Aulis AarnioW
Aulis Aarnio

Aulis Aarnio – fiński prawnik, specjalista w dziedzinie teorii i filozofii prawa oraz prawa cywilnego. Jest jednym z głównych przedstawicieli analitycznej teorii prawa.

Johannes AlthusiusW
Johannes Althusius

Johannes Althusius – niemiecki prawnik, teoretyk państwa i prawa. Autor dzieła Politica Methodice Digesta, Atque Exemplis Sacris et Profanis Illustrata (1603).

ArystotelesW
Arystoteles

Arystoteles – filozof, jeden z trzech – obok Sokratesa i Platona – najsławniejszych filozofów starożytnej Grecji. Nazywany też Stagirytą lub po prostu Filozofem.

Augustyn z HipponyW
Augustyn z Hippony

Aureliusz Augustyn z Hippony, łac. Aurelius Augustinus – filozof, teolog, organizator życia kościelnego, święty Kościoła katolickiego i Cerkwi Prawosławnej, jeden z ojców i doktorów Kościoła, znany jako doctor gratiae, pisarz o berberyjskich korzeniach. Wielu protestantów uważa go również za duchowego przodka protestantyzmu, jako że jego pisma miały duży wpływ na nauki Lutra i Kalwina.

Cesare BeccariaW
Cesare Beccaria

Cesare Beccaria, właśc. Cesare Bonesana, markiz Beccaria, wł. marchese di Beccaria – włoski prawnik i pisarz polityczny, przedstawiciel humanitaryzmu prawniczego, autor dzieła O przestępstwach i karach (1764).

Jeremy BenthamW
Jeremy Bentham

Jeremy Bentham – angielski prawnik, filozof i ekonomista. Reformator instytucji prawnych i społecznych, prekursor pozytywizmu prawniczego. Jeden z głównych przedstawicieli liberalizmu. Jeden z autorów filozoficznej koncepcji utylitaryzmu. W ekonomii zwolennik wolnego rynku. Jedną z najsłynniejszych jego myśli było przekonanie, że ludzie pragną w życiu przede wszystkim przyjemności cielesnych, które są dla nich ważniejsze niż dobro świata.

Jean BodinW
Jean Bodin

Jean Bodin zwany Bodinusem – francuski prawnik, teoretyk państwa, polityk, twórca ideologii francuskiego absolutyzmu, zwolennik monarchii absolutnej, opracował nowożytne pojęcie suwerenności. Jego najbardziej znane dzieło to Sześć ksiąg o Rzeczypospolitej.

Jean-Marc CoicaudW
Jean-Marc Coicaud

Jean-Marc Coicaud – francusko-amerykański prawnik, profesor nauk prawnych, nauczyciel akademicki, od 2011 dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Rutgersa.

Benjamin ConstantW
Benjamin Constant

Henri Benjamin Constant de Rebecque – szwajcarski pisarz francuskiego pochodzenia, filozof i działacz polityczny stronnictwa liberalnego we Francji od czasów Dyrektoriatu do Restauracji Burbonów. Uchodzi za jednego z ojców liberalizmu.

Jacques DerridaW
Jacques Derrida

Jacques Derrida – francuski filozof, uważany za przedstawiciela postmodernizmu.

Ronald DworkinW
Ronald Dworkin

Ronald Myles Dworkin – amerykański filozof prawa i filozof polityki, krytyk pozytywizmu prawniczego, w szczególności w wersji zaproponowanej przez Herberta Harta. Jego integralna teoria prawa jest jedną z dominujących teorii w krajach anglosaskich.

Friedrich EngelsW
Friedrich Engels

Friedrich Engels – niemiecki filozof i socjolog. Był jednym z głównych ideologów socjalizmu, a także jednym z organizatorów i przywódców I i II Międzynarodówki. Do historii przeszedł jako jeden z najbliższych współpracowników Karla Marxa oraz współtwórca marksizmu, materializmu historycznego i socjalizmu naukowego. Współautor „Manifestu komunistycznego".

Roberto EspositoW
Roberto Esposito

Roberto Esposito – włoski filozof kojarzony z wkładu w koncepcję biopolityki. Profesor filozofii teoretycznej w Scuola Normale Superiore w Pizie. Po polsku ukazał się wybór jego tekstów Pojęcia polityczne. Wspólnota, immunizacja, biopolityka.

John FinnisW
John Finnis

John Finnis – australijski filozof, specjalizujący się w filozofii prawa. Uznawany jest za jednego z najważniejszych przedstawicieli współczesnej filozofii prawa natury.

Robert P. GeorgeW
Robert P. George

Robert Peter George – amerykański profesor nauk prawnych na Princeton University, gdzie wykłada prawo konstytucyjne, prawa i wolności obywatelskie, filozofię prawa.

Hugo GrocjuszW
Hugo Grocjusz

Hugo Grocjusz, Hugo Grotius, Huig de Groot – holenderski prawnik, filozof i dyplomata, zwany „ojcem” prawa międzynarodowego.

Jürgen HabermasW
Jürgen Habermas

Jürgen Habermas – niemiecki filozof, socjolog i publicysta polityczny. Współcześnie najbardziej znany przedstawiciel teorii krytycznej. Największe uznanie przyniosła mu oparta na pragmatyce aktów mowy teoria racjonalności komunikacyjnej, którą przeciwstawia zarówno modernistycznej filozofii podmiotu, jak i postmodernistycznej filozofii dekonstrukcji i destrukcji podmiotu. Jego dorobek skupia się na podstawach teorii społecznej i epistemologii, analizie demokracji, sfery publicznej i społeczeństw zaawansowanego kapitalizmu. System teoretyczny Habermasa skupia się na ujawnianiu możliwości rozumu i emancypacji ukrytych we współczesnych instytucjach oraz na zdolności człowieka do dochodzenia swoich racjonalnych interesów. Habermas znany jest ze swojej pracy dotyczącej koncepcji współczesności, szczególnie w kontekście dyskusji nad „racjonalizacją”, rozpoczętej przez Maxa Webera.

Herbert HartW
Herbert Hart

Herbert Lionel Adolphus Hart – angielski filozof analityczny, przedstawiciel oksfordzkiej szkoły języka potocznego, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli analitycznej teorii prawa i pozytywizmu prawniczego.

Georg Wilhelm Friedrich HegelW
Georg Wilhelm Friedrich Hegel

Georg Wilhelm Friedrich Hegel – niemiecki filozof, twórca nowoczesnego systemu idealistycznego.

Thomas HobbesW
Thomas Hobbes

Thomas Hobbes – angielski filozof, myśliciel społeczny, twórca kontraktualizmu, autor dzieła Lewiatan (1651), traktatu z zakresu filozofii społecznej i filozofii politycznej, w którym dowodzi, że człowiek wyszedł z hipotetycznego stanu natury, czyli stanu wojny każdego z każdym szukając gwarancji swojego bezpieczeństwa. Według Hobbesa człowiek decyduje się na utworzenie państwa na skutek w pełni racjonalnej i jednocześnie egoistycznej kalkulacji. Wszyscy tworzący państwo oddają większość władzy i jednocześnie zrzekają się prawa do używania przemocy na rzecz suwerena, w ramach powszechnej umowy społecznej. Czynią tak w zamian za identyczną obietnicę ze strony innych ludzi tworzących społeczeństwo i celem uzyskania przez wszystkich bezpieczeństwa.

Immanuel KantW
Immanuel Kant

Immanuel Kant – niemiecki filozof oświeceniowy, profesor logiki i metafizyki na Uniwersytecie Albrechta w Królewcu. Jeden z najwybitniejszych reprezentantów oświecenia.

Hans KelsenW
Hans Kelsen

Hans Kelsen – austriacki prawnik i filozof prawa, przedstawiciel normatywizmu, twórca koncepcji „czystej nauki prawa”.

Niklas LuhmannW
Niklas Luhmann

Niklas Luhmann – niemiecki socjolog i teoretyk społeczny. Jest uważany za najważniejszego niemieckojęzycznego przedstawiciela socjologicznej teorii systemów i cybernetyki społecznej oraz zaliczany do najwybitniejszych klasyków nauk socjologicznych XX wieku.

MajmonidesW
Majmonides

Majmonides, rabbi Mosze ben Majmon, Rambam, Abu Imran Musa Ibn Majmun, hebr. ‏רבי משה בן מיימון‎, arab. ‏موسى بن ميمون بن عبد الله القرطبي الإسرائيلي‎ – żydowski filozof i lekarz. Był autorem najważniejszego średniowiecznego komentarza do Talmudu – „Księga przykazań”.

Karl MarxW
Karl Marx

Karl Marx – niemiecki filozof, socjolog, ekonomista, historyk, dziennikarz i działacz rewolucyjny. Twórca socjalizmu naukowego, współzałożyciel I Międzynarodówki.

MonteskiuszW
Monteskiusz

Monteskiusz, właśc. Charles Louis de Secondat, baron de La Brède et de Montesquieu – francuski filozof, prawnik, wolnomularz i pisarz doby Oświecenia, członek zagraniczny Akademii Stanisława w Nancy od 1751 roku.

Manfred OstenW
Manfred Osten

Manfred Osten – niemiecki dyplomata, prawnik, historyk kultury i eseista.

Francesco Mario PaganoW
Francesco Mario Pagano

Francesco Mario Pagano – prawnik, filozof i dramaturg włoski, działacz Republiki Partenopejskiej roku 1799.

John RawlsW
John Rawls

John Rawls – amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.

Jean-Jacques RousseauW
Jean-Jacques Rousseau

Jean-Jacques Rousseau – genewski pisarz tworzący w języku francuskim, filozof, pedagog, teoretyk muzyki.

Peter SingerW
Peter Singer

Peter Singer [sɪŋə(r)] – australijski etyk, profesor University Center for Human Values, Princeton University. Wykładał m.in. w Oxfordzie, Nowym Jorku, University of Colorado, University of California i Monash University.

Franciszek SuárezW
Franciszek Suárez

Franciszek Suárez SJ – hiszpański filozof neoscholastyczny.

Christian ThomasiusW
Christian Thomasius

Christian Thomasius – filozof niemiecki, „ojciec niemieckiego oświecenia”, związany przez większość życia z Uniwersytetem w Halle.

Tomasz z AkwinuW
Tomasz z Akwinu

Tomasz z Akwinu, Akwinata, łac. Thomas de Aquino – filozof scholastyczny, teolog, członek zakonu dominikanów. Był jednym z najwybitniejszych myślicieli w dziejach chrześcijaństwa. Święty Kościoła katolickiego; jeden z doktorów Kościoła, który nauczając przekazywał owoce swej kontemplacji.

Roberto Mangabeira UngerW
Roberto Mangabeira Unger

Roberto Mangabeira Unger – brazylijskim teoretyk społeczny, polityk i profesor prawa na uczelni Harvard Law School. Jest jedynym pracownikiem naukowym z Południowej Ameryki na tej uczelni. Był powiązany z ruchem krytycznych studiów nad prawem, w krótkim okresie pomiędzy końcem lat siedemdziesiątych i początkiem osiemdziesiątych XX wieku. W późniejszym okresie odszedł od założeń ruchu. Jednym z jego uczniów był Barack Obama.

Emerich de VattelW
Emerich de Vattel

Emer (Emerich) de Vattel – szwajcarski filozof, dyplomata, prawnik.

Francisco de VitoriaW
Francisco de Vitoria

Francisco de Vitoria OP – hiszpański filozof renesansowy, teolog i prawnik, teoretyk prawa międzynarodowego oraz idei wojny sprawiedliwej.

Christian WolffW
Christian Wolff

Christian Wolff – niemiecki filozof, matematyk, i prawnik, profesor na Uniwersytecie w Halle, jeden z czołowych przedstawicieli wczesnego oświecenia. Uchodzi za najwybitniejszego filozofa niemieckiego między Leibnizem a Kantem. Rozwijał także inne dyscypliny wiedzy, takie jak ekonomia, prawo czy administracja. Jeden z twórców nauki o prawach natury. Usiłował godzić myśl racjonalistyczną z objawieniem.