Dom Literatury w ŁodziW
Dom Literatury w Łodzi

Dom Literatury w Łodzi – samorządowa instytucja kultury działająca w Łodzi, której głównym celem jest popularyzacja literatury, czasopiśmiennictwa, sztuki przekładu, sztuki komiksu, innych form okołoliterackich, jak również wspieranie działań wydawniczych, inicjatyw artystycznych czy działań interdyscyplinarnych.

Fundacja Festina LenteW
Fundacja Festina Lente

Fundacja Festina Lente – polska fundacja upowszechniająca czytelnictwo poprzez wykorzystanie nowoczesnych urządzeń elektronicznych, zgodnie z hasłem: „Książki, które idą tam gdzie Ty”. FFL prowadzi działalność wydawniczą, edukacyjną i charytatywną. Fundacja tworzy literackie aplikacje multimedialnych dla dzieci oraz wydaje książki hybrydowe. Istnieje od 2005 roku, a prezesem zarządu jest Jolanta Karwowska.

Gebethner i WolffW
Gebethner i Wolff

Gebethner i Wolff – przedsiębiorstwo wydawnicze i księgarskie założone w 1857 przez Gustawa Adolfa Gebethnera i Augusta Roberta Wolffa w Warszawie. Istniało do 1950, zlikwidowane przez władze komunistyczne.

Hejnał (wydawnictwo)W
Hejnał (wydawnictwo)

Oficyna Wydawnicza „Hejnał” – polskie wydawnictwo założone w 1929 roku w Wiśle, publikujące książki i czasopisma z zakresu życia duchowego, teozofii, parapsychologii, metafizyki i filozofii ezoterycznej.

Towarzystwo Wydawnicze „Ignis”W
Towarzystwo Wydawnicze „Ignis”

Towarzystwo Wydawnicze „Ignis” – polskie wydawnictwo w formie spółki akcyjnej założone w 1920 przez Ludwika Fiszera oraz grupę działaczy PPS, istniejące do 1928 roku.

Insignis MediaW
Insignis Media

Insignis Media S.C. – polskie wydawnictwo z siedzibą w Krakowie, specjalizujące się w literaturze fantastycznonaukowej, poradnikowej, biograficznej oraz beletrystycznej.

Instytut im. Oskara KolbergaW
Instytut im. Oskara Kolberga

Instytut im. Oskara Kolberga – polska placówka naukowo-badawcza zlokalizowana przy ul. Kantaka 4, w centrum Poznania.

Instytut Wydawniczy LatarnikW
Instytut Wydawniczy Latarnik

Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego – instytut wydawniczy założony w 2002 roku. Prowadzony przez Tomasza Raczka i Marcina Szczygielskiego.

Książnica-AtlasW
Książnica-Atlas

Książnica-Atlas – polskie wydawnictwo szkolne i naukowe działające w okresie II RP we Lwowie i Warszawie.

Księży Młyn Dom WydawniczyW
Księży Młyn Dom Wydawniczy

Księży Młyn Dom Wydawniczy – polskie wydawnictwo założone przez Michała Kolińskiego w 2007 w wyniku wydzielenia pozaedukacyjnej oferty wydawniczej z istniejącego od 1995 roku Wydawnictwa Piątek Trzynastego.

Wydawnictwo LiterackieW
Wydawnictwo Literackie

Wydawnictwo Literackie (WL) – jedno z największych polskich wydawnictw, założone w 1953 w Krakowie.

MarpressW
Marpress

Wydawnictwo Marpress sp z.o.o – gdańska oficyna wydawnicza, założona przez Władysława i Grażynę Kaweckich w 1991 roku.

Muza (oficyna wydawnicza)W
Muza (oficyna wydawnicza)

Muza – polskie wydawnictwo założone w 1991 w Warszawie, od 1998 notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Oficyna Wydawnicza „Vocatio”W
Oficyna Wydawnicza „Vocatio”

Oficyna Wydawnicza „Vocatio” – wydawnictwo założone w 1991 roku w Warszawie specjalizujące się w wydawaniu książek dla dzieci, poradników, powieści, oraz publikacji naukowych związanych z religią. Wydawane serie książkowe to m.in. „Prymasowska Seria Biblijna”, „Z Biblią przez życie – pod patronatem Prymasa Polski”, „Rozprawy i Studia Biblijne”, „Biblioteka Dialogu”.

Państwowy Instytut WydawniczyW
Państwowy Instytut Wydawniczy

Państwowy Instytut Wydawniczy (PIW) – polskie wydawnictwo założone w 1946 w Warszawie, w latach 2012–2015 w stanie likwidacji; w latach 2005–2015 dyrektorem wydawnictwa był Rafał Skąpski.

Polskie Książki TelefoniczneW
Polskie Książki Telefoniczne

pkt.pl Polskie Książki Telefoniczne – internetowy serwis typu yellow pages dostarczający informacje o firmach, produktach i usługach dostępny poprzez internetowy portal pkt.pl oraz poprzez aplikację mobilną na smartfony działające w systemie Android. Do 2011 firma drukowała i dystrybuowała bezpłatnie na terenie całego kraju Polskie Książki Telefoniczne. W latach 2011-2015 prowadziła również działania w obszarze marketingu w wyszukiwarkach internetowych oraz projektowania i promocji stron internetowych. Od 2016 roku marka pkt.pl jest istotną częścią grupy kapitałowej CS Group Polska SA, która jest wiodącym partnerem MSP i oferuje zintegrowane strategie zarządzania widocznością polskich firm w Internecie.

Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw KartograficznychW
Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych

Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych im. Eugeniusza Romera SA (PPWK) – polskie wydawnictwo kartograficzne, powołane do życia 1 października 1951 roku przez połączenie szeregu pracowni redakcyjnych i reprodukcyjnych oraz w wyniku reorganizacji Państwowego Przedsiębiorstwa Fotogrametrii i Kartografii oraz Warszawskiego Okręgowego Przedsiębiorstwa Kartograficznego.

Polskie Wydawnictwo EkonomiczneW
Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne

Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne (PWE) – polskie wydawnictwo specjalizuje się w wydawaniu książek i podręczników akademickich o tematyce ekonomicznej.

Towarzystwo Wydawnicze „Rój”W
Towarzystwo Wydawnicze „Rój”

Towarzystwo Wydawnicze „Rój” – wydawnictwo działające w latach 1924–1940 w Warszawie, założone przez Melchiora Wańkowicza i Mariana Kistera; mieściło się w oficynie gmachu Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego przy ulicy Kredytowej 1.

Sonia DragaW
Sonia Draga

Sonia Sabina Draga – polska wydawczyni, działaczka społeczna i bizneswoman. Założycielka Wydawnictwa Sonia Draga i prezes Grupy Wydawniczej Sonia Draga, w skład której wchodzą także Wydawnictwo Debit oraz imprinty: Post Factum, Młody Book i Non Stop Comics. Jest również właścicielką kilku księgarń.

Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”W
Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”

Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak” – polskie wydawnictwo założone w 1959 w Krakowie.

Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik”W
Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik”

Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik” – polskie wydawnictwo literackie założone w 1944 w Lublinie z inicjatywy Jerzego Borejszy, w 1945 przeniesione do Warszawy.

Stowarzyszenie Salon LiterackiW
Stowarzyszenie Salon Literacki

Stowarzyszenie Salon Literacki – stowarzyszenie powstałe w 2010 roku, zajmujące się między innymi organizacją wydarzeń literackich oraz działalnością wydawniczą. Wydaje książki w Serii Wydawniczej Salonu Literackiego, koncentrując się głównie na debiutach poetyckich. Organizuje corocznie kilkudniowe warsztaty literackie Pomost w okolicach Miastka. Prowadzącymi warsztaty byli m.in. Miłosz Biedrzycki, Olgerd Dziechciarz, Wojciech Kass, Adam Wiedemann, Maciej Woźniak i Leszek Żuliński. Od 2012 roku organizuje cykliczne spotkania poetyckie w Warszawie oraz w Gdańsku. Od 2014 jest organizatorem corocznego Festiwalu Fala Poprzeczna w Gdańsku, od 2016 Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Wielki Iluminator” a od 2019 Festiwalu im. Miśka z Męcińskiej. Stowarzyszenie wydaje Salon Literacki – Internetową Gazetę Kulturalną.

Świat KsiążkiW
Świat Książki

Świat Książki – działające w Polsce wydawnictwo założone w 1994 w Warszawie przez niemiecki koncern Bertelsmann. Obecnie działający jako niezależny polski wydawca.

Wydawnictwo Polskie R. WegneraW
Wydawnictwo Polskie R. Wegnera

Wydawnictwo Polskie R. Wegnera – polskie wydawnictwo działające w latach 1917–1950. Zostało założone jako spółka akcyjna przez Rudolfa Wegnera jako Wydawnictwo Polskie z siedzibą we Lwowie, a następnie w Poznaniu. W roku 1926 Wegner przejął je na własność i zmienił nazwę na Wydawnictwo Polskie R. Wegnera. Ukierunkowane było głównie na polską i zagraniczną literaturę piękną. W swoim dorobku ma szereg serii wydawniczych, z których najbardziej znane to „Biblioteka Laureatów Nobla” i „Cuda Polski”. Charakteryzowało się dużą dbałością o jakość techniczną, literacką i graficzną swoich książek, zwłaszcza luksusowych edycji bibliofilskich. Wielkość produkcji sięgała 300 nowych tytułów rocznie. W czasie II wojny światowej zostało przeniesione do Warszawy i prowadziło sprzedaż swoich zapasów magazynowych. W roku 1941 zmarł właściciel, Rudolf Wegner, a firma przeszła w ręce jego żony Wandy i córki, Ireny Rybotyckiej. Majątek wydawnictwa uległ praktycznie całkowitemu zniszczeniu w trakcie powstania warszawskiego. Po wojnie wznowiło funkcjonowanie, lecz w roku 1950 zostało znacjonalizowane i zlikwidowane. Jego działalność kontynuowana była w stosunkowo niedużej skali przez emigracyjne Wydawnictwo Polskie Tern (Rybitwa) Book w Londynie do lat 70. XX wieku.

Wiedza i PraktykaW
Wiedza i Praktyka

Wiedza i Praktyka – firma działająca w branży wydawniczej, jeden z największych dostawców informacji fachowej w Polsce w formie drukowanej i elektronicznej a także organizator szkoleń stacjonarnych i konferencji.

Wydawnictwa Szkolne i PedagogiczneW
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (WSiP) – polskie wydawnictwo edukacyjne założone w 1945 w Warszawie jako Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych (PZWS).

Wydawnictwa Uniwersytetu WarszawskiegoW
Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego

Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego – wydawca książek naukowych i dydaktycznych, których autorami są przedstawiciele nauki polskiej i światowej. Publikuje przede wszystkim prace doktorskie, książki habilitacyjne oraz podręczniki akademickie. Rocznie opracowuje około 150 książek oraz wydaje 12 czasopism, m.in.: „Poradnik Językowy”, „Przegląd Humanistyczny”, „Przegląd Muzykologiczny”, „Studia Iuridica” i „Kwartalnik Pedagogiczny”. Wydawnictwo udostępnia również publikacje w formie e-booków.

Wydawnictwo a5W
Wydawnictwo a5

Wydawnictwo a5 – autorskie wydawnictwo literackie założone w 1989 roku przez Krystynę i Ryszarda Krynickich.

Wydawnictwo Adam MarszałekW
Wydawnictwo Adam Marszałek

Wydawnictwo Adam Marszałek – polska oficyna wydawnicza z siedzibą w Toruniu.

Wydawnictwo Akademickie „Dialog”W
Wydawnictwo Akademickie „Dialog”

Wydawnictwo Akademickie „Dialog” – polskie wydawnictwo założone w roku 1992. Publikuje książki o tematyce orientalnej, związane z Azją i Afryką, w tym dzieła tamtejszych autorów. Wydaje również literaturę europejską. Znaczna część pozycji dotyczy religioznawstwa i filologii orientalnych. Wiele z nich ukazało się pod patronatem Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Wydawnictwo AmberW
Wydawnictwo Amber

Wydawnictwo Amber – pierwsze polskie prywatne wydawnictwo założone 28 lutego 1989 roku i od 1992 prowadzone przez małżeństwo Zbigniewa Fonioka i Małgorzatę Cebo-Foniok.

Wydawnictwo BuchmannW
Wydawnictwo Buchmann

Buchmann – wydawnictwo działające od 1987 roku, na polskim rynku wydawniczo-księgarskim obecne od 1992 roku. Wśród publikacji wydawnictwa znajdują się: słowniki językowe i tematyczne, rozmówki, gramatyki, pomoce dydaktyczno-naukowe, leksykony, atlasy, encyklopedie, przewodniki, poradniki, książki edukacyjne, książki dla dzieci i młodzieży oraz albumy.

Wydawnictwo DolnośląskieW
Wydawnictwo Dolnośląskie

Wydawnictwo Dolnośląskie – polskie wydawnictwo z siedzibą we Wrocławiu.

Wydawnictwo Dwie SiostryW
Wydawnictwo Dwie Siostry

Wydawnictwo Dwie Siostry – wydawnictwo założone w 2005 roku przez Joannę Rzyską, Jadwigę Jędryas i Ewę Stiasny, z siedzibą w Warszawie. W grudniu 2016 w zarządzie wydawnictwa pozostały Jadwiga Jędryas oraz Ewa Stiasny.

Wydawnictwo EpistemeW
Wydawnictwo Episteme

Wydawnictwo Episteme – polskie wydawnictwo powstałe w 2010 roku jako marka graficznego Studia Format, działającego w Lublinie od 2009 roku. Publikuje książki naukowe i popularnonaukowe z różnych dyscyplin, beletrystykę oraz poezję. Znajduje się na wykazie wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wydawnictwo FA-artW
Wydawnictwo FA-art

Wydawnictwo FA-art – polskie wydawnictwo z siedzibą w Katowicach powstało w 1990 roku wraz z zarejestrowaniem ukazującego się początkowo poza cenzurą kwartalnika „FA-art”. Oprócz kwartalnika wydaje książki z zakresu literatury pięknej, krytyki i literaturoznawstwa, płyty muzyczne oraz współpracuje przy wydawaniu wortalu Witryna Czasopism.pl.

Wydawnictwo FormaW
Wydawnictwo Forma

Wydawnictwo Forma – polskie wydawnictwo z siedzibą w Szczecinie, powstałe w 2000 r.

Wydawnictwo FormatW
Wydawnictwo Format

Wydawnictwo Format – wrocławskie wydawnictwo specjalizujące się w wydawaniu książek obrazkowych o charakterze artystycznym, które skierowane są do dzieci i dorosłych. Publikacje otrzymują liczne nagrody i jako odbiegające od masowych standardów, są chętnie wybierane przez kolekcjonerów.

Wydawnictwo IskryW
Wydawnictwo Iskry

Wydawnictwo Iskry – polskie wydawnictwo założone w 1952 w Warszawie jako Państwowe Wydawnictwo Młodzieżowe „Iskra”, następnie Państwowe Wydawnictwo „Iskry”, wydawca literatury dla dzieci i młodzieży; sprywatyzowane w 1992.

Wydawnictwo Lekarskie PZWLW
Wydawnictwo Lekarskie PZWL

PZWL Wydawnictwo Lekarskie – największe i najstarsze polskie wydawnictwo medyczne, którego powstanie zainicjował prof. Stanisław Konopka w czerwcu 1945 r. w Warszawie.

Wydawnictwo Naukowe PWNW
Wydawnictwo Naukowe PWN

Wydawnictwo Naukowe PWN (PWN) – polskie wydawnictwo naukowe założone w 1951 w Warszawie jako Państwowe Wydawnictwo Naukowe.

Wydawnictwo Polskie R. WegneraW
Wydawnictwo Polskie R. Wegnera

Wydawnictwo Polskie R. Wegnera – polskie wydawnictwo działające w latach 1917–1950. Zostało założone jako spółka akcyjna przez Rudolfa Wegnera jako Wydawnictwo Polskie z siedzibą we Lwowie, a następnie w Poznaniu. W roku 1926 Wegner przejął je na własność i zmienił nazwę na Wydawnictwo Polskie R. Wegnera. Ukierunkowane było głównie na polską i zagraniczną literaturę piękną. W swoim dorobku ma szereg serii wydawniczych, z których najbardziej znane to „Biblioteka Laureatów Nobla” i „Cuda Polski”. Charakteryzowało się dużą dbałością o jakość techniczną, literacką i graficzną swoich książek, zwłaszcza luksusowych edycji bibliofilskich. Wielkość produkcji sięgała 300 nowych tytułów rocznie. W czasie II wojny światowej zostało przeniesione do Warszawy i prowadziło sprzedaż swoich zapasów magazynowych. W roku 1941 zmarł właściciel, Rudolf Wegner, a firma przeszła w ręce jego żony Wandy i córki, Ireny Rybotyckiej. Majątek wydawnictwa uległ praktycznie całkowitemu zniszczeniu w trakcie powstania warszawskiego. Po wojnie wznowiło funkcjonowanie, lecz w roku 1950 zostało znacjonalizowane i zlikwidowane. Jego działalność kontynuowana była w stosunkowo niedużej skali przez emigracyjne Wydawnictwo Polskie Tern (Rybitwa) Book w Londynie do lat 70. XX wieku.

Wydawnictwo SWPS AcademicaW
Wydawnictwo SWPS Academica

Wydawnictwo Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej. Oprócz pozycji książkowych wydaje wydawnictwa specjalne i periodyki: Bliski Wschód, Kultura Popularna, Psychologia Jakości Życia, Acta Sueco-Polonica, Spotkania Europejskie.

Wydawnictwo Uniwersytetu ŚląskiegoW
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego – uczelniana oficyna wydawnicza powstała w 1968 roku wraz z powołaniem do życia Uniwersytetu Śląskiego. Dnia 1 września 1975 roku Dział Wydawniczy przekształcono w Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego.

Wydawnictwo Uniwersytetu WrocławskiegoW
Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego

Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego – wydawnictwo naukowe, którego historia sięga lat 60, kiedy to w Uniwersytecie Wrocławskim powstał wówczas niewielki dział wydawniczy. W miarę rozwoju wzrastały edytorskie potrzeby Uniwersytetu związane z koniecznością publikacji pomocy dydaktycznych i prac naukowych, co powodowało ciągły rozwój działu wydawniczego, który w 1972 uzyskał status wydawnictwa uczelnianego. Od tego momentu oficyna nosi nazwę Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, od 1 kwietnia 1996 roku działając jako jednoosobowa spółka Uniwersytetu Wrocławskiego z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zakład Narodowy im. OssolińskichW
Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Zakład Narodowy im. Ossolińskich (ZNiO), Ossolineum – polski instytut naukowy i kulturalny we Wrocławiu.

ZamKorW
ZamKor

ZamKor P. Sagnowski i Wspólnicy spółka jawna - wydawnictwo specjalizujące się w podręcznikach z fizyki i chemii dla gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej, produkcji pomocy dydaktycznych i materiałów multimedialnych z obu tych przedmiotów oraz kursów e-learningowych.

Zysk i S-kaW
Zysk i S-ka

Zysk i S-ka – wydawnictwo z siedzibą w Poznaniu przy ulicy Wielkiej na Starym Mieście, założone w 1994 przez Tadeusza Zyska i Aleksandra Szablińskiego, po ich odejściu z wydawnictwa Rebis. W dorobku wydawnictwa jest już ponad tysiąc tytułów.