
Flaga – płat tkaniny określonego kształtu i barwy (barw) przymocowywany do drzewca; może zawierać godła, symbole, wizerunki. Flaga jest znakiem rozpoznawczym, symbolem państwa lub organizacji, czasem również miast czy jednostek podziału administracyjnego, oddziału wojsk (sztandar), organizacji: politycznych, społecznych, kościelnych, sportowych itd.

Flaga heraldyczna – flaga, która zawiera godło herbowe luzem na płacie w barwie tarczy herbu.

Antarktyda, jako że nie jest państwem, ani nie ma własnego rządu, nie ma swojej oficjalnej flagi. Istnieje jednak kilka propozycji flag dla tego kontynentu. Od 2002 roku często za nieoficjalną flagę Antarktydy uznaje się flagę przyjętą przez traktat antarktyczny

Flaga wyzwolenia Arabów pochodzi z Egiptu. W roku 1953 młodzi oficerowie, którzy obalili króla Faruka, proklamując republikę zaprojektowali flagę symbolizującą:przelaną krew (czerwień) świetlaną przyszłość (biel) życie przed rewolucją w 1952 (czerń)

Flaga Azawadu – flaga Narodowego Ruchu Wyzwolenia Azawadu jednostronnie ustanowiona przez ten ruch również flagą Azawadu, czyli regionu w Mali, którego rebelianci z Narodowego Ruchu Wyzwolenia Azawadu 6 kwietnia 2012 roku ogłosili jednostronnie niepodległość.

Flaga Bretanii - flaga regionu historycznego Francji, Bretanii, którą utworzył w 1923, wykorzystując historyczne motywy regionu, Morvan Marchal, architekt i działacz bretoński.

Flaga Burgundii – flaga regionu historycznego Francji, Burgundii, która została utworzona z wykorzystaniem herbów książąt Burgundii oraz rodu Walezjuszów.

Barwy pansłowiańskie – kolorami panslawizmu są czerwień, błękit i biel. Barwy te widnieją na flagach większości krajów słowiańskich oraz tych krajów, w których narody słowiańskie lub słowiańskojęzyczne stanowią większość. Mają one symbolizować postulowaną przez panslawizm koncepcję wspólnego rodowodu Słowian. Barwy te zostały przyjęte podczas I zjazdu wszechsłowiańskiego w Pradze w 1848.

Biała flaga – symbol określony w art. 32 konwencji haskiej z 29 lipca 1899 i 18 października 1907 o zasadach prowadzenia wojny, którym zobowiązane są posługiwać się podczas wojny walczące strony wówczas, kiedy wysyłają w kierunku przeciwnika swoich parlamentariuszy. Białą flagą posługują się także wojska na znak kapitulacji, a także cywilni mieszkańcy miejscowości znajdujących się na linii frontu po to, by zamanifestować, iż w ich domach nie ma ukrytych żołnierzy.

Błękitna Flaga – nazwa programu wdrażanego przez organizację pozarządową – Fundację na rzecz Edukacji Ekologicznej z siedzibą w Danii, zrzeszającej narodowe organizacje, pełniące funkcję koordynatorów programu.

Flaga buddyjska – flaga symbolizująca buddyzm.

Czerwony sztandar – międzynarodowy symbol ruchów robotniczych. Jakkolwiek jego geneza jest starsza, to utożsamiany jest z przelaną krwią robotników w XIX wieku.

Czerwony sztandar – międzynarodowy symbol ruchów robotniczych. Jakkolwiek jego geneza jest starsza, to utożsamiany jest z przelaną krwią robotników w XIX wieku.

Flaga esperancka – jeden z symboli języka esperanto i ruchu esperanckiego.

Flaga arabskiej rewolty była flagą używaną przez arabskich nacjonalistów podczas arabskiej rewolty podczas I wojny światowej. Została ona zaprojektowana przez brytyjskiego dyplomatę – Sir Marka Sykes’a.

Flag dżihadu to symbol używany przez różne organizacje muzułmańskich ekstremistów, zwykle składające się z czarnego tła z białym tekstem Szahady często stylizowanej. Jej użycie zostało powszechnie przyjęte przez dżihadystów na początku XXI wieku.

Flaga Gadsdena – historyczna flaga amerykańska, która przedstawia gotowego do ataku, zwiniętego w kłębek grzechotnika. Poniżej węża umieszczony jest napis: „nie depcz mnie”. Flaga została zaprojektowana przez amerykańskiego generała i polityka Christophera Gadsdena. Używana była przez Kontynentalną Piechotę Morską w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Flaga Liwonii jest używana jako symbol Liwów, ugrofińskiej grupy etnicznej z Liwonii. Proporcje kolorów flagi wynoszą 2:1:2, a stosunek wysokości flagi do jej szerokości jest ustalony na 1:2, czyli identycznie jak flaga Łotwy. Kolor zielony reprezentuje lasy, biały oznacza brzeg, a niebieski ocean. Flaga została po raz pierwszy użyta przez Towarzystwo Liwów w 1923 r.

Flaga Mandatu Palestyny – flaga Brytyjskiego Mandatu Palestyny istniejącego w latach 1920 - 1948. Terytorium to nie posiadało własnej oficjalnej flagi. Jako że było częścią Imperium Brytyjskiego, jego flagą de facto był Union Jack używany przez Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii. Lokalny rząd, ministerstwa i administracja miały swoje własne symbole. Jedyną specyficzną dla Palestyny flagą nie zastrzeżoną dla oficjalnego rządu, była Palestine Ensign, wzorowana na brytyjskiej Red Ensign. Miała czerwone tło, z Union Jackiem w kantonie. W części prawej, na środku, znajdował się biały okrąg z napisem "Palestine". Używana była praktycznie tylko jako bandera statków zarejestrowanych na terytorium Brytyjskiego Mandatu Palestyny. Jej używanie na lądzie było bardzo ograniczone, nie identyfikowali się z nią też mieszkańcy Palestyny: Żydzi i Arabowie.

Obecnie nie ma oficjalnej flagi stanu Sikkim w Indiach. Niepodległe Królestwo Sikkim posiadało flagę narodową, dopóki nie stało się częścią Indii w 1975 r. Obecnie Rząd Sikkimu może być reprezentowany przez flagę, która przedstawia herb stanu na białym tle.

Flaga Syberii nie ma oficjalnego statusu. Symbolika flagi jest używana na niektórych flagach jednostek administracyjnych regionu, a także przez wiele ruchów politycznych i organizacji, które wyznają nie tylko poglądy autonomistyczne i separatystyczne. Na przykład Międzyregionalnego Stowarzyszenia „Umowa Syberyjska”

Pochodzenie flagi Synów Wolności nie jest znane. Wbrew popularnej legendzie, nie stworzyła jej Betsy Ross. Została zaprojektowana, prawdopodobnie, w 1765 roku, kiedy powstała owa tajna organizacja patriotyczna. Początkowo na fladze było dziewięć pasów, symbolizujących dziewięć z trzynastu kolonii, które w roku 1765, zaprotestowały przeciw ustawie Stamp Act. Ostatecznie stała się podstawą do projektu flagi wolnej Ameryki.

Flaga Vendsyssel – nieoficjalna flaga regionu Vendsyssel w północnej Danii.

Flaga Wietkongu – interpretowana na dwa sposoby:Czerwień – komunistyczna północ; błękit – kapitalistyczne południe. Pięć ramion gwiazdy reprezentuje: robotników, chłopów, żołnierzy, naukowców i młodzież. Czerwień – komunistyczna północ; błękit – dążenie do zjednoczenia całego narodu w walce o wspólną sprawę (gwiazda).

Flagi modlitewne – w bön i buddyzmie tybetańskim prostokątne kolorowe kawałki tkaniny, rozwieszane w widocznych miejscach, mające znaczenie rytualne w obydwu tradycjach. W bön nie są zapisane, mają na celu rytualne oczyszczenie okolicy, niekiedy wykorzystywane są w obrzędach leczniczych. Zwyczaj rozwieszania flag modlitewnych, zapisanych tekstami sutr, został przejęty przez buddyzm tybetański, lecz nie jest znany w tradycjach buddyjskich innych krajów.

Flagi hanzeatyckie – bannery, proporce i gonfalony umieszczane na kogach i innych rodzajach statków należących do miast Hanzy.

Flaga Korsyki – flaga tego francuskiego regionu przedstawia na białym tle czarny wizerunek głowy owiniętej srebrną chustą. Wizerunek ten symbolizuje Araba i ma związek z faktem, iż w przeszłości wyspą władali właśnie Arabowie. Nawiązuje też do XIV wiecznego herbu Aragonii.

Flaga Kuna Yala – symbol stosowany w autonomicznym regionie Kuna Yala, na północnym wschodzie Panamy. Reprezentuje także etniczną społeczność Kuna zamieszkującą również inne regiony w kraju.

Kyokujitsu-ki – japoński sztandar wojenny.

Flaga Serbołużyczan – flaga narodowa Serbołużyczan. Składa się z trzech jednakowych poziomych pasów w barwach pansłowiańskich: niebieskiej, czerwonej i białej.

Flaga Marsa – trójbarwna flaga mająca reprezentować planetę Mars. Została stworzona oraz jest używana przez Mars Society oraz The Planetary Society. Nie posiada oficjalnego statusu.

Międzynarodowy kod sygnałowy, MKS – zbiór podstawowych komunikatów kodowych, stosowany do sygnalizacji w żegludze, zatwierdzony przez Międzynarodową Organizację Morską w Londynie w 1969 roku.

Bandera piracka to flaga, którą wieszano na maszcie, by identyfikować się z innymi piratami w XVIII wieku.
Poczet sztandarowy – asysta sztandaru organizacji podczas różnego rodzaju ceremonii. W szczególności w wojsku i innych formacjach zmilitaryzowanych – grupa trzech żołnierzy lub funkcjonariuszy niosących sztandar jednostki wojskowej. Poczet sztandarowy wchodzi w skład kompanii honorowej. Podczas defilad poczet sztandarowy maszeruje za dowódcą kompanii honorowej, a przed pododdziałem honorowym.

Proporzec – rodzaj flagi i bandery, zwany także banderą bukszprytową, używany w marynarce wojennej.

Red Ensign albo żartobliwie Red Duster − bandera wywodząca się z XVII-wiecznej flagi angielskiej, używana początkowo przez okręty Royal Navy, a następnie i do chwili obecnej przez statki brytyjskiej marynarki handlowej. Dokładna data pojawienia się Red Ensign po raz pierwszy nie jest znana, ale zachowane eksponaty muzealne wskazują, że marynarka wojenna płaciła za szycie takich bander już w latach dwudziestych XVII wieku. W dzisiejszych czasach jest to bandera cywilna, używana w Wielkiej Brytanii przez wszystkie jednostki pływające nie związane z wojskowością.

Współczesna flaga Sardynii jako włoskiego regionu autonomicznego przedstawia czerwony krzyż na białym tle, oraz cztery czarne głowy Maurów, po jednej w każdym z czterech białych pól.

Flaga Sycylii została przyjęta po raz pierwszy w 1282 roku, po powstaniu zwanym nieszporami sycylijskimi w Palermo. Przedstawia centralnie umieszczony triskelion, pośrodku którego widnieje głowa Meduzy, otoczona trzema kłosami pszenicy. Trzy nogi są tutaj symbolem szczęścia i pomyślności.
Sektorówka w slangu ultrasów jest to duża flaga wciągana z dolnego sektora na górną część trybuny zajmowaną przez kibiców. Największą sektorówkę w Polsce ma Pogoń Szczecin. Sektorówki są dumą kibiców. Są one różnie podnoszone, np. Kibice GKS-u Katowice opuszczają sektorówkę na przeźroczystych linkach z dachu. Wtedy sektorówka zakrywa trybunę. Największe sektorówki ważą nawet kilkadziesiąt kilogramów.

W 1921 r. na Międzynarodowym Kongresie Liderów Spółdzielczości w Bazylei przyjęto kolory tęczy jako symbol spółdzielczości. Na kongresie w Essen w 1922 r. Międzynarodowy Związek Spółdzielczy zaakceptował tęczową flagę, nie określając jej wzoru.

Sztandar krwi – nazwa nazistowskiego sztandaru, który niesiono podczas nieudanego puczu monachijskiego 9 listopada 1923. Po dojściu Adolfa Hitlera do władzy stał się jednym z najbardziej szanowanych przedmiotów w Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników. Sztandar należał do jednej z grup SA, a podczas puczu został splamiony krwią jego uczestników, kiedy policja monachijska zaczęła strzelać do demonstrantów. Jednak większość krwi na sztandarze pochodziła od Andreasa Bauriedla, członka partii, który upadł na niego, gdy rozległy się strzały.

Tęczowa flaga – flaga zaprojektowana w 1978 roku przez Gilberta Bakera jako symbol dumy i ruchu na rzecz równouprawnienia osób LGBT.

Flaga Zjednoczenia – flaga używana przez oba państwa koreańskie – Koreę Północną i Południową – w trakcie niektórych zawodów sportowych. Po raz pierwszy zaprezentowana w 1991, kiedy to oba kraje wystąpiły jako jedna drużyna podczas 41. mistrzostw świata w tenisie stołowym w Chiba (Japonia) oraz podczas 6. młodzieżowych mistrzostw świata w piłce nożnej w Lizbonie (Portugalia). Obie Koree maszerowały pod wspólną flagą na ceremoniach otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2000 i 2004 roku, także podczas ceremonii otwarcia XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu. Jednak podczas samych zawodów oba kraje startowały już oddzielnie.

Znak dowódcy okrętu – znak okrętowy, jeden ze znaków marynarki wojennej, długa wąska flaga umieszczana na topie głównego masztu. Ma kształt trójkątny lub zwężający się i zakończony jaskółczym ogonem. W języku angielskim nazywany commissioning pennant lub masthead pennant.