František Bartoš (folklorysta)W
František Bartoš (folklorysta)

František Bartoš – czeski folklorysta, językoznawca, etnograf, wydawca pieśni ludowych.

Václav BlažekW
Václav Blažek

Václav Blažek – czeski matematyk, językoznawca, indoeuropeista i nostratysta, profesor na Uniwersytecie Masaryka w Brnie. Wykłada także na Uniwersytecie Zachodnich Czech w Pilźnie (Czechy).

Jiří Černý (językoznawca)W
Jiří Černý (językoznawca)

Jiří Černý – czeski profesor językoznawstwa. Specjalizuje się w romanistyce i iberystyce. Pracownik Katedry Romanistyki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu.

Josef DobrovskýW
Josef Dobrovský

Josef Dobrovský – czeski filolog, językoznawca, ksiądz i slawista. Przyczynił się do powstania czeskiego odrodzenia narodowego. Jego działalność wywarła wpływ na slawistykę rosyjską (panslawizm) i austriacką (austroslawizm). Recenzował Słownik języka polskiego (1807–1814) Samuela Lindego.

Libuše DuškováW
Libuše Dušková

Libuše Dušková – czeska językoznawczyni, anglistka. Zajmuje się opisem współczesnej angielszczyzny.

Pavel EisnerW
Pavel Eisner

Pavel Eisner – czeski literaturoznawca, językoznawca i pisarz. Tworzył przekłady z szeregu języków.

Jan FirbasW
Jan Firbas

Jan Firbas – czeski językoznawca i anglista; przedstawiciel praskiej szkoły lingwistycznej.

Jan GebauerW
Jan Gebauer

Jan Gebauer – czeski filolog i językoznawca, profesor filologii czeskiej i słowiańskiej na uniwersytecie w Pradze.

Eva HajičováW
Eva Hajičová

Eva Hajičová – czeska językoznawczyni i profesor lingwistyki w Instytucie Językoznawstwa Formalnego i Stosowanego, na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Uniwersytetu Karola w Pradze. Zajmuje się językoznawstwem ogólnym i komputerowym, zwłaszcza semantyczną strukturą zdania i badaniem dyskursu.

Václav HankaW
Václav Hanka

Václav Hanka – czeski pisarz, językoznawca i pedagog akademicki.

Bedřich HroznýW
Bedřich Hrozný

Bedřich Hrozný – czeski orientalista i lingwista. Udało mu się odczytać pismo starożytnych Hetytów. Jest uznawany za ojca nauki zajmującej się tym ludem, tj. hetytologii.

Jan HusW
Jan Hus

Jan Hus – czeski duchowny i bohater narodowy, filozof, reformator Kościoła, prekursor protestantyzmu, rektor Uniwersytetu Praskiego. Działalność Husa, inspirowana myślą Johna Wycliffe’a, była zapowiedzią podobnego wystąpienia Marcina Lutra sto lat później.

Jan JarníkW
Jan Jarník

Jan Urban Jarník, też jako Johann Jarnik – czeski językoznawca, specjalista od języków romańskich, albanolog, profesor uniwersytetu w Pradze.

Josef JungmannW
Josef Jungmann

Josef Jungmann – czeski pisarz, językoznawca, leksykograf i tłumacz. Przedstawiciel czeskiego odrodzenia narodowego. Wydał w 1825 Historię literatury czeskiej oraz stworzył Słownik czesko-niemiecki, wydany w latach 1834–1839.

Aleš KlégrW
Aleš Klégr

Aleš Klégr – czeski językoznawca, anglista. Specjalizuje się w leksykologii, leksykografii, semantyce i morfologii.

Vincenc LesnýW
Vincenc Lesný

Vincenc Lesný – czeski orientalista, profesor filologii indyjskiej. Jego dorobek obejmuje prace z zakresu filologii indyjskiej, historii wierzeń indyjskich i życia politycznego. Tworzył przekłady z języków orientalnych. Tłumaczył poezję Rabindranatha.

Vilém MathesiusW
Vilém Mathesius

Vilém Mathesius – czeski językoznawca, historyk literacki, badacz angielskiej i czeskiej literatury.

Jan MukařovskýW
Jan Mukařovský

Jan Mukařovský – czeski teoretyk literatury i estetyki, czołowy przedstawiciel Praskiej Szkoły Strukturalnej.

Karel Oliva (ur. 1958)W
Karel Oliva (ur. 1958)

Karel Oliva – czeski językoznawca. Do jego zainteresowań naukowych należą: lingwistyka matematyczna, składia formalna.

Karel PalaW
Karel Pala

Karel Pala – czeski językoznawca. Jego dorobek obejmuje prace z zakresu językoznawstwa matematycznego i cybernetyki. Tworzy przekłady z języka rosyjskiego.

Josef PátaW
Josef Páta

Josef Páta – czeski językoznawca, slawista, sorabista i tłumacz; profesor Uniwersytetu Karola w Pradze. Tworzył przekłady z języków łużyckich.

Jiří PolívkaW
Jiří Polívka

Jiří Polívka – czeski językoznawca, slawista. Zajmował się językiem i piśmiennictwem staro-cerkiewno-słowiańskim, zagadnieniami dialektologicznymi, ludową twórczością słowną, a także literaturą polską i rosyjską.

Markéta PravdováW
Markéta Pravdová

Markéta Pravdová – czeska językoznawczyni, popularyzatorka wiedzy o języku czeskim. Jej działalność naukowo-badawcza koncentruje się na kulturze języka, teorii i praktyce poradnictwa językowego oraz problematyce kodyfikacji języka. W latach 2005–2016 kierownik Katedry Kultury Językowej Instytutu Języka Czeskiego, od roku 2011 zastępczyni dyrektora Instytutu Języka Czeskiego ds. stosunków zewnętrznych i popularyzacji, w latach 2012–2017 przewodnicząca Rady Instytutu Języka Czeskiego.

Antonín Jaroslav PuchmajerW
Antonín Jaroslav Puchmajer

Antonín Jaroslav Puchmajer – czeski poeta.

Jan RypkaW
Jan Rypka

Jan Rypka – czeski orientalista, profesor literatury tureckiej i nowoperskiej.

Alois Vojtěch ŠemberaW
Alois Vojtěch Šembera

Alois Vojtěch Šembera, znany także pod pseudonimem Mudromil Mýtský – czeski dziennikarz, pisarz, działacz czeskiego odrodzenia narodowego, profesor mowy i literatury czeskiej na uniwersytecie w Wiedniu. Tłumaczył z języka niemieckiego.

Rudolf ŠrámekW
Rudolf Šrámek

Rudolf Šrámek – czeski językoznawca, specjalista w dziedzinie dialektologii i onomastyki; czołowy przedstawiciel czeskiej onomastyki.

Aleš SvobodaW
Aleš Svoboda

Aleš Svoboda – czeski językoznawca i anglista; przedstawiciel praskiej szkoły lingwistycznej. Zajmował się komparatystyką lingwistyczną i pragmalingwistyką; był także tłumaczem.

František TrávníčekW
František Trávníček

František Trávniček – czeski językoznawca, bohemista i slawista.

Václav VondrákW
Václav Vondrák

Václav Vondrák – czeski językoznawca, profesor filologii słowiańskiej.

Miloš WeingartW
Miloš Weingart

Miloš Weingart – czeski językoznawca, slawista. Zajmował się językiem i piśmiennictwem staro-cerkiewno-słowiańskim, bizantyjsko-słowiańskimi związkami kulturowymi oraz dziejami i strukturą filologii słowiańskiej.