
Bitwa pod Anghiari – malowidło tworzone w latach 1503–06 przez włoskiego artystę renesansowego Leonarda da Vinci.

Bitwa cesarskiej kawalerii z Turkami – obraz olejny namalowany przez niemieckiego malarza Augusta Querfurta w pierwszej połowie XVIII wieku, znajdujący się w Galerii Obrazów Pałacu Na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Bitwa pomiędzy USS Kearsarge i CSS Alabama – obraz olejny namalowany przez francuskiego malarza Édouarda Maneta w 1864, przedstawiający bitwę morską między dwoma amerykańskimi okrętami USS Kearsarge oraz CSS Alabama w czasie wojny secesyjnej (1861–1865). Dzieło powstałe miesiąc po ukazanym wydarzeniu, obecnie jest przechowywane w Philadelphia Museum of Art w Filadelfii.

Bitwa pod Chocimiem – obraz olejny Józefa Brandta namalowany w 1867.

Bitwa pod Grunwaldem – obraz olejny Jana Matejki namalowany w latach 1872–1878, w 1878 wystawiony w pałacu Wielopolskich w Krakowie, od 1902 w zbiorach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, dar społeczeństwa Królestwa Polskiego; od 1945 w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, w latach 1976–1982 w depozycie w Muzeum Zamkowym w Malborku. Obraz ma rozmiar 426 x 987 cm.

Grunwald – obraz olejny o wymiarach 350 × 400 centymetrów namalowany wraz z mniejszą repliką przez polskiego malarza Wojciecha Kossaka w 1931. Powstał na zamówienie Muzeum Narodowego w Warszawie.

Guernica – obraz olejny autorstwa hiszpańskiego artysty Pabla Picassa z 1937, znajdujący się w zbiorach Muzeum Narodowego Centrum Sztuki Królowej Zofii w Madrycie. Gernica jest uważana za jeden z najbardziej poruszających obrazów w historii. Obraz namalowany w odcieniach szarości, czerni i bieli, ma 3,49 metra wysokości, 7,76 metra w poprzek. Przedstawia on ludzi i zwierzęta cierpiących z powodu wojny, przemocy i chaosu.

Bitwa pod Ignacewem – powstała przed 1893 rokiem akwarela autorstwa polskiego malarza batalisty Juliusza Kossaka.

Bitwa pod Kaliszem – batalistyczny obraz olejny nieznanego malarza z XVIII w.; przedstawia bitwę pod Kaliszem stoczoną 29 października 1706 pomiędzy wojskami szwedzkimi i wspierającymi je oddziałami konfederatów warszawskich popierającymi Stanisława Leszczyńskiego a oddziałami saksońskimi, rosyjskimi i sprzymierzonymi z nimi konfederatami sandomierskimi popierającymi Augusta II Mocnego podczas III wojny północnej (1700–1721).

Kapitulacja pod Bailén – obraz olejny hiszpańskiego malarza José Casady del Alisala przedstawiający kapitulację armii napoleońskiej po przegranej bitwie pod Bailén rozegranej 19 lipca 1808. Dzieło wyróżniają wysoka jakość techniczna, jego walory dokumentalne oraz kompozycja nawiązująca do Poddania Bredy Velázqueza.

Karol X Gustaw w walce z Tatarami w bitwie pod Warszawą 1656 roku – obraz olejny namalowany przez niemieckiego malarza Johana Filipa Lemke w 1684 na zamówienie króla Szwecji Karola XI, znajdujący się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Katapulta – obraz olejny namalowany przez brytyjskiego malarza, rysownika, projektanta i mecenasa sztuki Edwarda Poyntera w 1868, znajdujący się w zbiorach Laing Art Gallery w angielskim mieście Newcastle upon Tyne.
Bitwa pod Kliszowem – obraz olejny nieznanego malarza z XVIII wieku znajdujący się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Bitwa pod Kłuszynem – batalistyczny obraz olejny namalowany w 1620 przez polskiego malarza ormiańskiego pochodzenia Szymona Boguszowicza (1575–1648).

La Barrière de Clichy – obraz olejny namalowany przez francuskiego malarza Horacego Verneta w 1820. Przedstawia epizod z 30 marca 1814 – marszałek Moncey wydaje rozkaz pułkownikowi Odiotowi z Gwardii Narodowej w trakcie obrony Paryża przed wojskami VI koalicji antyfrancuskiej.

Odbicie jasyru – obraz olejny namalowany przez polskiego malarza Józefa Brandta w 1878, znajdujący się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Olszynka Grochowska – obraz olejny namalowany przez polskiego malarza Wojciecha Kossaka w 1928, znajdujący się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Bitwa pod Orszą – obraz batalistyczny przedstawiający bitwę pod Orszą stoczoną 8 września 1514 pomiędzy wojskami polsko-litewskimi a moskiewskimi, znajdujący się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Jest jedynym dziełem tego typu w polskim malarstwie renesansowym.
Bitwa pod Ostrołęką dnia 26 maja 1831 roku – obraz olejny namalowany przez polskiego malarza Karola Malankiewicza w 1838, znajdujący się w zbiorach Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Bitwa pod Parkanami – powstały w 1883 obraz autorstwa polskiego malarza Juliusza Kossaka.
Po natarciu – obraz olejny namalowany przez brytyjskiego artystę Christophera R.W. Nevinsona w 1917, znajdujący się w zbiorach Imperial War Museum w Londynie.

Poddanie Bredy – obraz olejny Diega Velázqueza z 1635, przedstawiający poddanie wojskom hiszpańskim niderlandzkiego miasta Breda po kilkumiesięcznym oblężeniu. Dzieło powstałe 10 lat po ukazanym wydarzeniu, obecnie jest eksponowane w Muzeum Prado w Madrycie.

Potyczka – batalistyczny obraz olejny namalowany przez polskiego malarza Józefa Męcinę-Krzesza w 1881, znajdujący się w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach.

Bitwa pod Raszynem – powstały w 1884 obraz autorstwa polskiego malarza Juliusza Kossaka.

Bitwa pod San Romano – obraz autorstwa renesansowego malarza Paola Uccella, wchodzący w skład cyklu trzech obrazów opisujących historyczne epizody ze zwycięstwa wojsk florenckich dowodzonych przez kondotiera Niccola da Tolentino nad oddziałami sieneńskimi w bitwie pod San Romano pomiędzy Florencją a Sieną w 1432 roku.

Szarża na baterie rosyjskie pod Stoczkiem – obraz olejny namalowany przez polskiego malarza Wojciecha Kossaka w 1907 roku.

Szarża pod Rokitną – obraz olejny namalowany przez polskiego malarza Wojciecha Kossaka w 1934, znajdujący się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Szarża w wąwozie Somosierra – obraz olejny polskiego malarza romantycznego Piotra Michałowskiego. Szarża 3. szwadronu 1. Pułku Szwoleżerów Gwardii Cesarskiej, przeprowadzona 30 listopada 1808 w bitwie na przełęczy Somosierra w Hiszpanii, była ulubionym tematem artysty, który poświęcił jej kilka swoich prac i liczne szkice. Obraz Szarża w wąwozie Somosierra powstał około 1837, po powrocie malarza z Paryża. Obecnie dzieło znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Ścieżki chwały – obraz olejny namalowany przez brytyjskiego artystę Christophera R.W. Nevinsona w 1917, znajdujący się w zbiorach Imperial War Museum w Londynie.

Bitwa pod Trafalgarem, 21 października 1805 – obraz olejny namalowany przez angielskiego malarza Williama Turnera w latach 1822–1824, znajdujący się w zbiorach National Maritime Museum w Greenwich.

Trzeci maja 1808 lub Rozstrzeliwanie na wzgórzu księcia Pío – obraz hiszpańskiego malarza Francisca Goi. W literaturze polskojęzycznej obraz znany jest również pod tytułem Rozstrzelanie powstańców madryckich lub Rozstrzelanie powstańców madryckich na wzgórzu Príncipe Pío.

Walka powietrzna – obraz olejny znajdujący się w zbiorach Imperial War Museum w Londynie. Autorem płótna namalowanego w 1918 jest szkocki malarz i rysownik Louis Whirter.

Bitwa pod Wiedniem – obraz olejny namalowany przez flamandzkiego malarza Gonzalesa Franciscusa Casteelsa po 1683, znajdujący się w zbiorach Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Królewskim.

Wolność wiodąca lud na barykady – obraz francuskiego malarza, Eugène’a Delacroix upamiętniający wydarzenia rewolucji lipcowej wymierzonej przeciwko panowaniu króla Francji, Karola X. Wolność została uosobiona w postaci kobiety trzymającej w jednej ręce trójkolorową flagę, a w drugiej muszkiet wyposażony w bagnet.

Wzięcie do niewoli towarzysza pancernego. Epizod z wojny szwedzkiej – obraz olejny polskiego malarza Wojciecha Kossaka z 1894 roku, znajdujący się w Galerii sztuki polskiej 1800–1945 Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Zasadzka – obraz olejny namalowany przez polskiego malarza Feliksa Sypniewskiego w 1856, znajdujący się w kolekcji prywatnej.

Bitwa pod Zborowem – batalistyczny obraz olejny dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego namalowany w 1780 przez francuskiego malarza, rysownika i grafika Jana Piotra Norblina. Obraz wypożyczony długoterminowo z Muzeum Okręgowego w Tarnowie znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.