
Edward Russel Ayrton – brytyjski archeolog i egiptolog. Rodzicami jego byli; William Scrope Ayrton - dyplomata brytyjski, pracujacy w Chinach oraz Ellen Louisa McClatchie. Edward urodził się w Wuhu w Chinach, a staranne, gruntowne wykształcenie odebrał, uczęszczając do prastiżowej St Paul's School w Londynie.
Harry Burton – angielski egiptolog i fotograf archeologiczny, dokumentujący odkrycia w Egipcie.

George Edward Stanhope Molyneux Herbert, 5 Earl of Carnarvon – angielski egiptolog, arystokrata, wicehrabia Porchester.

Howard Carter – brytyjski archeolog i egiptolog, uczestnik wielu ekspedycji archeologicznych w Egipcie, w latach 1899–1903 główny inspektor zabytków w Górnym Egipcie, od 1908 roku kierował wykopaliskami lorda Carnarvona a w 1922 roku odkrył nienaruszony grobowiec Tutanchamona z bogatym wyposażeniem.

John Grahame Douglas Clark – brytyjski archeolog.

Osbert Guy Stanhope Crawford – brytyjski archeolog, pionier archeologii lotniczej.

Charles Dawson – brytyjski prawnik i archeolog-amator, domniemany autor tzw. Człowieka z Piltdown, jednego z najgłośniejszych fałszerstw w historii nauki.

Arthur John Evans – brytyjski archeolog.

Dorothy Annie Elizabeth Garrod – brytyjska archeolog, pierwsza kobieta profesor na uniwersytetach w Oksfordzie i w Cambridge.

John Garstang – brytyjski archeolog specjalizujący się w historii Bliskiego Wschodu, zwłaszcza historii Palestyny i Azji Mniejszej.

William Gowland – angielski inżynier górnictwa. Zdobył sławę pracami archeologicznymi przy Stonehenge i w Japonii. Zwany jest „Ojcem Archeologii Japońskiej”.

William Douglas Hamilton – brytyjski dyplomata i archeolog, znawca sztuki starożytnej. Jego ojcem był lord Archibald Hamilton, gubernator Jamajki.

Jennifer (Jenny) Helen Jones, baroness Jones of Moulsecoomb – brytyjska działaczka polityczna, członkini Partii Zielonych Anglii i Walii, od 2000 radna w Zgromadzeniu Wielkiego Londynu, od listopada 2013 zasiada w Izbie Lordów jako baronowa Jones of Moulsecoomb.

Kathleen Mary Kenyon, dame – brytyjska archeolog, odkrywczyni Jerycha jako najstarszego stale zamieszkanego miasta świata. Znawczyni starożytnych kultur Żyznego Półksiężyca, prowadziła prace wykopaliskowe m.in. w Jerozolimie.

Augustus Lane-Fox Pitt-Rivers – angielski generał, archeolog, pod wpływem dzieł Karola Darwina przyczynił się do rozwoju metodyki prac wykopaliskowych, rozwinął własną teorię ewolucji kulturowej, która była ignorowana do połowy XX wieku.

Thomas Edward Lawrence, CB, DSO – brytyjski archeolog, podróżnik, wojskowy, pisarz i dyplomata.

Austen Henry Layard – angielski dyplomata, archeolog i podróżnik. Prowadził prace wykopaliskowe na Bliskim Wschodzie, głównie w Mezopotamii. Między innymi odkrył miasta: Nimrud (Kalchu) i Niniwę. W starożytnym Kalchu odsłonił olbrzymie posągi skrzydlatych byków strzegących wejścia sali tronowej pałacu króla Aszurnasirpala II. Ściany sali pokryte były płaskorzeźbami, przedstawiającymi militarne i myśliwskie osiągnięcia króla. Layard przewiózł te znaleziska do Londynu, które stanowią aktualnie trzon kolekcji asyryjskiej British Museum. Posiadał tytuł rycerski.

Louis Seymour Bazett Leakey – kenijski archeolog i paleoantropolog pochodzenia brytyjskiego.

Mary Douglas Leakey z domu Nicol – brytyjska archeolog i paleoantropolog.

Meave Leakey – brytyjska paleontolog.

John Lubbock,1. baron Avebury – angielski antropolog, archeolog, biolog, polityk i arystokrata. Od 1870 był członkiem parlamentu. Jako archeolog interesował się szczególnie prehistorią Europy, a jako entomolog – społecznym życiem owadów. Był autorem prac: Prehistoric Times (1865); Ants, Bees, and Wasps (1882) i The Pleasures of Life (1887-1889). Jako pierwszy wprowadził w roku 1865 podział epoki kamiennej na paleolit i neolit.

Max Mallowan – brytyjski archeolog specjalizujący się w historii Bliskiego Wschodu. Urodzony w Londynie, studiował na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Margaret Alice Murray – brytyjska egiptolog, archeolog i antropolog. Jedna z pionierek folklorystyki. Autorka teorii dotyczącej wiedźmiego kultu leżącej u podstaw religii wicca.

Alfred Percival Maudslay – brytyjski dyplomata, odkrywca i archeolog, prowadził badania na kontynencie amerykańskim. Poznawał kulturę Majów.

Sir William Matthew Flinders Petrie – brytyjski archeolog i egiptolog. Był wnukiem badacza Australii Matthew Flindersa.

Hormuzd Rassam – asyryjski archeolog, dyplomata i podróżnik. Jeden z pierwszych rodzimych badaczy przeszłości Mezopotamii. Z ramienia British Museum prowadził wykopaliska na wielu bliskowschodnich stanowiskach, m.in. w Niniwie, Nimrud (Kalchu), Babilonie, Borsippie i Balawat (Imgur-Enlil). Do najważniejszych odnalezionych przez niego zabytków należą tabliczki z Eposem o Gilgameszu, Cylinder Cyrusa i fragmenty brązowych paneli z monumentalnych wrót z Balawat.

Henry Creswicke Rawlinson – brytyjski asyrolog, dyplomata; w 1836 odkrył, skopiował i odczytał inskrypcję z Behistun. Poseł do parlamentu w latach 1856–1858 i 1865–1868.

Andrew Colin Renfrew, Lord Renfrew of Kaimsthorn – brytyjski archeolog, znany ze swoich prac w dziedzinie datowania radiowęglowego, archeogenetyki i paleojęzykoznawstwa.

Worthington George Smith – angielski architekt, ilustrator, archeolog, fitopatolog i mykolog.

William Stukeley – angielski lekarz, duchowny anglikański, badacz starożytności.

Sir Edward Burnett Tylor – angielski archeolog, antropolog i etnolog, od 1871 członek Royal Society, w latach 1896-1909 profesor antropologii społecznej Balliol College w Oksfordzie.

Michael George Francis Ventris – angielski architekt i lingwista, wraz z Johnem Chadwickiem odczytał tzw. pismo linearne B, którym posługiwali się Achajowie.

Richard William Howard Vyse – angielski inżynier, pułkownik i archeolog.

John Obadiah Westwood – angielski entomolog i archeolog, pamiętany również za talent artystyczny. Początkowo studiował prawo, ale porzucił studia na rzecz innych zainteresowań. Był kustoszem a później – dzięki nominacji Fredericka Williama Hope'a – profesorem na Uniwersytecie Oksfordzkim. Był członkiem Towarzystwa Linneuszowskiego w Londynie i przewodniczącym Królewskiego Towarzystwa Entomologicznego.

Charles Leonard Woolley – brytyjski archeolog i badacz starożytnego Bliskiego Wschodu, odkrywca Grobów Królewskich z Ur.