
Agar – żywiczne drewno różnych gatunków drzew z rodzaju Aquilaria.

Aksamitka wzniesiona – gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Inne jej nazwy: aksamitek wzniesiony, szarańcza wzniesiona, szarańcza wielkokwiatowa, tagetes wzniesiony. Pochodzi z Ameryki Środkowej i północnych obszarów Ameryki Południowej. W wielu krajach świata jest uprawiana jako ozdobna roślina ogrodowa. Jej kwiaty są jadalne i dodawane jako ozdoba i dodatek aromatyzujący do sałatek.

Aloes – rodzaj jednoliściennych sukulentów liściowych. Liczy ok. 550 gatunków. Należą do niego formy drzewiaste, krzewiaste, byliny, niekiedy liany. Zasięg występowania roślin z tego rodzaju obejmuje Półwysep Arabski, Afrykę i Madagaskar. Gatunkiem typowym jest Aloë perfoliata L.

Alokazja olbrzymia – gatunek rośliny z rodziny obrazkowatych. Pochodzi z obszarów tropikalnej Azji (Malezja), Australii i Wysp Salomona.
Aquilaria – rodzaj należący do rodziny wawrzynkowatych, obejmujący co najmniej 22 gatunki drzew tropikalnych występujących w Azji południowej i południowo-wschodniej. Mają duże znaczenie gospodarcze i z powodu znacznej eksploatacji są zagrożone i wszystkie gatunki chronione są Konwencją CITES.

Butea monosperma – gatunek tropikalnego drzewa z rodziny bobowatych, pochodzący z południowej Azji.

Chlebowiec różnolistny – gatunek rośliny z rodziny morwowatych. Nazywany też drzewem bochenkowym. Pochodzi z Indii, jest uprawiany również w wielu innych rejonach świata o klimacie tropikalnym.

Cynodon palczasty, trawa bermudzka, psi ząb palczasty — gatunek rośliny z rodziny wiechlinowatych. Występuje na terenach piaszczystych. W USA, w jej południowych rejonach jest rośliną pastewną, odporną na suszę. Jest gatunkiem obcym zadomowionym we florze Polski. Trawa osiąga do 30 cm wysokości. Kwiatostan złożony jest z palczasto ułożonych kłosów. Poszczególne kłoski są jednokwiatowe.

Desmostachya bipinnata – gatunek trawy opisywany w Wedach jako kuśa, często wspominany w mitach indyjskich, używany w kulcie hinduistycznym. Również na asanie z tej trawy medytował Budda Siakjamuni w Bodh Gaya.

Figowiec benjamina – gatunek rośliny z rodziny morwowatych. Występuje naturalnie od południa Azji po północną Australię i Wyspy Salomona. Jest oficjalnym drzewem miasta Bangkok w Tajlandii. W Polsce jest często uprawiany jako doniczkowa roślina ozdobna.

Figowiec groniasty – gatunek rośliny z rodziny morwowatych. Naturalnie rośnie w Chinach, w Indiach, Nepalu, Pakistanie, Sri Lance, na Półwyspie Indochińskim, w Malezji i na Archipelagu Malajskim sięgając po Australię. Jest też uprawiany w wielu innych krajach świata.

Glorioza wspaniała – gatunek pnącza z rodziny zimowitowatych, pochodzący z Afryki i Azji, naturalizowany w Australii i Oceanii, uprawiany w Europie i Ameryce. Glorioza wspaniała znajduje zastosowanie przede wszystkim jako roślina ozdobna i lecznicza. Z uwagi na obecność kolchicyny cała roślina jest śmiertelnie trująca.

Głożyna pospolita, jujuba pospolita – gatunek krzewu lub niewysokiego drzewa z rodziny szakłakowatych. Występuje w Europie południowej, Indiach, Himalajach, Chinach.

Granat właściwy, granatowiec właściwy – gatunek rośliny należący do rodziny krwawnicowatych (Lythraceae). Rodzimy obszar jego występowania obejmuje część obszarów Azji Zachodniej, Kaukazu i Półwyspu Indyjskiego, ale rozprzestrzenia się gdzieniegdzie poza tymi regionami. Jest uprawiany w wielu krajach świata.

Iksora szkarłatna – gatunek rośliny z rodziny marzanowatych (Rubiaceae). Pochodzi z Indii, jest uprawiany w wielu krajach świata jako roślina ozdobna. Nazwa polska jest spolszczeniem i tłumaczeniem nazwy łacińskiej.

Jaśmin wielkolistny, jaśminek wielkolistny, dzielżamin wielkolistny – gatunek krzewu z rodziny oliwkowatych. Pochodzi z Indii, Bangladeszu i Birmy, jest uprawiany w wielu krajach świata.

Kapusta czarna, kapusta gorczyca, gorczyca czarna – gatunek rośliny z rodziny kapustowatych. Rośnie dziko w Afryce Północnej, na znacznej części Azji i w całej niemal Europie. Rozprzestrzenia się też gdzieniegdzie poza tymi obszarami i jest uprawiana niemal w całej Europie, Azji, Ameryce i Afryce. W Polsce spotyka się ją często w stanie zdziczałym. Obecnie zaliczana do rodzaju kapusta (Brassica), w starszych systematykach figuruje jako gatunek rodzaju gorczyca (Sinapis).

Klitoria ternateńska – gatunek tropikalnej rośliny należący do rodziny bobowatych (Fabaceae).

Kocanki ogrodowe – gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Znany jest pod nazwą łacińską Helichrysum bracteatum (Vent.) Andrews). Nazwa ta jest już nieaktualna, gdyż według nowszych ujęć taksonomicznych gatunek ten został przeniesiony do rodzaju Xerochrysum. Na razie nie utworzono nowej nazwy polskiej i w dalszym użyciu jest nazwa kocanki ogrodowe. Pochodzi z Australii. Jest w wielu krajach świata uprawiany jako roślina ozdobna. W handlu używana jest nazwa "nieśmiertelnik".

Kokos właściwy, palma kokosowa, kokosowiec, kokosowiec właściwy – jedyny gatunek z monotypowego rodzaju kokos, należącego do rodziny arekowatych.

Konopie siewne – gatunek rośliny z rodziny konopiowatych. W zależności od ujęcia systematycznego jedyny przedstawiciel monotypowego rodzaju konopie lub jeden z kilku wyodrębnianych gatunków. Występuje w górach Ałtaj, Tienszan oraz na Zakaukaziu i w Afganistanie. Jako roślina uprawna rozpowszechniona w różnych częściach świata. W Polsce może dziczeć i występować jako efemerofit lub kenofit zajmujący siedliska ruderalne.
Lotos – rodzaj roślin z rodziny lotosowatych. Należą do niego dwa gatunki występujące w Ameryce Północnej, Azji i Europie. Ma liczne synonimy: bobowiec, bób wodny, nelumbo, nurzybób, nurzykłąb. Nazwa rodzajowa Nelumbo pochodzi z języka syngaleskiego.
Lotos orzechodajny, nurzykłąb orzechodajny – gatunek wieloletniej rośliny z rodziny lotosowatych (Nelumbonaceae). Rośnie dziko w Azji, gdzie występuje w pasie od delty Wołgi po Japonię na północy i w Australii. Rozprzestrzenia się też gdzieniegdzie w innych regionach świata.

Madhuca longifolia – gatunek drzewa z rodziny sączyńcowatych. Pochodzi z obszarów subtropikalnej Azji:Indii, Nepalu, Sri Lanki i Birmy.

Mala wąskolistna – gatunek drzewa z rodziny eleokarpowatych (Elaeocarpaceae). Rośnie dziko w Chinach, na Półwyspie Indyjskim, w Indochinach, Malezji, w Australii, na Fidżi i w Nowej Kaledonii.

Małżeństwo zmarłego z drzewem – rodzaj związku małżeńskiego w hinduizmie.

Migdałecznik arjuna – gatunek drzewa z rodziny trudziczkowatych (Combreatceae). Występuje w Indiach, w Mjanmie i na Sri Lance. Roślina wykorzystywana jest przez ajurwedyjskich lekarzy z powodu uzdrawiających właściwości.

Mleczara olbrzymia, kalotropis olbrzymi – gatunek rośliny z rodziny toinowatych, pochodzący z tropikalnych rejonów Azji: Iran, Chiny, Półwysep Indyjski, Indochiny, Malezja). Roślina zawiera trujący sok mleczny.

Ostryż długi – nazywany także ostryżem Zohary, kurkumą długą, ostryżem indyjskim, kurkumą, szafranem indyjskim – gatunek byliny z rodziny imbirowatych. Rośnie dziko w Indiach, jest uprawiany w wielu krajach o klimacie tropikalnym.

Pieprz żuwny, pieprz betelowy, betel – gatunek rośliny z rodziny pieprzowatych. Pochodzi z Indii i Półwyspu Malajskiego. Uprawiany na terenach południowych Azji Wschodniej.

Plumeria, znana także jako Kwiat Lei – rodzaj roślin z rodziny toinowatych. Należy tu 7-8 gatunków pochodzących z Ameryki Środkowej. Nazwę nadano dla upamiętnienia francuskiego botanika Charlesa Plumiera.

Poganek rutowaty, nazywany także rutą stepową lub rutą syryjską – gatunek sukulentu z rodziny łużnikowatych (Nitrariaceae). Roślina występuje w północnej Afryce, na Bliskim Wschodzie, aż po Indie oraz na terenach śródziemnomorskich. Naturalizowana także w południowo-zachodnich Stanach oraz w Australii.

Przęśl chińska – gatunek niewysokiego krzewu z rodziny przęślowatych (Ephedraceae). Występuje we wschodniej Azji.

Przęślowate (Ephedraceae) – monotypowa rodzina z rzędu gniotowców (Gnetales). Należy tu jeden rodzaj – przęśl z 64 gatunkami. Rośliny te występują na terenach suchych, najczęściej na stepach i pustyniach. Spotykane są we wszystkich częściach świata z wyjątkiem Antarktydy, Australii i Oceanii. W granicach współczesnej Polski nie występują, ale przęśl dwukłosowa rośnie niedaleko – w zachodniej Ukrainie i na Słowacji.

Sandałowiec – rodzaj roślin z rodziny sandałowcowatych. Należy do niego 9 gatunków występujących na nizinach Australii, Azji Południowo-Wschodniej i wyspach Pacyfiku.

Sandałowiec biały – gatunek niewielkiego, powoli rosnącego drzewa. Występuje naturalnie na suchych obszarach subkontynentu indyjskiego. Jest półpasożytem, czerpiącym substancje odżywcze z korzeni innych drzew, bez większej szkody dla gospodarzy. Gatunek zagrożony ze względu na nadmierną eksploatację i utratę naturalnych siedlisk. Z tego względu w Indiach wprowadzono zakaz eksportu drewna. Jest uprawiany w innych krajach tropikalnych, takich jak Chiny, Sri Lanka, Indonezja, Malezja, Filipiny i Australia. Zarówno drewno jak i kora posiadają przyjemny, długo utrzymujący się aromat, dzięki zawartości santanolu i santalenu.

Strączyniec cewiasty – gatunek drzewa z rodziny bobowatych (Fabaceae) z podrodziny brezylkowych (Caesalpinioideae). Pochodzi z Półwyspu Indyjskiego. Uważany jest za narodowe drzewo Tajlandii oraz drzewo stanu Kerala w Indiach.

Szafran uprawny – gatunek rośliny z rodziny kosaćcowatych. Pochodzi prawdopodobnie z południowo-wschodniej Europy lub Azji Mniejszej. Nieznana jest jego forma dzika, wydaje się, że jest blisko spokrewniony z Crocus cartwrightianus, który normalnie zawiązuje nasiona, w przeciwieństwie do C. sativus, który albo nie zawiązuje nasion wcale, albo tylko płonne.
Tewecja peruwiańska – gatunek rośliny z rodziny toinowatych, pochodzący z tropikalnych rejonów Ameryki. Roślina zawiera silnie trujący sok mleczny. Najbardziej toksyczne są nasiona. Zawarty w nich glikozyd nasercowy może spowodować śmierć po spożyciu nawet tylko jednego owocu.
Cukrowiec lekarski, trzcina cukrowa – gatunek byliny należący do rodziny wiechlinowatych (Poaceae), rodzaju cukrowiec. Prawdopodobnie pochodzi z Nowej Gwinei. Z Azji południowej ok. 800 r. n.e. do basenu Morza Śródziemnego przenieśli ją Arabowie.

Turi wielkokwiatowe – gatunek drzewa z rodziny bobowatych. Pochodzi z Archipelagu Sundajskiego, jest też uprawiane w wielu krajach o klimacie tropikalnym. Strefy mrozoodporności: 10–11.

Wełniak azjatycki – drzewo z rodziny wełniakowatych, pochodzące z południowych Indii i Cejlonu.