Donato AcciaiuoliW
Donato Acciaiuoli

Donato Acciaiuoli, Acciaiolus – florentyński filozof i humanista renesansowy.

Benedetto Accolti (kardynał)W
Benedetto Accolti (kardynał)

Benedetto Accolti — kardynał i prawnik.

Heinrich Cornelius AgrippaW
Heinrich Cornelius Agrippa

Agrippa von Nettesheim także Agrippa z Nettesheim – niemiecki polihistor, filozof, okultysta, astrolog i alchemik, przedstawiciel renesansowej magii i okultyzmu.

Silvestro Aldobrandini (prawnik)W
Silvestro Aldobrandini (prawnik)

Silvestro Aldobrandini − prawnik i polityk włoski, ojciec papieża Klemensa VIII.

Angelo PolizianoW
Angelo Poliziano

Angelo Poliziano, właściwie Angelo Ambrogini – włoski pisarz i humanista. Jego rodzicami byli Benedetto Ambrogini i Antonia Salimbeni. Był poetą, filozofem i filologiem. Posługiwał się płynnie zarówno ojczystym językiem włoskim, jak i greką i łaciną. Kanclerz Florencji i profesor tamtejszego uniwersytetu, związany z dworem książąt Medici. Należał do kręgu Akademii Florenckiej. Jego dzieła to m.in. nieukończony, zapewne z powodu śmierci możnego protektora, pisany oktawą poemat Stanze per la giostra di Giuliano de'Medici z 1494 i wystawiony w 1480 dramat Favola d’Orfeo. Przetłumaczył na łacinę fragmenty Iliady Homera, co było początkiem jego sławy. Poliziano napisał ponadto zbiór Miscellanea (1489), będący antologią glos do tekstów autorów starożytnych, czym zapoczątkował nowoczesną filologię klasyczną. Jego praca o prawach Justyniana spowodowała ożywienie zainteresowania prawodawstwem rzymskim. Jakkolwiek Poliziano był autorem również łacińskojęzycznym, przyczynił się on bardzo, wraz z Lorenzem de Medici, do emancypacji języka włoskiego.

Jan ArgiropulW
Jan Argiropul

Jan Argiropul również Argyropulos – uczony i filozof bizantyński działający na terenie Włoch.

Baccio d’AgnoloW
Baccio d’Agnolo

Baccio d’Agnolo – włoski architekt i rzeźbiarz. Baccio jest skróconą wersją imienia Bartolomeo, d’Agnolo odnosi się do Angelo – imienia ojca.

Pietro BemboW
Pietro Bembo

Pietro Bembo – wenecki kardynał i humanista renesansowy; filolog, poeta i historyk.

Jan Bernard BonifacioW
Jan Bernard Bonifacio

Jan Bernard Bonifacio, markiz Orii, wł. Giovanni Bernardino Bonifacio, marchese d’Oria – włoski humanista, bibliofil, podróżnik, fundator Biblioteki Rady Miejskiej w Gdańsku.

Cezar BorgiaW
Cezar Borgia

Cezar Borgia właśc. Cesare Borgia – syn kardynała Rodrigo de Borgii, kardynał w latach 1493–1498, później włoski polityk i kondotier.

Gianfrancesco Poggio BraccioliniW
Gianfrancesco Poggio Bracciolini

Gianfrancesco Poggio Bracciolini – włoski humanista i historyk.

Giordano BrunoW
Giordano Bruno

Giordano Bruno – włoski filozof renesansowy oraz teolog, dominikanin (1565/6–1579), humanista, filozof hermetyczny, poeta; jego teorie wyprzedzały ówczesne czasy i zapowiadały współczesną naukę; został skazany przez Kościół katolicki pod zarzutem herezji i spalony żywcem na stosie na Campo de' Fiori, gdzie obecnie znajduje się jego pomnik; uważany za męczennika. Znany jest ze swoich teorii dotyczących kosmologii i astronomii, które opierały się na teorii kopernikańskiej. Zaproponował, iż gwiazdy na niebie tak naprawdę miałyby być odległymi ciałami niebieskimi, takimi jak Słońce, otoczonymi przez swoje własne planety. Twierdził również, że Wszechświat jest nieskończony.

Girolamo CardanoW
Girolamo Cardano

Girolamo Cardano, Geronimo Cardano, Gerolamo Cardano, Hieronymus Cardanus, – włoski matematyk, astrolog i lekarz epoki renesansu.

John ColetW
John Colet

John Colet – dziekan starej katedry św. Pawła w Londynie. Był wyróżniającym się humanistą, który w dużym stopniu wpłynął na myśl Erazma z Rotterdamu oraz Tomasza Morusa.

Cyriak z AnkonyW
Cyriak z Ankony

Cyriak z Ankony, właśc. Ciriaco De’ Pizzicolli – włoski humanista, archeolog i archiwista.

Erazm z RotterdamuW
Erazm z Rotterdamu

Erazm z Rotterdamu – niderlandzki filolog, filozof, pedagog, jeden z czołowych humanistów renesansu, propagator kultury antycznej, pisarz, myśliciel chrześcijański, katolicki duchowny. Głosił, że człowiek z natury jest dobry, zło zaś pochodzi z niewiedzy.

Izabela d’EsteW
Izabela d’Este

Izabela d’Este, wł. Isabella d’Este, znana jako Pierwsza Dama Renesansu – córka Herkulesa I d’Este, księcia Ferrary i Modeny, oraz jego żony Eleonory Aragońskiej.

GalileuszW
Galileusz

Galileusz, wł. Galileo Galilei – włoski astronom, astrolog, matematyk, fizyk, inżynier-wynalazca i filozof, prekursor nowożytnej fizyki.

Ginevra de BenciW
Ginevra de Benci

Ginevra de Benci, zw. La Bencina – córka dyrektora banku Medyceuszy w Genewie Ameriga de Benci i Maddaleny, kochanka weneckiego dyplomaty Bernarda Bemba, modelka pozująca do obrazu Leonarda da Vinci Portret Ginevry Benci.

Pedro González de MendozaW
Pedro González de Mendoza

Pedro González de Mendoza – hiszpański duchowny katolicki, polityk i mecenas sztuki, znany jako Wielki Kardynał Hiszpanii.

Hugo GrocjuszW
Hugo Grocjusz

Hugo Grocjusz, Hugo Grotius, Huig de Groot – holenderski prawnik, filozof i dyplomata, zwany „ojcem” prawa międzynarodowego.

Guarino da VeronaW
Guarino da Verona

Guarino z Werony lub Guarino Guarini – włoski humanista, filolog i pedagog.

Francesco GuicciardiniW
Francesco Guicciardini

Francesco Guicciardini – polityk i historyk urodzony we Florencji.

Hadrian VIW
Hadrian VI

Hadrian VI – papież w okresie od 9 stycznia 1522 do 14 września 1523; humanista renesansowy, filozof i teolog. Do czasów Jana Pawła II był ostatnim papieżem nie-Włochem.

Konrad HeresbachW
Konrad Heresbach

Konrad Heresbach – niemiecki humanista, wychowawca i doradca książąt Jülich-Kleve-Berg.

Johannes HonterusW
Johannes Honterus

Johannes Honterus – saskosiedmiogrodzki humanista, teolog i kartograf.

Joseph ScaligerW
Joseph Scaliger

Joseph Justus Scaliger – francuski uczony renesansowy.

Mikołaj KopernikW
Mikołaj Kopernik

Mikołaj Kopernik, łac. Nicolaus Copernicus, niem. Nikolaus Kopernikus – polski polihistor: prawnik, urzędnik, dyplomata, lekarz i niższy duchowny katolicki, doktor prawa kanonicznego, zajmujący się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią.

Justus LipsiusW
Justus Lipsius

Justus Lipsius, Joost Lips lub Josse Lips – flamandzki filozof, filolog klasyczny i historyk. Jeden z najwybitniejszych znawców języka, historii i kultury starożytnego Rzymu.

Lisa GherardiniW
Lisa Gherardini

Lisa di Antonmaria Gherardini – kobieta prawdopodobnie pozująca Leonardo da Vinci do obrazu Mona Lisa, córka florenckiego kupca Antonmarii di Noldo Gherardiniego.

Niccolò MachiavelliW
Niccolò Machiavelli

Niccolò di Bernardo dei Machiavelli – prawnik, filozof, pisarz społeczny i polityczny, historyk i dyplomata florencki, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli renesansowej myśli politycznej. Napisał traktat o sprawowaniu władzy pt. Książę, który sprawił, że od jego nazwiska powstał termin makiawelizm. Opisywał funkcjonowanie zarówno republik, jak i królestw. W 1559 jego pisma znalazły się na kościelnym indeksie ksiąg zakazanych.

MacropediusW
Macropedius

Georgius Macropedius, właśc. Joris van Lanckvelt – dramaturg holenderski, humanista, dyrektor gimnazjów w Utrechcie i ’s-Hertogenbosch.

Aldo ManuzioW
Aldo Manuzio

Aldo Manuzio, łac. Aldus Pius Manutius – drukarz renesansu, protoplasta rodu Manucjuszów. Jego dorobek obejmuje wydawnictwa zawierające teksty pisane kursywą, czyli pochyłą czcionką, i wprowadzenie nowocześnie wydrukowanych, niedrogich książek w małych formatach.

Simon MariusW
Simon Marius

Simon Marius – niemiecki astronom. Urodził się w Gunzenhausen, lecz większość swojego życia spędził w Ansbach.

Tomasz MoreW
Tomasz More

Thomas More, forma spolszczona Tomasz More, Morus – angielski myśliciel, pisarz i polityk, członek Izby Lordów i kanclerz królewski, tercjarz franciszkański (OFS), męczennik chrześcijański czczony przez anglikanów, święty Kościoła katolickiego.

ParacelsusW
Paracelsus

Paracelsus, właśc. Phillippus Aureolus Theophrastus Bombastus von Hohenheim – lekarz i przyrodnik, zwany ojcem medycyny nowożytnej.

Caspar PeucerW
Caspar Peucer

Caspar Peucer także Kaspar Peucer lub Peucker – Górnołużyczanin, protestancki reformator kościelny, matematyk, astronom, medyk, dyplomata i pisarz, przedstawiciel humanizmu.

Giovanni Pico della MirandolaW
Giovanni Pico della Mirandola

Giovanni Pico della Mirandola – włoski polihistor: filozof, humanista, teolog, filolog, matematyk, astronom, przyrodnik, retor i poeta, przedstawiciel włoskiego Odrodzenia.

Pietro AaronW
Pietro Aaron

Pietro Aaron a. Piero Aron – włoski teoretyk muzyki i kompozytor.

Pietro d’AbanoW
Pietro d’Abano

Pietro d'Abano – włoski lekarz, filozof i astrolog.

Albert PioW
Albert Pio

Albert Pio lub Alberto Pio – (1475-1531), ostatni pan Carpi, mecenas i humanista.

Francisco PizarroW
Francisco Pizarro

Francisco Pizarro – hiszpański konkwistador, który podbił imperium Inków, a także założył miasto Lima, współczesną stolicę Peru.

Dorota PodlodowskaW
Dorota Podlodowska

Dorota Podlodowska herbu Janina z Przytyka – córka szlachcica sandomierskiego, prawdopodobnie Stanisława z Przytyka Podlodowskiego<.

Francisco de Sá de MirandaW
Francisco de Sá de Miranda

Francisco de Sá de Miranda – portugalski poeta i humanista renesansowy.

Coluccio SalutatiW
Coluccio Salutati

Coluccio Salutati – jeden z liderów życia kulturalnego i politycznego w renesansowej Florencji

Krzysztof SzydłowieckiW
Krzysztof Szydłowiecki

Krzysztof Szydłowiecki – możnowładca, w latach 1507–1510 podskarbi nadworny koronny, od 1511 podkanclerzy, od 1515 kanclerz wielki; w 1515–1527 wojewoda krakowski, od 1509 kasztelan sandomierski, od 1527 krakowski, od 1515 starosta generalny krakowski, starosta średzki, nowokorczyński, gostyniński, sochaczewski, łukowski i leżajski; hrabia na Szydłowcu.

Taddeo TaddeiW
Taddeo Taddei

Taddeo Taddei – włoski mecenas i humanista.

Lorenzo VallaW
Lorenzo Valla

Lorenzo Valla – neapolitański humanista, filozof, historyk. Kapłan kościoła rzymskokatolickiego. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych filologów renesansowych. Jako filozof opowiadał się za etyką epikurejską, wyżej ceniąc aktywność od ascetyzmu.

Francisco VallesW
Francisco Valles

Francisco Vallés – hiszpański lekarz i filozof.

Marco Girolamo VidaW
Marco Girolamo Vida

Marco Girolamo Vida – włoski duchowny katolicki, biskup, humanista i poeta nowołaciński.

Vittorino da FeltreW
Vittorino da Feltre

Vittorino da Feltre, włoski humanista i nauczyciel. Jego prawdziwe imię brzmiało Vittorino Ramboldini.

Juan Luis VivesW
Juan Luis Vives

Juan Luis Vives – hiszpański humanista, pedagog okresu odrodzenia.

Thomas WolseyW
Thomas Wolsey

Thomas Wolsey właśc. Thomas Wulcy – angielski polityk, kardynał Kościoła rzymskokatolickiego.