Licks – starcie zbrojne, które miało miejsce na obszarze dzisiejszego Kentucky 19 sierpnia 1782 roku. Była to jedna z ostatnich bitew amerykańskiej wojny rewolucyjnej. Doszło do niej w dziesięć miesięcy po kapitulacji lorda Cornwallisa pod Yorktown, która ostatecznie zakończyła wojnę na wschodzie. Na wzgórzu nad brzegiem Licking River w dzisiejszym hrabstwie Robertson, oddział składający się z około 50 angielskich żołnierzy i 300 Indian wciągnął w zasadzkę i zmusił do ucieczki 182 milicjantów z Kentucky. Była to największa klęska, jakiej ochotnicy z Kentucky doznali w czasie całej wojny.

Bitwa na przełęczy Tirad – starcie zbrojne, które miało miejsce w 1899 w trakcie wojny filipińsko-amerykańskiej.

Bitwa nad Haur al-Hammar – starcie zbrojne, które miało miejsce 2 marca 1991 w trakcie I wojny w Zatoce Perskiej. Bitwa była ostatnim starciem pomiędzy armią USA a wojskami Iraku. Starcie miało miejsce kilka dni po formalnym zakończeniu walk.

Bitwa o Akwizgran – bitwa stoczona na froncie zachodnim w dniach 2–21 października 1944 roku. Było to pierwsze niemieckie miasto zdobyte przez aliantów podczas II wojny światowej. Ze względu na wyjątkową zaciekłość i natężenie walk, jest to jedno z nielicznych starć na froncie zachodnim, porównywane przez historyków do bitwy stalingradzkiej.

Bitwa o Al-Chafdżi – starcie zbrojne, które miało miejsce w dniach 29–31 stycznia 1991 w trakcie I wojny w Zatoce Perskiej. Bitwa była pierwszym większym starciem lądowym pomiędzy siłami koalicji a wojskami Iraku.

Bitwa o grzbiet Madinah – starcie zbrojne, które miało miejsce 27 lutego 1991 w trakcie I wojny w Zatoce Perskiej. Bitwa była decydującym starciem w walkach o Kuwejt pomiędzy armią USA a wojskami Iraku.

Bitwa o Tal Afar - akcja zbrojna, w północno-zachodnim Iraku, przeprowadzona przez Stany Zjednoczone, przy wsparciu wojsk irackich, przeciwko partyzanom w Tal Afar. Akcja została przeprowadzona w odpowiedzi na wzrastającą liczbę zamachów na żołnierzy amerykańskich oraz irackich.
Bitwa o Tora Bora – starcie w Afganistanie w grudniu 2001 roku, podczas pierwszych etapów wojny rozpoczętej przez USA po zamachach z 11 września. Celem operacji wojsk USA oraz ich sojuszników było schwytanie lub zabicie lidera Al-Kaidy, Osama bin Ladena, ukrywającego się w kompleksie jaskiń Tora Bora. Mimo pokonania sił talibów i Al-Kaidy cel ten nie został zrealizowany.

Bitwa pod An-Nasirijją – jedna z pierwszych dużych bitew w trakcie II wojny w Zatoce Perskiej. Ciężkie walki rozegrały się w rejonie miasta An-Nasirijja, leżącego w południowej części Iraku nad Eufratem, w dniach 23–29 marca 2003.

Bitwa pod Basrą – rozpoczęła się 25 marca 2008, gdy wojska irackie ogłosiły początek operacji o kryptonimie Saulat al-Fursan przeciwko Armii Mahdiego kierowanej przez Muktadę as-Sadra na południu Iraku. Operacja była pierwszą z poważniejszych operacji, które były realizowane przez wojska irackie od inwazji z 2003 roku. W wyniku zawieszenia broni wynegocjowanego 31 marca, Muktada as-Sadr wycofał bojowników z ulic, lecz zyskał poważne polityczne zwycięstwo. Od 20 kwietnia, wojska irackie posiadały kontrolę nad głównymi ulicami miasta ostatnio kontrolowanych przez Armię Mahdiego. 24 kwietnia irackie siły stwierdziły, że posiadają pełną kontrolę nad miastem.

Bitwa pod Big Dry Wash miała miejsce w 1882 r. w trakcie wojen z Apaczami.

Bitwa pod Cantigny – stoczona 28 maja 1918 roku bitwa, między Amerykańskim Korpusem Ekspedycyjnym, a armią Cesarstwa Niemieckiego podczas pierwszej wojny światowej. Celem, poza samym zajęciem Cantigny i jego utrzymaniem, było zlikwidowanie występu we froncie, który powstał w ramach ofensywy niemieckiej. Drugim celem operacji było podniesienie morale armii francuskiej, która od wiosny 1917 roku była trawiona licznymi buntami.

Bitwa pod Nadżafem (2003) była jedną z pierwszych bitew w trakcie II wojny w Zatoce Perskiej. Ciężkie walki rozegrały się w dniach 24 marca – 4 kwietnia 2003 w mieście Nadżaf, które leżało na drodze sił koalicji zmierzających na Bagdad.

Bitwa pod Newtown – starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 1779 podczas walk z Irokezami.

Bitwa pod zaporą z pni – klęska zadana 20 sierpnia 1794 w Ohio sprzymierzonym z Brytyjczykami oddziałom Indian przez wojska amerykańskie pod dowództwem generała Anthony’ego Wayne’a, kończąca wojnę z Indianami Północnego Zachodu.

Bitwa w dolinie Ia Đrăng – pierwsza bitwa lądowa w czasie wojny wietnamskiej, w której udział wzięły regularne wojska Ludowej Armii Wietnamu i US Army.

Bitwa w dziczy – starcie zbrojne, które miało miejsce w dniach 5–6 maja 1864 roku. Była to pierwsza bitwa kampanii lądowej w Wirginii w trakcie wojny secesyjnej. Naprzeciwko siebie stanęły Armia Potomaku pod dowództwem generała George’a Meade’a oraz Armia Północnej Wirginii generała Roberta E. Lee. Bitwa nie przyniosła zwycięstwa żadnej ze stron.

Operacja Bull Run – dwudniowa operacja sił amerykańskich oraz nowej armii irackiej przeprowadzona przeciwko anty-amerykańskim rebeliantom z Armii Mahdiego wspartych członkami irackiej Al-Kaidy. Operacja rozpoczęła się 24 czerwca 2007 roku i brało w niej udział 3000 żołnierzy z czego 2000 stanowiły wojska amerykańskie, uzupełnione przez członków irackiej armii oraz policji.

Bitwa pod Chorą – odbyła się w dniach 15–19 czerwca 2007, w prowincji Oruzgan pod miejscowością Chora. Walka toczyła się między siłami ISAF: Stany Zjednoczone, Holandia, Australia i wspomagającą milicją afgańską, a talibami.

Operacja Czarny Orzeł – operacja połączona przeprowadzona przez siły amerykańskie, polskie oraz irackie przeciwko szyickim bojownikom z Armii Mahdiego w rejonie miasta Ad-Diwanijja w dniach od 26 marca do 4 lipca 2007. W planie operacji podzielono ją na cztery fazy: I – działania mylące ; II – działania precyzyjne ; III – ofensywne działania w celu rozbicia sił przeciwnika ; IV – odbudowa infrastruktury miasta . Decydujące fazy II i III były prowadzone równocześnie.

Bitwa o Darnę – zwycięskie starcie mieszanych sił najemnych, prowadzonych przez niewielki oddział amerykańskich marines z obrońcami fortu i miasta Darna w Trypolitanii podczas I wojny berberyjskiej wiosną 1805 roku. Była to pierwsza bitwa lądowa stoczona przez Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych na obcym, zamorskim terytorium.

Operacja Hammer – operacja prowadzona przez NATO w Afganistanie w południowej prowincji Helmand w dniach 24 lipca – 1 listopada 2007.

Pierwsza bitwa o Faludżę – walka o kontrolę nad miastem Faludża między siłami amerykańskimi a sunnickimi rebeliantami i islamistami Al-Kaidy podczas stabilizacji Iraku. Bitwę w sunnickim bastionie toczono w dniach 4 kwietnia – 1 maja 2004 i zakończyły się zwycięstwem rebeliantów.

Druga bitwa o Faludżę – konflikt zbrojny, który prowadzony był przez siły amerykańskie podczas okupacji Iraku w mieście Faludża, które było bastionem sunnickich ekstremistów i terrorystów z Al-Ka’idy. Walki toczone w dniach 7 listopada – 16 listopada 2004, zakończyły się odbiciem miasta przez sprzymierzonych.

Kampania w prowincji Helmand – szereg operacji prowadzonych przez ISAF w afgańskiej prowincji Helmand. Ich celem jest przejęcie kontroli nad prowincją, która jest znana jako wielka twierdza talibów, a także centrum produkcji opium. Rozmieszczenie międzynarodowych sił, głównie brytyjskich w prowincji Helmand był to trzeci etap ISAF w Afganistanie w walce z talibami. Do początku kampanii, czyli 4 czerwca 2006 w prowincji była tylko ograniczona liczba wojska ISAF.

Bitwa pod Lashkagar - starcie bojowe pomiędzy siłami ISAF a Talibami do którego doszło 29 marca 2006.

Naloty na Wyspy Marshalla i Gilberta – taktyczna ofensywa powietrzna połączona z atakiem artylerii morskiej przeprowadzona przez lotniskowce US Navy wsparte innymi okrętami wojennymi w dniu 1 lutego 1942 roku. Celem tych ataków były garnizony Cesarskiej Marynarki Wojennej zlokalizowane na Wyspach Marshalla i Gilberta. Garnizonami japońskimi dowodził wiceadm. Shigeyoshi Inoue, który był jednocześnie dowódcą 4. Floty Japońskiej. Lotnictwo na wyspach należało do 24. Flotylli Powietrznej Japońskiej Cesarskiej Marynarki Wojennej pod dowództwem kontradmirała Eiji Gotō. Siły amerykańskie znajdowały się pod ogólnym dowództwem kontradmirała Williama Halseya.

Masakra Fettermana – starcie wojska amerykańskiego z Indianami 21 grudnia 1866 podczas wojny Czerwonej Chmury.

Masakra Whitmanów miała miejsce w dniu 29 listopada 1847 r. w pobliżu dzisiejszego miasta Walla-Walla w stanie Oregon. W dokonanej przez Indian z plemienia Cayuse i Umatilla masakrze śmierć poniósł lekarz i misjonarz Marcus Whitman, jego żona oraz 15 białych osadników.

Operacja „Meduza” – operacja wojskowa międzynarodowych sił ISAF przeciwko Talibom w Afganistanie, trwająca od 2 do 17 września 2006. Celem operacji było rozbicie grup partyzanckich Talibów i wyparcie ich z południowych prowincji kraju.

Bitwa pod Musa Qala − odbyła się w dniach 7 grudnia − 12 grudnia 2007 w prowincji Helmand w miejscowości Musa Qala. Bitwa toczyła się między siłami ISAF, a talibami
Operacja Eagle’s Summit – operacja wojskowa prowadzona w 2008 przez siły ISAF oraz afgańskich żołnierzy. Jej celem było bezpieczne przetransportowanie 220-tonowych turbin do zapory Kajaki w prowincji Helmand. Zakończona sukcesem, była jedną z największych operacji logistycznych prowadzonych przez British Army po II wojnie światowej. Nazwa operacji pochodzi od orła widniejącego na insygniach 16. Brygady Powietrznej.

Operacja Gniew Kobry – operacja rozpoczęta 4 grudnia 2009 przez amerykańskich marines, wspieranych przez wojska brytyjskie oraz afgańskich żołnierzy i policjantów, w afgańskiej prowincji Helmand, prowadzona przeciwko działającym tam Talibom.

Operacja Młot Wikinga była prowadzona podczas II wojny w Zatoce Perskiej w północnym-wschodnim Iraku przy granicy z Iranem. Celem operacji, która toczyła się pod koniec marca 2003 było wyeliminowanie terrorystycznej organizacji Ansar al-Islam zajmującej część irackiego Kurdystanu.

Operacja Musztarak – operacja sił afgańskich i międzynarodowych sojuszu ISAF przeciwko afgańskim talibom w prowincji Helmand rozpoczęta 13 lutego 2010. Walki koncentrują się w dystryktach Nad Ali i Laszkargah, a głównym celem operacji jest odbicie miasta Mardża z rąk talibskich. Do walk przeciwko ok. 2000 rebeliantom przystąpiło ok. 15000 żołnierzy koalicji. Jest to największa operacja wojsk międzynarodowych w Afganistanie od 2001.

Operacja w Shah Wali Kot – operacja wojskowa przeprowadzona w dniach 10–14 czerwca 2010 przez ISAF z udziałem australijskich wspieranych przez siły rządowe i lotnictwo amerykańskie przeciwko Talibom.

Operacja Orle Pióro – operacja wojskowa Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, przeprowadzona w dniach 12-18 czerwca 2009 w dystrykcie Giro. Była to największa akcja zaczepna połączonych sił afgańsko-amerykańsko-polskich od przejęcia Ghazni przez Polskie Siły Zadaniowe.

Bitwa pod Oruzganem – starcie wojsk USA wspomaganych przez armię afgańską przeciw Talibom, które miało miejsce 8 sierpnia 2007.

Operacja Pickaxe-Handle – akcja zbrojna prowadzona 30 maja–14 czerwca 2007 przez siły brytyjskie w ramach NATO w afgańskiej prowincji Helmand, jest kontynuacją operacji Achilles, która zakończyła się tego samego dnia.

Bitwa o Fort Qala-e-Jangi – bitwa, która miała miejsce w roku 2001 w trakcie wojny w Afganistanie.

Rebelia Daniela Shaysa to powstanie byłych żołnierzy z okresu amerykańskiej wojny o niepodległość oraz chłopów mające miejsce w latach 1786–1787 w stanie Massachusetts. Powstańcy dowodzeni przez Daniela Shaysa protestowali przeciwko wysokim kosztom i podatkom nakładanym na chłopów oraz licznym aresztowaniom i procesom protestujących osób.

Forsowanie Renu – zbrojne przekroczenie rzeki Ren przez wojska alianckie w dniach 23–27 marca 1945 roku. Jedna z ostatnich kampanii na froncie zachodnim II wojny światowej.

Bitwa pod San Jacinto – starcie zbrojne, do którego doszło 21 kwietnia 1836 roku w dzisiejszym Harris County w Teksasie w trakcie powstania teksańskiego. Prowadzona przez generała Sama Houstona armia teksańska starła się i pokonała meksykańską armię pod dowództwem generała Antonia Lópeza de Santa Anny. Setki meksykańskich żołnierzy zostało zabitych albo schwytanych do niewoli. Straty w armii teksańskiej były minimalne, tylko 9 zabitych i 26 rannych. Ranny w nogę został Sam Houston.

Oblężenie Sanginu – oblężenie stanowisk talibskich w Afganistanie, przez brytyjskie wojska wspomagane przez międzynarodowe siły ISAF. Trwało od czerwca 2006 do kwietnia 2007 i zakończyło się taktycznym sukcesem aliantów.

Naloty na Singapur (1944–1945) – operacja wojskowa przeprowadzona przez lotnictwo alianckie podczas drugiej wojny światowej. Jednostki bombowców dalekiego zasięgu lotnictwa wojsk lądowych USA (USAAF) przeprowadziły jedenaście nalotów na okupowany przez Japończyków Singapur w okresie od listopada 1944 roku do marca 1945 roku. Zdecydowana większość z tych nalotów miała na celu zniszczenie instalacji należących do znajdującej się na wyspie bazy morskiej i stoczni. Jednocześnie z nalotami bombowymi prowadzono operację zaminowania okolicznych wód. Gdy amerykańskie bombowce zostały przeniesione na inny obszar działań, brytyjski RAF przejął odpowiedzialność za operacje zaminowywania wód okalających Singapur, trwające do 24 maja 1945 roku.

Bitwa pod Tippecanoe, zwanym także Miastem Proroka – starcie zbrojne, które miało miejsce w dniach 7–8 listopada 1811 na terytorium Indiany w trakcie Powstania Tecumseha. Powstanie to i negocjacje z nim związane, m.in. Traktat z Greenville, miały miejsce w granicach dzisiejszych stanów Ohio i Indiana.
Bitwa pod Umm Kasr – jedna z pierwszych bitew II wojny w Zatoce Perskiej, która toczyła się na wybrzeżu Zatoki Perskiej.
Upadek Mazar-i-Szarif - był wynikiem pierwszej ofensywy, podczas trwającej inwazji na Afganistan w 2001 roku. Atak na miasto rozpoczęły bombowce dokonując masowych nalotów na pozycje obronne Talibów. Ich główne siły skoncentrowane były w rejonie Chesmay-e-Safa, ryglując wejście do miasta. 9 listopada, około godzinny czternastej, siły Aliansu Północnego zaatakowały od południa i zachodu miasto celem opanowania głównych punktów obrony oraz lotniska.

Bitwa pod Vittorio Veneto – bitwa w czasie I wojny światowej pomiędzy armią austro-węgierską a wojskami włoskimi wspomaganymi przez pozostałe państwa koalicji.

Bitwa nad Wabash – starcie zbrojne, które miało miejsce 4 listopada 1791 roku w trakcie długotrwałej wojny z Indianami Północnego Zachodu (1785–1795). Do starcia zwanego także klęską St. Claira doszło w pobliżu Fortu Recovery w obecnym stanie Ohio. Bitwa zakończyła się klęską oddziału Amerykanów pod wodzą generała Arthura St. Claira (1734–1818) weterana amerykańskiej wojny o niepodległość z wojownikami zjednoczonych plemion indiańskich dowodzonych przez Małego Żółwia i Błękitną Kurtkę.

Bitwa pod Wanat – starcie zbrojne w dniu 13 lipca 2008, podczas ataku oddziału 200 talibów wspomaganych przez terrorystów z Al-Kaidy w prowincji Kunar pod miejscowością Wanat na stanowiska 173. Brygady Powietrznodesantowej armii USA.

Bitwa pod Wolf Moutain – starcie zbrojne, które miało miejsce 8 stycznia 1877 roku pomiędzy wojskami Stanów Zjednoczonych wspieranymi przez indiańskich zwiadowców, a plemionami Lakotów i Czejenów. Bitwa była częścią Wojny o Góry Czarne.